انجمن سینما کلاسیک
با ایرج رضایی در سینما کلاسیک - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن سینما کلاسیک (http://cinemaclassic.ir)
+-- انجمن: سالن دوبلاژ ایران (/Forum-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%86-%D8%AF%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%98-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86)
+--- انجمن: گویندگان و دوبلورها (/Forum-%DA%AF%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%AF%D9%88%D8%A8%D9%84%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7)
+--- موضوع: با ایرج رضایی در سینما کلاسیک (/Thread-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%AC-%D8%B1%D8%B6%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B3%DB%8C%DA%A9)

صفحه‌ها: 1 2

RE: با ایرج رضایی در سینما کلاسیک - برو بیکر - ۱۱-۴-۱۳۹۵ ۱۲:۵۵ صبح

چهارشنبه - 9 تیر 1395 - ساعت 12:30 - مهرشهر

حسب قرار قبلی مقابل منزل استاد جلال مقامی توقف نمودم. استاد در لابی منزل منتظر بودند. دقایقی بعد پدرام هم به ما پیوست و عازم گوراب شدیم تا جناب توکلی آخرین لوکیشنهای فیلم خود را از استاد ایرج رضایی تهیه کند. همه چیز بخوبی پیش رفت. گزارش کاملی با تصاویر از پشت صحنه مستند پرتره استاد ایرج رضایی آماده نموده ایم. اما طبق قولی که به جناب توکلی دادیم ارسال آنرا موکول نمودیم به بعد از انتشار خبر ساخت مستند از رسانه های رسمی.

فقط در خصوص سوالات منصور عزیز باید عرض کنم که جناب ایرج رضایی هیچ نسبتی با ابوالقاسم رضایی ندارند. ضمنا ایشان نیز مانند منوچهر والی زاده وقتی پا به عرصه دوبله گذاشتند قید کارمندی در بانک را زدند و بدون استفاده از مزایا از کارمندی بانک استعفا می دهند و از این بابت هم سخت پشیمان هستند. رویارویی جناب مقامی و ایرج رضایی بسیار جالب بود و قطعا از سکانسهای خوب مستند جناب توکلی خواهد شد.

در تمام مدت یاد و خاطره 50 سال پیش برای هر دو گوینده بزرگ کشورمان زنده شده بود. جناب مقامی و رضایی شبهای زیادی را در زادگاه آقای رضایی در 50 سال پیش گذرانده بودند. تنها تفاوتی که کرده بود این بود که پنجاه سال پیش ایشان با کاووس دوستدار و منوچهر نوذری به منزل جناب رضایی می رفتند اما امروز ایشان بدون کاووس دوستدار و منوچهر نوذری به دیدار دوست دیرین خود می رفتند.

همچنین عکسهای بسیار زیبا و قدیمی آقای ایرج رضایی از کاووس دوستدار بنده را شگفت زده نمود. تصاویر شفافی از کاووس دوستدار نزد استاد بود که برای اولین بار می توانستم چهره او را به این واضحی ببینم. جناب توکلی قول دادند تا تصاویر را اسکن کنند و بعد از استفاده در فیلمشان آنرا در اختیار سایت قرار دهند. در هر صورت گزارش پشت صحنه مستند پرتره ایرج رضایی را به محض انتشار خبر رسمی ساخت این پرتره و پس از موافقت جناب توکلی برای اعضای سایت ارسال خواهیم نمود.

همچنین فیلمهای اختصاصی سایت از تعریف خاطرات جناب ایرج رضایی پس از نمایش پرتره ایشان از رسانه ملی در سایت منتشر می شود. زیرا ما نمی دانیم چه بخشهایی از آن در مستند استفاده می شود. بنابراین نشر آن پیش از پخش مستند صحیح نیست.

احتمالا چنانچه شبکه مستند برای رونمایی از مستند مراسم خاصی را در نظر بگیرد آنرا به اطلاع اعضا می رسانیم تا دوستان در صورت تمایل در مراسم حضور فعال داشته باشند. بعد از اتمام ساخت و نمایش پرتره از رسانه ملی از جناب ایرج رضایی قول گرفتیم تا در نشستی صمیمی با جناب مقامی از خاطرات سالهای دور خود با یکدیگر برایمان تعریف کنند. جناب رضایی و مقامی از پیشکسوتانی هستند که در طول سالها همکاری با یکدیگر ارتباط خوبی با هم داشتند و خاطرات مشترک زیادی نیز دارند. آنقدر خاطرات این دو استاد زیاد است که قطعا یک مستند پرتره 60 دقیقه ای نمی تواند حتی به گوشه ای از آن بپردازد. مضافا اینکه این خاطرات برای ما که به دوبله نگاهی متفاوت داریم جذاب است و ممکن است برای سایرین زیاد جذاب نباشد.

