انجمن سینما کلاسیک
مسابقه جادوی صدا - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن سینما کلاسیک (http://cinemaclassic.ir)
+-- انجمن: سالن سینما ، تلویزیون و رادیو در ایران (/Forum-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7-%D8%8C-%D8%AA%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%88%D9%86-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86)
+--- انجمن: تلویزیون در سینماکلاسیک (/Forum-%D8%AA%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B3%DB%8C%DA%A9)
+--- موضوع: مسابقه جادوی صدا (/Thread-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D9%87-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%88%DB%8C-%D8%B5%D8%AF%D8%A7)

صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8

RE: مسابقه جادوی صدا - شهرزاد - ۱۸-۲-۱۳۹۵ ۱۱:۵۷ عصر

(۱۸-۲-۱۳۹۵ ۱۰:۵۹ عصر)'اسپونز' نوشته شده توسط:  کاش یکی توضیح میداد که این امتیازات شرکت کنندگان به چه طریقی محاسبه می شود؟!

با عرض معذرت از حضور رابین ویلیامز و خان مظفر محترم،

اینطوری:

[تصویر: 1462652476851.jpg]

تصویر: images/Pictures/78.gif

RE: مسابقه جادوی صدا - کاربر حذف شده2 - ۱۹-۲-۱۳۹۵ ۰۸:۱۷ عصر

چرا معذرت؟
ما که اون وسط بودیم نفهمیدیم چطوری امتیاز میدادند اونوقت می خواستید شما از پشت صفحه تلویزیون بفهمید؟
مطمئن باشید کسی ناراحت نمیشه. وقتی دو سوم از برنامه پخش شده و هنوز هیچکس نمیدونه مسابقه جادوی صدا چه ساعتی از تلویزیون پخش میشه اونوقت توقع دارید نحوه محاسبات امتیاز بندی مشخص باشه؟
شاید بهترین روش همینی باشه که شما گفتید. بله کیلویی!!!!!

اگر همه چیز طبق روال پیش بره امروز باید اولین قسمت از رقابت خانمها در مرحله یک چهارم نهایی با قضاوت آقای جلال مقامی و ناصر مدقالچی و مریم شیرزاد پخش بشه. البته اگر یهو امروز فینال رو نشون ندن!!!!! اونوقت باید منتظر قضاوت آقای منوچهر اسماعیلی و چنگیز جلیلوند و اقای قنبری باشید.

RE: مسابقه جادوی صدا - لو هارپر - ۱۹-۲-۱۳۹۵ ۰۸:۳۷ عصر

خانم شهلا ناظریان و آقای حسین عرفانی هم به عنوان داور حضور خواهند داشت؟

RE: مسابقه جادوی صدا - کاربر حذف شده15 - ۲۰-۲-۱۳۹۵ ۰۴:۵۵ عصر

چیزی که روشنه اینه که نام آقای حسین عرفانی و سرکار خانم شهلا ناظریان تا کنون از زبان هیچ کدام از شرکت کنندگان به نام داور برده نشده و به نظر من خیلی حیف شد که از محضر این دو هنرمند بهره برده نشده (شاید هم خودشان وقت نداشته اند) و با بیشتر شدن داورها تنوع و جذابیت بیشتری به مسابقه جادوی صدا داده می شد.

درباره چگونگی امتیاز دادن داوران برای من هم جای پرسشه چون هیچ معیار مشخصی نداره. دستکم باید گفته می شد برای مثال سینک گفتن 5 امتیاز یا ادای درست واژه ها.... دارد تا بیننده هم بفهمد داوران چگونه امتیاز می دهند نه کیلویی

RE: مسابقه جادوی صدا - کاربر حذف شده2 - ۲۱-۲-۱۳۹۵ ۰۱:۰۲ صبح

آقای حسین عرفانی و خانم شهلا ناظریان که در تیزر برنامه جادوی صدا هستند نقشی در داوری مسابقه ندارند. اما در گزینش اولیه شرکت کنندگان به همراه جناب سعید مظفری نقش داشتند.