اگر دوستان به دانشنامه دوبله فیلمهای ایرانی بعد از انقلاب در همین سایت مراجعه نمایند خواهند دید که جناب رضایی در اغلب فیلمهایی که بعنوان مدیر دوبلاژ حاضر بودند از استاد جلال مقامی دعوت می کردند. وقتی این موضوع را به جناب رضایی یادآوری نمودم ایشان با خنده گفتند: اسم  جلال پشت قباله تمام فیلمهایی که من دوبله کردم هست. فقط امیدوارم جناب توکلی در مرحله تدوین حساسیت بیشتری روی انتخاب قطعات سکانسهای فیلمهایی که جناب رضایی گویندگی کرده اند داشته باشند تا بهترین قطعاتی که بیانگر توانائیهای استاد است انتخاب گردد.

[تصویر: 1467320566381.jpg]

RE: با ایرج رضایی در سینما کلاسیک - شهرزاد - ۳-۵-۱۳۹۵ ۱۲:۵۷ صبح

خبر زیر را امشب از سایت شبکه مستند خواندم که آنرا عینا ارسال می کنم. بنظر من انتخاب نام عاشقانه های ایرج نام بسیار قشنگیست و در خور و شایسته استاد ایرج رضائیست. با توجه به شخصیت و عشق و علاقه آقای رضایی به شعر و شاعری این نام برازنده این مستند است:

تولید «عاشقانه های ایرج» در شبکه مستند/ مستند پرتره ایرج رضایی روی میز تدوین

[تصویر: 1469309161111.jpg]

«عاشقانه های ایرج» ساخته ابوالفضل توکلی مستندی پرتره از دوبلور پیشکسوت ایرج رضایی در شبکه مستند سیما در حال تولید است.
 به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، ابوالفضل توکلی تهیه کننده و کارگردان «عاشقانه های ایرج» درباره تولید این مستند توضیح داد: این اثر خاطره بازی با ایرج رضایی دوبلور پیشکسوت است و به زندگی و کار او می پردازد. ضبط این کار از خرداد ماه آغاز شده بود و اخیرا پس از یک ماه تصویربرداری، به پایان رسید.

وی افزود: روستای گوراب در جاده چالوس، امامزاده صالح تجریش، استودیو ساند فیلم از استودیوهای قدیمی دوبله در تهران، خیابان منوچهری و خیابان کوشک که زمانی مرکز تولید فیلمهای ایران بوده، از جمله لوکیشن های ما در این مستند بوده است.
 این مستندساز با بیان اینکه «عاشقانه های ایرج» هم اکنون در مرحله تدوین قرار دارد، ادامه داد: رضایی نقش آفرینی های هنرمندانه ای در آثاری چون سریال «ارتش سری»، کارتون «معاون کلانتر»، سریال «مختارنامه»، سریال «روزی روزگاری» و اثر ماندگار پیتر سلرز؛ فیلم «پارتی» داشته است و ما در این مستند خاطرات او را مرور می کنیم.

توکلی یادآور شد: در یکی از بخشهای این مستند، جلال مقامی دوبلور شناخته شده و از دوستان رضایی که 50 سال پیش در زمان نوجوانی اش به گوراب آمده بود، بعد از 5 دهه دوباره به این روستا می آید و با دوست قدیمی اش دیدار می کند.
 وی که پیش از این درباره بهروز رضوی و جلال مقامی نیز مستند پرتره تولید کرده، در پایان گفت: رضایی شاعر است و شعر می گوید، تجربه فیلمنامه نویسی دارد و برخی از آثار او به فیلم نیز تبدیل شده است. در این مستند خانواده او حضور دارند و ما مروری از کودکی تا حال حاضر او را داشته ایم.

ایرج رضایی متولد ۱۳۱۴ چالوس دوبلور و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی، کار دوبله را از سال ۱۳۳۸ و مدیریت دوبلاژ را از سال ۱۳۵۸ آغاز کرد و مستندپرتره زندگی او به زودی آماده پخش از شبکه مستند سیما می شود.
ضمنا با توجه به پخش خبر رسمی این مستند منتظر گزارش جناب بروبیکر و پدرام از پشت صحنه این مستند هستیم.

RE: با ایرج رضایی در سینما کلاسیک - جیسون بورن - ۶-۶-۱۳۹۵ ۱۱:۱۶ عصر

[تصویر: 1472327091791.jpg]

به نقل از شبکه مستند: مراسم رو نمايى از مستند استاد ايرج رضايى (( زاده ى مهر)) ساخته ابوالفضل توكلى، سه شنبه ١٦ شهريور ساعت ١٧ تا ١٩، شهرك غرب، بلوار ايران زمين شمالى، سالن سينماى فرهنگسراى ابن سينا

RE: با ایرج رضایی در سینما کلاسیک - کاربر حذف شده2 - ۱۴-۶-۱۳۹۵ ۰۹:۱۰ عصر

[تصویر: 1473010687211.jpg]

به گزارش روابط عمومی مدیریت فرهنگی هنری منطقه دو ، فرهنگسرای ابن سینا با مشارکت شبکه مستند سیما ، رونمایی از مستند" زاده مهر " ساخته ابوالفضل توکلی مستندی پرتره از دوبلور پیشکسوت و تجلیل از ایرج رضایی را با حضور مسئولین ، هنرمندان و علاقمندان ، روز سه شنبه 16 شهریورماه برگزار می کند.

ایرج رضایی متولد ۱۳۱۴ چالوس دوبلور و فیلمنامه‌نویس ایرانی، کار دوبله را از سال ۱۳۳۸ و مدیریت دوبلاژ را از سال ۱۳۵۸ آغاز کردابوالفضل توکلی تهیه کننده و کارگردان درباره تولید مستند «زاده مهر» توضیح داد: این اثر خاطره بازی با ایرج رضایی دوبلور پیشکسوت است و به زندگی و کار او می پردازدوی افزود: روستای گوراب در جاده چالوس، امامزاده صالح تجریش، استودیو ساند فیلم از استودیوهای قدیمی دوبله تهران، خیابان منوچهری و خیابان کوشک که زمانی مرکز تولید فیلم های ایران بوده از جمله لوکیشن های ما در این مستند بوده است

.توکلی یادآور شد: در یکی از بخش های این مستند، جلال مقامی دوبلور و از دوستان رضایی که ۵۰ سال پیش زمان نوجوانی اش به گوراب آمده بود، بعد از ۵ دهه دوباره به این روستا می آید و با دوست قدیمی اش دیدار می کند
.علاقمندان جهت حضور در برنامه می توانند روزمذکور ساعت17/30به فرهنگسرای ابن سینا واقع در شهرک قدس فاز یک خیابان ایران زمین شمالی مراجعه و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 8-88366366 تماس بگیرند.  

منبع: سایت فرهنگسرای ابن سینا
http://ebnesina.farhangsara.ir/tabid/845/ArticleId/77679/--1-2.aspx

RE: با ایرج رضایی در سینما کلاسیک - برو بیکر - ۱۸-۶-۱۳۹۵ ۰۱:۲۴ صبح

[تصویر: 1473284974991.jpg]

مستند پرتره ایرج رضایی رونمایی شد/ قصه ۵۵ سال عشق به دوبله

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی از «زاده مهر» مستند پرتره ایرج رضایی به کارگردانی ابوالفضل توکلی سه شنبه ۱۶ شهریور با حضور سیدسلیم غفوری مدیر شبکه مستند در فرهنگسرای ابن سینا برگزار شد.

رضایی در این مراسم در سخنانی گفت: اینکه بخواهم درباره ۵۵ سال دوبله در چند دقیقه صحبت کنم کار دشواری است، تنها این را بگویم که هنوز عشق ۵۵ سال پیش را به دوبله دارم.
 وی افزود: قبل از انقلاب دوبله تحقیر می شد اما اکنون بها پیدا کرده است. البته هنوز تعریف خوبی از دوبله نداریم و قرار نیست هر کس جمله ای را به فارسی می خواند دوبلور باشد بلکه به انتقال مناسب حس از طریق کلام دوبله می گویند.

دوبلور کارتون «معاون کلانتر» یادآور شد: در این مسیر عاشقی، سختی زیادی کشیدیم. از شبکه مستند تشکر می کنم که ما را دید، البته خدا ما را دیده بود و این از همه مهم تر است. ۵۵ سال با صداقت و عشق گذشت و نفهمیدم کی بهار است کی تابستان کی زمستان...
 وی با اشاره به جلال مقامی که در جمع حضور داشت، ادامه داد: حالا که دوست سال های دورم را می بینم، دلم تنگ دوبله است.
 رضایی در پایان تصریح کرد: همیشه می خواستیم در ذهن مردم و یاد مردم جایی برای خود بگذاریم. از شما ممنونم که آمدید آرزو می کنم همه تان به آرزوهای خوب تان برسید.

در ادامه غفوری مدیر شبکه مستند در سخنانی گفت: برای بزرگداشت بیش از ۵۰ سال فعالیت استاد رضایی و رونمایی از مستند «زاده مهر» دور هم جمع شده ایم. مستندی که به پاس تلاش ها و زحماتی که استاد برای هنر دوبله کشیده اند ساخته شده است.
 وی با اشاره به جلال مقامی و با بیان اینکه بسیاری از برنامه های دوران کودکی را با صدا و اجرای او به یاد داریم، ادامه داد: تلاش و زحمات چنین استادانی همواره قابل تقدیر و ارزشگذاری است. همانطور که بسیاری از آثار سینما و تلویزیون با صدای گرم و ماندگار استاد رضایی در اذهان ما باقی مانده و خواهد ماند.

ابوالقاسم ناصری مدیر گروه تولید شبکه مستند نیز به حال خوش معنوی که با شنیدن برنامه «از سرزمین نور» با صدای رضایی به او دست داده و حس خوبی که با دیدن کارتون «معاون کلانتر» در دوران کودکی داشته اشاره کرد و افزود: طی ساخت این مستند شیفته خلق و خوی ایشان شدم. استاد مقامی راه ما را برای تولید آثار درباره هنرمندان عرصه دوبلور باز کرد و اکنون مشغول تولید مستند پرتره ناصر ممدوح هستیم. امیدوارم بتوانیم با ساخت مستند درباره دیگر استادان این عرصه به وظیفه خود عمل کنیم.