RE: مسابقه جادوی صدا - کاربر حذف شده15 - ۲۱-۲-۱۳۹۵ ۰۸:۰۰ عصر

از دوستان شنیدیم که در مسابقه جادوی صدا کمبود زمان یک عامل تعیین کننده و حتی ناراحت کننده (برای داوران) بوده پس چرا با تمام ارادتی که به آقای افشین ذی نوری داریم یک کلیپ تکراری از ایشان در ابتدای این دوره از مسابقه پخش می شود؟ بهتر نبود همین مدت زمان کوتاه را یکی از دوبلورها و یا خود آقای ذی نوری عزیز با خاطره ای یا نکته ای (مانند نکاتی که از جناب مظفری در کلاس آموزش در دور نخست مسابقه پخش می شد) می گفتند؟

یه نکته ذهن منو بدجور مشغول کرده:
شرکت کنندگان مسابقه جادوی صدا کجا هستند؟ این خیل عظیم علاقمند چرا در بحث ها شرکت نمی کنند؟ من اگر دوست دار شغل دوبلوری و عاشق این کار بودم و در این آزمون شرکت کرده بودم حتما اینترنت را برای علاقه ام زیر و رو می کردم و ممکن نبود که به این تاپیک هدایت نشوم.
پس یا علاقه شرکت کنندگان از ته دل نبوده یا اینترنت و گوگل مشکل دارد یا هر دو؟

RE: مسابقه جادوی صدا - کاربر حذف شده15 - ۲۱-۲-۱۳۹۵ ۰۹:۱۰ عصر

هم جناب آقای نصرالله مدقالچی از بزرگان دوبله هستند هم نظر شخصی هر کسی محترمه اما: جناب آقای مدقالچی اگر شما بچه گویی خانم های جوان یا مسن به جای شخصیت های کودک یا پسربچه ها را قبول ندارید (خود من هم ترجیح می دهم در دوبله از سن متناسب با شخصیت استفاده بشه چون کسانی مثل سرکار خانم ناهید امیریان یا مریم شیرزاد و...شاید تکرار نشوند ولی همگی خوب می دانیم که بچه گوهای دوبله از زحمتکش ترین و البته مظلوم ترین گروه های دوبله هستند) گناه شرکت کننده چیست که با ندادن امتیاز او را از ادامه مسابقه جادوی صدا باز می دارید؟
آقای مدقالچی با ندادن امتیاز به خانم وجدانی یا شرکت کننده دیگری که اسمشان از ذهنم رفت باعث شدند که سطح امتیاز پایین بیاید و حالا برنده این مسابقه (پخش سه شنبه 21 اردیبهشت 1395) در برابر برندگان مراحل دیگر کم می آورد.
با احترام به جناب آقای نصرالله مدقالچی باید بگویم این کارشان را دستکم در این مسابقه نپسندیدم. ایشان می توانستند پیش از مسابقه بگویند تا در مسابقه های آقایان فقط داوری کنند و سطح امتیاز را پایین نیاورده و نابرابری به وجود نیاورند.

RE: مسابقه جادوی صدا - سعید - ۲۱-۲-۱۳۹۵ ۱۰:۲۲ عصر

من فکر میکنم در پایان این مسابقه چیزی بیش از 100 تا اشتباه چه توی امتیاز دادن داوران ، چه توی تشخیص ، چه قسمت های دیگه ، چه به کار بردن نا + لفظ انگلیسی و صدها اشتباهی که هست و یا کلماتی که خانم مریم شیرزاد توی مسابقه به کار میبرن اون هم خودش جای بحث دارد . یعنی هیچ میزان و ترازویی وجود ندارد .

وقتی شما در مسابقه یی مجری برنامه یی میشی حرف اول را تسلط خود شما میزند وقتی یک نفر شرکت کننده از گوینده یی اسم میبره که توی اون کلیپی که شما پخش کردید اصلا نیست شما هم میگی آفرین این طریق امتیاز دادن باعث میشه اصلا کل جریان مسابقه تغییر کنه . تا حدود زیادی باید به صدا گوش کرد نوشتن تکه پاره هایی در قدیم که از لای خاکروبه های استودیو درآمده و بعدا هم نصفیش اشتباهه از روش کتاب مینویسن از هر 100 کلمه 50 تاش غلط تایپی داره بقیه ش هم اسم گوینده ها اشتباهه ، بهتر نیست ادم به چیزی رجوع بکنه که مدرک زنده ست ؟؟؟ این دقیقا مثل این میمونه شما میخواهی یه ساختمونی بسازی بیای بگی این نقشه شه ما دیگه اندازه و متر اینارو ول میکنیم از روی همون میسازیم اگه هم رفت تو زمین کسی دیگه مشکلی نیست ما به کارمون ادامه میدیم میسازیم وقتی فهمیدن یا مجبوریم خرابش کنیم یا اینکه بزاریم همینطور بمونه دیگه چه اشکالی داره ...