توکلی کارگردان «زاده مهر» نیز در سخنانی اظهار کرد: از شبکه مستند بابت مهیا کردن چنین فضایی ممنونم. به هر حال ما فیلمسازها دوست داریم فیلم مان روی پرده دیده شود و با دریافت بازخورد مخاطبان، در فیلم بعدی کم و کاست ها را جبران کنیم. از انجمن گویندگان که در ساخت این فیلم ما را یاری کردند تشکر می کنم.
 در ادامه مدیر شبکه مستند با اهدای لوح تقدیر از استاد رضایی تقدیر کرد و سپس حاضران به تماشای مستند «زاده مهر» نشستند. این مراسم با گرفتن عکس یادگاری به پایان رسید.

جلال مقامی، همت مومیوند، بیژن علی محمدی، سعید مقدم منش، شایسته تاجبخش، علی اصغر رضایی نیک، میثم نیک نام، نقی یی مدیر تولید واحد دوبلاژ، امین پور معاونت فرهنگی منطقه ۲، علیرضا نوروزی مدیر مالی شبکه مستند، علی اکبر خدابخش مدیر روابط عمومی معاونت صدا، مهدی توکلی زاده مدیر روابط عمومی معاونت سیما و... از جمله حاضران در این مراسم بودند.

RE: با ایرج رضایی در سینما کلاسیک - برو بیکر - ۲۸-۶-۱۳۹۵ ۱۱:۳۲ عصر

مشاهدات شخصی از مراسم رونمایی مستند زاده مهر

روز سه شنبه 20 دقیقه قبل از شروع مراسم به اتفاق جناب مقامی به فرهنگسرای ابن سینا رسیدیم. قبل از هر چیز به یکی از مسئولین فرهنگسرا یادآوری نمودیم که در خبر مربوط به این مراسم در سایت فرهنگسرا اشتباها از تصویر استاد منوچهر اسماعیلی بجای تصویر استاد ایرج رضایی استفاده شده است که بلافاصله گفتند تصحیح می شود.

مراسم با پخش سرود ملی و تلاوت آیاتی از قرآن آغاز گردید. جناب ابوالفضل توکلی (کارگردان مستند زاده مهر) با حضور در پشت میکروفن ابتدا از استاد ایرج رضایی و سپس از جناب غفوری ریاست محترم شبکه مستند و همچنین جناب ناصری مدیر گروه تولید رسانه ملی دعوت نمودند تا به روی صحنه تشریف بیاورند. مراسم با سخنان کوتاه اما دلنشین استاد ایرج رضایی آغاز گردید.

ایرج رضایی مملو از احساس بود و  صحبتهایش  آکنده از بغض بود. بغضی که دوبار او را وادار به گریستن نمود و متعاقب آن قطع شدن کلامش را همراه داشت. تشویقهای حضار باعث میگردید تا او نفسی تازه کند و باز سخن بگوید. با عشق فراوان از دلتنگی خود برای اتاقهای دوبله سخن می گفت. او گفت 55 سال در اتاقهایی که فقط 10 درصد اکسیژن داشتند با عشق زندگی کردیم و من هنوز دلتنگ همان اتاقهای تاریک و نفسگیر هستم.

ایرج رضایی از شبکه مستند بعنوان شبکه حقیقت یاد نمود و از اینکه این شبکه باعث گردید تا او دیده شود بسیار خشنود بود. او همچنین بخاطر عدم حضور همکارانش در این مراسم سخت گلایه نمود . خلاصه ای از صحبتهای جناب رضایی و ریاست شبکه مستند و مدیر تولید در خبرگزاریها آمده است که در پست قبلی عینا خبر مربوط به این مراسم را از خبرگزاری مهر ارسال نمودم. با گذشت ده روز از مراسم سایتهای بیشتری آنرا پوشش دادند اما هیچک از سایتها به گله های استاد از همکارانش و بغض و گریه های او اشاره نکردند. اما آنچه در خبر خبرگزاریها نیامده است را من بطور خلاصه  که حاصل مشاهدات شخصی خودم است را برای شما ارسال می کنم:

1 - قبل از شروع مراسم خانم شایسته تاجبخش نزد استاد آمدند و با ایشان خوش و بش نمودند و ایرج رضایی نیز با تکه کلام روزهایی که با ایشان کار میکردند همچنان جویای وضعیت زندگی ایشان بودند. همچنین جناب رضایی به اتفاق اعضای خانواده خود (همسر ، دو فرزند پسر و عروس و نوه شان) در مراسم حضور داشتند.

2 - چهار نفر از اعضای انجمن سینما کلاسیک در این مراسم حضور داشتند. در این مراسم بر خلاف مراسم قبلی هیچگونه فراخوانی از سوی سایت مبنی بر حضور اعضا صادر نگردیده بود و حضور اعضا جنبه شخصی داشت.

3 - پس از اتمام سخنرانیها هدایایی به رسم یادبود به جناب ایرج رضایی اهدا گردید. همچنین مدیریت فرهنگسرای ابن سینا از زیر مجموعه های شهرداری منطقه دو نیز هدیه جداگانه ای  استاد تقدیم نمودند.

4 - با توجه به موقعیت حضور در سالن و نزدیک بودنم به جناب رضایی بارها مشاهده نمودم که ایشان با دیدن سکانسهایی از فیلم بشدت منقلب می شدند و می گریستند. گریستنی که بدلیل تاریک بودن سالن هنگام نمایش فیلم،  فقط جناب مقامی که کنار ایشان نشسته بودند و بنده که پشت سرشان بودم متوجه گردیدیم.

5 - حضور جناب مصطفی زاده در مراسم برای من بسیار جالب بود. ایشان یکی از بازیگران سریال محبوب بنده در دوران کودکی ام بودند. مصطفی زاده بازیگر نقش سریال سفرهای دور و دراز هامی و کامی بودند . سریالی که بسیار مورد علاقه کودکان دهه پنجاه بود. گذر عمر بر چهره ایشان باورپذیری این موضوع را بسیار سخت می کرد. پدر ایشان بنیانگزار استودیو ساند فیلم بودند. سکانسهایی از مستند زاده مهر در این استودیو فیلمبرداری گردید و جناب رضایی از اینکه آقای مصطفی زاده  شغل پدرش را دنبال نموده است و چراغ استودیو را روشن نگه داشته است ابراز خشنودی کردند.

6 - پایان مراسم نیز همزمان گردید با حضور حضار و برخی از گویندگان به روی صحنه و گرفتن عکسهای یادگاری و نهایتا مصاحبه های اختصاصی از سوی خبرگزاریها از ایرج رضایی و جلال مقامی.

7 - در پایان مراسم جناب رضایی ما را صدا زدند و مانند روزیکه در گوراب (روستای محل تولدشان) نصیحت نمودند در خصوص نوآوری و پرداختن به تمام جوانب سینما در سایت راهنمایی و نصیحت فرمودند. و بنده و دوستان نیز برای ایشان توضیح دادیم که آنچه برای ما از حوزه سینما جذاب است فقط دوبله است. و ایشان هم ادامه دادند که دوبله تمام شد .... مُرد. همانطور که از پیام صوتی جناب ایرج رضایی در روز عید فطر خطاب به اعضای سایت برداشت میگردد ایشان تصور می کنند با توجه به نام سایت که سینما کلاسیک است ما به تمام جوانب سینمای کلاسیک می پردازیم که در حاشیه مراسم برای ایشان کاملا توضیح دادیم که محوریت اصلی سایت بر دوبله و صداهای ماندگار است.

8 - تیتراژ پایانی مستند زاده مهر همراه بود با تشکری ویژه از سایت انجمن سینما کلاسیک که جناب توکلی لطف نموده بودند و بطور شاخص به این موضوع در تیتراژ پرداخته بودند. همچنین نام سه نفر از اعضای سایت نیز که در ساخت این مستند با ایشان همکاری داشتند در تیتراژ پایانی سریال به چشم می خورد که جای بسی خرسندی بود.

9 - دسته گلهای زیادی از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی در حین برگزاری مراسم به روی صحنه آورده شد. در پایان مراسم فرزند ایرج رضایی یکی از دسته گلها را به جناب مقامی تقدیم نمودند.

10 - در پایان مراسم و خلوت شدن محیط فرهنگسرا از جناب رضایی پرسیدم که آیا بهتر نبود سکانسی را هم به واحد دوبلاژ سازمان اختصاص می دادید؟ جائیکه سالهای زیادی از عمرتان را در آن سپری نمودید؟ سرشان را با علامت تاسف تکان دادند و گفتند آقای توکلی پیشنهاد دادند اما من قبول نکردم. پرسیدم چرا؟ و ایشان گفتند مگر فیلم جلال را ندیدی؟ وقتی دیدم جلال به واحد دوبلاژ می رود و بعضی از همکاران به احترام او حتی بخودشان زحمت بلند شدن از روی صندلی را ندادند خیلی به من برخورد. بهمین خاطر حاضر نشدم به واحد دوبلاژ بروم.

11 - هنگام خداحافظی با جناب رضایی ، ایشان چند بار اصرار نمودند که با توجه به نزدیکی زادگاه ایشان به کرج حتما با جناب مقامی نزدشان برویم  تا خاطرات سالهای دورشان را برایمان بازگو کنند.و در آخرین لحظه باز به بنده گفتند دست جلال رو بگیر و بیارش پیش من . در پایان هم با لحنی مهربانانه گفتند: دوستون دارم ....

مراسم به اتمام می رسد ...... هنگام خداحافظی از یکدیگر یادی کردیم از دوستانیکه در مراسم قبلی حضور داشتند و شور و شعفی که در آن مراسم بود. از حضور بزرگانی چون منوچهر والی زاده و بهروز رضوی گرفته تا سایر گویندگانی مانند شروین قطعه ای و افشین زینوری ........... تا دوستانی چون ناصر و منصور و رهگذر عزیز و لوهارپر و ...................