من نمیدونم واقعا وقتی مجری خود برنامه نمیدونه صدای دوبله مال کیه صدای گوینده زن اصلی پخش میشه 2 دقیقه میره از معرفی اون صدا چشم پوشی میکنه و صدایی در یک سکانس کوتاه از خانم ناهید امیریان را معرفی میکنه بعد از این هم میاد میگه بله آقای اسماعیلی تو این دوبله فیلم مرد هزار چهره دوبله کردند این دو تا نقشو گفتی خودت یک دونه را گفتی چون اون یکیش اشتباهه چه انتظاری داری از گوینده تازه وارد اون بیاد درست بگه . جناب اسماعیلی در دوبله اول فیلم دوبله کردند و آقای حسین عرفانی در دوبله دوم . دوبله یی که چندین بار در مسابقه جادوی صدا پخش شد در قسمتهای مختلف مسابقه مربوط به دوبله دوم بود

بنده شما را به دیدن کلیپ زیر که اپلود کردم دعوت میکنم همون قسمتی است که از مسابقه پخش شد فکر میکنم

http://s6.picofile.com/file/8250857184/Merge.mp4.html

ضمن اینکه عوامل دوبله فیلم مرد هزار چهره را قبلا بنده تو سایت زدم در لینک زیر میتونید مشاهده بفرمائید در صفحه 12 دانشنامه فیلمهای دوبله فارسی

http://cinemaclassic.ir/Thread-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AF%D9%88%D8%A8%D9%84%D9%87-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B3%DB%8C%DA%A9-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C-%D8%AA%D8%A7-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF?page=12

در ادامه صدای شخص گوینده جیمز کاگنی را در قسمت دیگر اوردم تا ثابت بشود که شناخت گوینده تنها از طریق فیلم در دسترس زنده است .

RE: مسابقه جادوی صدا - کاربر حذف شده15 - ۲۲-۲-۱۳۹۵ ۰۲:۱۲ صبح

در راستای صحبت های به جای سعید عزیز باید بگویم با تمام احترامی که برای سرکار خانم مریم شیرزاد قائلم ولی از یک گوینده در سطح ملی انتظار میره که زبان فارسی را درست و بدون اشتباه صحبت کنه و حتی در ادای واژه ها و هجا و... الگویی برای دیگران باشد. قصد من این جا قضاوت یا مقایسه نیست به ویژه که خانم مریم شیرزاد را سال های گذشته در جشنواره اصفهان دیده ام و ایشان بسیار بانوی متین و خوش صحبتی هستند و به نظر من خیلی زیبا واژه ها را در بیان عادی خود ادا می کنند و الان تعجب می کنم که این گونه کلمه سازی را از ایشان می شنوم .
به هر حال می خواهم توجه دوستان را به بیان عادی سرکار خانم مینو غزنوی جلب کنم که ایشان چقدر راحت و ساده نظر خود را می گویند ولی خانم شیرزاد گاهی با واژه هایی مانند "نا سینک" تمرکز بیننده (چه رسد به شرکت کننده) را به جای دیگری می فرستند.
من از جناب بروبیکر خواهش می کنم با توجه به گفته های خانم ملانی که گویا از شرکت کنندگان هستند درباره عضویت شرکت کنندگان مسابقه جادوی صدا یک امتیاز ویژه قائل شوند تا بتوانیم گفته ها و نظر آنها را بهتر و زودتر در این بخش داشته باشیم