و در جمعبندی نهایی به این نتیجه رسیدم که هم مراسم و هم فیلم قابل مقایسه با مراسم و فیلم جناب مقامی نبود. طبق اعلام شبکه مستند پرتره جناب ایرج رضایی در روز دوشنبه (شب عید غدیر) ساعت 22 پخش خواهد گردید.

تصاویر زیر عینا از سایت خبرگزاری مهر عاریه گرفته شده است. یکسری از تصاویر اختصاصی ، همراه با کلیپهایی دیدنی از پشت صحنه فیلم و تعریف خاطرات جذاب جناب رضایی  و مقامی که متاسفانه بر خلاف انتظار من در مستند قرار داده نشد را در فرصتی مناسب ارسال خواهم نمود.

[تصویر: 1474228548381.jpg]  [تصویر: 1474228548462.jpg]

[تصویر: 1474228548553.jpg]  [تصویر: 1474228548644.jpg]

[تصویر: 1474228548715.jpg]  [تصویر: 1474228548796.jpg]

[تصویر: 1474228548877.jpg]  [تصویر: 1474228548948.jpg]

RE: با ایرج رضایی در سینما کلاسیک - برو بیکر - ۱۳-۷-۱۳۹۵ ۱۲:۴۸ صبح

تصاویری اختصاصی از پشت صحنه مستند پرتره زاده مهر

سکانس دیدار استاد جلال مقامی با ایرج رضایی در زادگاه ایشان روستای گوراب از توابع آسارای کرج (جاده چالوس) - 9 تیرماه 1395

[تصویر: 1475528571341.jpg]   [تصویر: 147552857152.jpg]

[تصویر: 1475528571613.jpg]   [تصویر: 1475528571684.jpg]

[تصویر: 1475528571775.jpg]   [تصویر: 1475528571846.jpg]

[تصویر: 1475528571937.jpg]   [تصویر: 14755285728.jpg]

[تصویر: 14755285728719.jpg]       [تصویر: 14755285729420.jpg]       [تصویر: 1475528949731.jpg]

[تصویر: 1475528572079.jpg]   [تصویر: 14755285721410.jpg]

[تصویر: 14755285722211.jpg]   [تصویر: 14755285722912.jpg]

[تصویر: 14755285723613.jpg]   [تصویر: 14755285724514.jpg]

[تصویر: 14755285725215.jpg]   [تصویر: 14755285725916.jpg]

[تصویر: 14755285727117.jpg]   [تصویر: 14755285727918.jpg]

RE: با ایرج رضایی در سینما کلاسیک - برو بیکر - ۲۱-۸-۱۳۹۵ ۰۲:۵۹ صبح

مستند زاده مهر به دهمین جشنواره فیلمهای مستند (سینما حقیقت) راه یافت

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، موضوعات مختلف این بخش که با هدف تکریم بازنشستگان و تاکید بر آغاز دوران جدید زندگی پس از بازنشستگی است، شامل تجربه بازنشسته‌ها؛ خیر جمعی؛ کارآفرینی؛ فعالیت‌های داوطلبانه؛ بازنشستگی نه از کار افتادگی؛ بازنشسته و خانواده می‌شود.

اسامی فیلم‌های راه یافته به بخش «خرد و تجربه» به این شرح است [به ترتیب حروف الفبا]: با زبان خاموش (منوچهر مشیری)، باغچه خشک خانه‎مان سبز است (حسین نارمنجی)، برای کتابهایم (رضا حائری)، دست خورشید (محمدجعفر باقری‌نیا)، زاده‌ی مهر (ابوالفضل توکلی)، زیمل بلوچستان (مازیار مشتاق‌گوهری)، سایه‎های تنهایی (سعید بهلولی)، گاهی روی آب (سعید آلبوعبادی)، مرد آسمانی (یونس مقدم) و  همین حوالی (بنیامین اثباتی)

بخش ویژه‌ی «خرد و تجربه» جشنواره سینماحقیقت که با مشارکت «صندوق بازنشستگی کشوری» برگزار می‌شود، از هیات انتخاب و داوری مجزایی به شرح آقایان مجید خالقی‌سروش، پدرام اکبری و مجید نیک‌روان برخوردار است. ضمن اینکه به سه فیلمساز برگزیده‌ی این بخش نیز در مراسم اختتامیه‌ی جشنواره، لوح تقدیر و جوایز نقدی اهدا خواهد شد.

* مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، دهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 14 تا 21 آذرماه 1395، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

RE: با ایرج رضایی در سینما کلاسیک - کاربر حذف شده6 - ۸-۱۰-۱۳۹۵ ۱۱:۲۸ صبح

تقریبا یکماهه که سریال هرکول پوآرو از شبکه نمایش در حال پخشه. خوب همه ما هرکول پوآرو را با صدای اکبر منانی بیاد میاریم. اما چندی پیش در یکی دو قسمت  ایرج رضایی بجای پوآرو حرف میزد. (اسم اون قسمت رابطه مرموز بود ) خیلی تعجب کردم و نمیدونستم آقای رضایی هم بجای پوآرو حرف زده. اتفاقا بد هم نبود. هر چند منانی یه چیز دیگه ست اما صدای ایرج رضایی هم خیلی تویه ذوق نمیزد. اما صدای ممدوح بجای کاپیتان هستینگز و همچنین صدای بازرس جاپ (که نفهمیدم صدای کی بود)  که در دوبله های آقای منانی بجایشان جلال مقامی و عطالله کاملی حرف میزدند کاملا تو ذوق میزد. شاید گوش ما اینطور عادت کرده. اما این عادت در مورد ایرج رضایی اصلا به چشم نمیومد.
حالا که مدیران سایت با آقای ایرج رضایی و جلال مقامی و اکبر منانی ارتباط دارند می خواستم تقاضا کنم که اگر مقدور باشد از این بزرگان بپرسند موضوع چه بوده است. چرا در حالیکه همه ما معتقدیم صدای اکبر منانی کاملا برای پوآرو مناسب است در چند قسمت آقای ایرج رضایی بجای پوآرو حرف زدند؟ مدیر دوبلاژش آیا باز هم آقای عطالله کاملی بودند یا شخص دیگری؟
بسیار ممنون میشوم اگر کسی پاسخ این سوال را بدهد.

RE: با ایرج رضایی در سینما کلاسیک - منصور - ۸-۱۰-۱۳۹۵ ۱۱:۵۷ صبح

(۸-۱۰-۱۳۹۵ ۱۱:۲۸ صبح)'حکمتی' نوشته شده توسط:  تقریبا یکماهه که سریال هرکول پوآرو از شبکه نمایش در حال پخشه. خوب همه ما هرکول پوآرو را با صدای اکبر منانی بیاد میاریم. اما چندی پیش در یکی دو قسمت  ایرج رضایی بجای پوآرو حرف میزد. (اسم اون قسمت رابطه مرموز بود ) خیلی تعجب کردم و نمیدونستم آقای رضایی هم بجای پوآرو حرف زده. اتفاقا بد هم نبود. هر چند منانی یه چیز دیگه ست اما صدای ایرج رضایی هم خیلی تویه ذوق نمیزد. اما صدای ممدوح بجای کاپیتان هستینگز و همچنین صدای بازرس جاپ (که نفهمیدم صدای کی بود)  که در دوبله های آقای منانی بجایشان جلال مقامی و عطالله کاملی حرف میزدند کاملا تو ذوق میزد. شاید گوش ما اینطور عادت کرده. اما این عادت در مورد ایرج رضایی اصلا به چشم نمیومد.
حالا که مدیران سایت با آقای ایرج رضایی و جلال مقامی و اکبر منانی ارتباط دارند می خواستم تقاضا کنم که اگر مقدور باشد از این بزرگان بپرسند موضوع چه بوده است. چرا در حالیکه همه ما معتقدیم صدای اکبر منانی کاملا برای پوآرو مناسب است در چند قسمت آقای ایرج رضایی بجای پوآرو حرف زدند؟ مدیر دوبلاژش آیا باز هم آقای عطالله کاملی بودند یا شخص دیگری؟

سریال پوآرو قبل از آنکه به اسم سریال وارد تلویزیون وطنی شود ، چند قسمت از آن از تهیه کننده انگلیسی خریداری و به شکل فیلم سینمائی از شبکه اول سیما در بعد از ظهر چند جمعه (که زمان پخش فیلمهای سینمائی در آن زمان بود) پخش شد. این چند قسمت (فکر میکنم حداکثر سه قسمت که بلند مدت تر هم بودند) با دوبله ایرج رضائی بجای پوآرو و ناصر ممدوح بجای هستینگز دوبله شد که بعدها با تیم کاملی دوبله مجدد هم نشد و به همین شکل در آرشیو این سریال باقی ماند.
دوسال قبل شبکه بی بی سی سریال پوآرو را با دوبله فارسی خود شبکه ( که با الگوبرداری از لحن منانی بود) و البته کامل در 70 قسمت پخش کرد و این درحالیست که در ایران صرفا 42 قسمت از این سریال دوبله و پخش گردیده . مابقی قسمتها شامل صحنه های خاص و برهنگی است که با صلاحدید ممیزی سیما هرگز دوبله نشد و هرگز روی آنتن هم نرفت. اما ظاهرا در پخش اخیر چند قسمت از آن 28 قسمت پخش نشده هم با دوبله جدید (که عمدتا با پیگیری و همت دوست گرامی من حسین مطمئن زاده) مجوز پخش گرفته است. همچنانکه سریال ریشه ها پس از 12 سال انزوا در آرشیو سیما (که با دوبله شهلا ناظریان داشت خاک میخورد) با همت حسین عزیز خاک زدائی گردید و برخی صحنه ها که پیشتر دوبله نشده بود مجددا دوبله و پخش گردید و با پخش آن کابوس و تابوی عدم پخش سریالهای آمریکائی از سیما شکسته و بلافاصله فرار از زندان هم روی آنتن رفت. ریشه ها با دوبله ناظریان ترجمه بسیار ضعیفی داشت و با ناشیگری تحریف در دوبله ،دم خروس را بعضا به بینندگان حرفه ای دوبله نشان میداد که اگر فرصتی بود در بخش تحریف در دوبله به آن اشاره خواهم کرد
نکته جالب در مورد پوآرو آنکه سالها نام بازیگر اصلی این سریال در ایران بشکل دیوید ساچت تلفظ گردید و مدتی است که بشکل دیوید سوشی آنرا میشنویم! حکایت همان راجر حنین و روژه هَنِن. ظاهرا انگلیسیها هیچوقت نباید از فرانسویها عقب بمانند حتی شده در ایران!
وی در دوبله فیلم هم در بریتانیا دستی دارد