RE: مسابقه جادوی صدا - کاربر حذف شده7 - ۲۲-۲-۱۳۹۵ ۱۰:۴۵ عصر

(۲۱-۲-۱۳۹۵ ۰۹:۱۰ عصر)'جان اسنو' نوشته شده توسط:  هم جناب آقای نصرالله مدقالچی از بزرگان دوبله هستند هم نظر شخصی هر کسی محترمه اما: جناب آقای مدقالچی اگر شما بچه گویی خانم های جوان یا مسن به جای شخصیت های کودک یا پسربچه ها را قبول ندارید (خود من هم ترجیح می دهم در دوبله از سن متناسب با شخصیت استفاده بشه چون کسانی مثل سرکار خانم ناهید امیریان یا مریم شیرزاد و...شاید تکرار نشوند ولی همگی خوب می دانیم که بچه گوهای دوبله از زحمتکش ترین و البته مظلوم ترین گروه های دوبله هستند) گناه شرکت کننده چیست که با ندادن امتیاز او را از ادامه مسابقه جادوی صدا باز می دارید؟
آقای مدقالچی با ندادن امتیاز به خانم وجدانی یا شرکت کننده دیگری که اسمشان از ذهنم رفت باعث شدند که سطح امتیاز پایین بیاید و حالا برنده این مسابقه (پخش سه شنبه 21 اردیبهشت 1395) در برابر برندگان مراحل دیگر کم می آورد.
با احترام به جناب آقای نصرالله مدقالچی باید بگویم این کارشان را دستکم در این مسابقه نپسندیدم. ایشان می توانستند پیش از مسابقه بگویند تا در مسابقه های آقایان فقط داوری کنند و سطح امتیاز را پایین نیاورده و نابرابری به وجود نیاورند.

دوست عزیز
با عرض معذرت با نظر شما موافق نیستم.
اینکه نحوه امتیازدهی گروه داوری آقای بهرام زند و خانم غزنوی و شیرزاد با گروه داوری جلال مقامی و ناصر مدقالچی و مریم شیرزاد کاملا متفاوت است موافقم. اما سلیقه این دو گروه در انتخاب نفر برتر تاثیر ندارد. زیرا گروه بهرام زند و ... آقایان را داوری می کنند و گروه جلال مقامی و .... خانمها را.
در نهایت هم قرار است آقایان با همدیگر قیاس شوند و خانمها هم با هم. این گفته شما در صورتی صحیح بود که مثلا یک گروه از خانمها و دو گروه از اقایان با یک گروه داوری و دو گروه از خانمها و یک گروه از اقایان با گروه دیگری داوری میگردید.
در این زمینه استثنائا گردانندگان مسابقه در کمال تعجب درست عمل کردند.
بنابراین اگر دیشب اقای مدقالچی در حق یکی از شرکت کنندگان لطف نکردند ایشان همین رویه را برای شرکت کننده دیگر هم پیش می گیرند و نهایتا اینها با هم قیاس می شوند.
امتیازهای خانمها هیچ ارتباطی با امتیازهای اقایان ندارد.
اما در هر حال نمی توانم خوشحالیم را از اینکه اقای مدقالچی جزو داورانیکه اقایان را محک میزد نبودند، کتمان کنم.

RE: مسابقه جادوی صدا - ملانی - ۲۲-۲-۱۳۹۵ ۱۰:۵۲ عصر

به نظر من آقایان چه در دور اول و چه در دور دوم به لحاظ تیم داوری نسبت به خانمها خوش شانس تر بودند
گرچه حضور استاد ژرژ پطرسی، این هنرمند با شخصیت، هم از شانس های داوری دور اول خانمها بود

RE: مسابقه جادوی صدا - اسپونز - ۲۲-۲-۱۳۹۵ ۱۰:۵۴ عصر

(۲۲-۲-۱۳۹۵ ۱۰:۴۵ عصر)'خان مظفر' نوشته شده توسط:  
(۲۱-۲-۱۳۹۵ ۰۹:۱۰ عصر)'جان اسنو' نوشته شده توسط:  هم جناب آقای نصرالله مدقالچی از بزرگان دوبله هستند هم نظر شخصی هر کسی محترمه اما: جناب آقای مدقالچی اگر شما بچه گویی خانم های جوان یا مسن به جای شخصیت های کودک یا پسربچه ها را قبول ندارید (خود من هم ترجیح می دهم در دوبله از سن متناسب با شخصیت استفاده بشه چون کسانی مثل سرکار خانم ناهید امیریان یا مریم شیرزاد و...شاید تکرار نشوند ولی همگی خوب می دانیم که بچه گوهای دوبله از زحمتکش ترین و البته مظلوم ترین گروه های دوبله هستند) گناه شرکت کننده چیست که با ندادن امتیاز او را از ادامه مسابقه جادوی صدا باز می دارید؟