[تصویر: 1482913579571.jpg]  [تصویر: 1482913579692.jpg]

RE: با ایرج رضایی در سینما کلاسیک - اسپونز - ۹-۱۰-۱۳۹۵ ۱۲:۱۸ صبح

(۸-۱۰-۱۳۹۵ ۱۱:۲۸ صبح)'حکمتی' نوشته شده توسط:  تقریبا یکماهه که سریال هرکول پوآرو از شبکه نمایش در حال پخشه. خوب همه ما هرکول پوآرو را با صدای اکبر منانی بیاد میاریم. اما چندی پیش در یکی دو قسمت  ایرج رضایی بجای پوآرو حرف میزد. (اسم اون قسمت رابطه مرموز بود ) خیلی تعجب کردم و نمیدونستم آقای رضایی هم بجای پوآرو حرف زده. اتفاقا بد هم نبود. هر چند منانی یه چیز دیگه ست اما صدای ایرج رضایی هم خیلی تویه ذوق نمیزد. اما صدای ممدوح بجای کاپیتان هستینگز و همچنین صدای بازرس جاپ (که نفهمیدم صدای کی بود)  که در دوبله های آقای منانی بجایشان جلال مقامی و عطالله کاملی حرف میزدند کاملا تو ذوق میزد. شاید گوش ما اینطور عادت کرده. اما این عادت در مورد ایرج رضایی اصلا به چشم نمیومد.

همانطور که منصور عزیز عنوان کردند سه قسمت از این سریال به نامهای " رابطه مرموز در استایلز"، " جنایت ABC" و " یک دو سه سگک کفشتو بردار" پیش از پخش سریال به صورت فیلم سینمایی با هنرنمایی ایرج رضایی پخش شد.
در ضمن گوینده نقش سربازرس جب در این قسمت ها " تورج مهرزادیان" می باشد.
جالب است که اولین فیلمی که از این سری پخش شد همان " رابطه مرموز در استایلز" بود که اتفاقا" اولین کتاب از آگاتا کریستی است که کارآگاه بلژیکی خود را معرفی کرد.

RE: با ایرج رضایی در سینما کلاسیک - کاربر حذف شده6 - ۱۰-۱۰-۱۳۹۵ ۰۴:۵۳ عصر

از آقای منصور و اسپونز بخاطر پاسخ کاملشون کمال سپاس و تشکر را دارم.
با این حساب این چند قسمت قبل از آنکه آقای منانی بعنوان دوبلور ثابت هرکول پوآرو انتخاب شوند دوبله شده است.
واقعا مرام و اخلاق برخی از مدیران دوبلاژ قدیمی ستودنیست. اینکه آقای کاملی این سه قسمت را به احترام ایرج رضایی دوبله نکردند جای تحسین دارد. در حالیکه اگر بدلیل یکدست شدن این سه قسمت را دوبله میکردند شاید کسی به ایشان ایراد نمی گرفت. شاید اگر مدیر دوبلاژ دیگری بجز مرحوم کاملی بود این سه قسمت را مجددا دوبله میکرد.

فقط ایکاش اگر دوستان اطلاع داشتند به مدیر دوبلاژ این سه قسمت هم اشاره میکردند. البته احتمالا باید خود آقای ایرج رضایی باشند اما بنظر من بعید نیست که بدلیل گویندگی آقای ناصر ممدوح مدیریت دوبلاژش بعهده ایشان نیز بوده باشد.
در هر صورت من فکر میکنم در بین دوبلورها آقای ایرج رضایی تنها کسی باشد که در غیاب آقای منانی میتواند دوبلور دوم هرکول پوآرو باشد. چون هم صدا و هم تکنیک لازم را برای خوراندن این صدا به هرکول پوآرو را دارند.

RE: با ایرج رضایی در سینما کلاسیک - پدرام - ۱۹-۱۰-۱۳۹۵ ۰۳:۵۲ عصر

تیتراژ پایانی مستند زاده مهر 

[تصویر: i07q_ssssssssss.jpg]