دوست عزیز
با عرض معذرت با نظر شما موافق نیستم.
اینکه نحوه امتیازدهی گروه داوری آقای بهرام زند و خانم غزنوی و شیرزاد با گروه داوری جلال مقامی و ناصر مدقالچی و مریم شیرزاد کاملا متفاوت است موافقم. اما سلیقه این دو گروه در انتخاب نفر برتر تاثیر ندارد. زیرا گروه بهرام زند و ... آقایان را داوری می کنند و گروه جلال مقامی و .... خانمها را.
در نهایت هم قرار است آقایان با همدیگر قیاس شوند و خانمها هم با هم. این گفته شما در صورتی صحیح بود که مثلا یک گروه از خانمها و دو گروه از اقایان با یک گروه داوری و دو گروه از خانمها و یک گروه از اقایان با گروه دیگری داوری میگردید.
در این زمینه استثنائا گردانندگان مسابقه در کمال تعجب درست عمل کردند.
بنابراین اگر دیشب اقای مدقالچی در حق یکی از شرکت کنندگان لطف نکردند ایشان همین رویه را برای شرکت کننده دیگر هم پیش می گیرند و نهایتا اینها با هم قیاس می شوند.
امتیازهای خانمها هیچ ارتباطی با امتیازهای اقایان ندارد.
اما در هر حال نمی توانم خوشحالیم را از اینکه اقای مدقالچی جزو داورانیکه اقایان را محک میزد نبودند، کتمان کنم.

مسئله اینجاست که اگر مخالفتی با گویندگی بزرگسال به جای بچه وجود داشت چه لزومی داشت که صحنه ای که بچه صحبت می کند را به یک شرکت کننده بدهند؟ اگر در این حالت ایشان با صدای خودش صحبت می کرد ایراد نمی گرفتند که این بچه بود تو چرا اینجوری گفتی؟! داستان یک بام و دو هوا شده

RE: مسابقه جادوی صدا - ملانی - ۲۲-۲-۱۳۹۵ ۱۰:۵۷ عصر

در مورد امتیاز ... برای بنده که خیلی مبهم بود ... ندیده بودم مسابقه ای رو که امتیاز هر مرحله شرکت کنندگان اعلام نشه
و آخرش یه نمره ای اعلام شود که معلوم نیست برآیند چه نمراتی ست!

RE: مسابقه جادوی صدا - کاربر حذف شده15 - ۲۲-۲-۱۳۹۵ ۱۱:۱۹ عصر

خان مظفر عزیز مخالفت با نظر من که حق آشکار شماست و نقطه قوت این سایت هم همین نظرات متفاوته ،اما:
من یک چیز را از شما می پرسم که گناه خانم شرکت کننده ای که نقش بچه برایش انتخاب شده چیست و اگر قرار بود این امتیاز ندادن استاد نصرالله مدقالچی برای همه بی اثر باشد فقط در صورتی بود که همه خانمهای شرکت کننده یک بار در برابر ایشان بچه گویی کنند نه اینکه فقط آن تعدادی که از شانس بدشان بچه گویی نصیبشان شده از این امتیاز محروم شوند.
اگر درست یادم باشه در مسابقه جادوی صدا دیروز دو خانم بچه گویی کردند و یک نفر به این مورد برنخورد. اینجا به نظر شما یک تبعیض برای آن شخص (که البته خود آن خانم در این مورد هیچ نقشی نداشته) اعمال نشده است؟

RE: مسابقه جادوی صدا - کاربر حذف شده2 - ۲۲-۲-۱۳۹۵ ۱۱:۲۴ عصر

(۲۲-۲-۱۳۹۵ ۱۰:۵۲ عصر)'ملانی' نوشته شده توسط:  به نظر من آقایان چه در دور اول و چه در دور دوم به لحاظ تیم داوری نسبت به خانمها خوش شانس تر بودند
گرچه حضور استاد ژرژ پطرسی، این هنرمند با شخصیت، هم از شانس های داوری دور اول خانمها بود

احتمالا خانم ملانی مزاح می فرمایند
فقط حضور اقای ژرژ پطرسی شانس داوری خانمها بود؟؟
ما در مرحله دوم حاضر بودیم خانم غزنوی و شیرزاد را بدیم به شما بجاش اقای جلال مقامی رو بگیریمتصویر: images/Pictures/109.gif

در خصوص شانس هم باید به اطلاعتون برسونم که بزرگترین شانسها خانمها همین بود که با خودشون مقایسه شدند. اگر قرار بود بالاترین امتیازها به دور یک چهارم بیایند از اغلب گروههای اقایان دو نفر می امدند. خوش شانسی از این بیشتر!!!!!

RE: مسابقه جادوی صدا - کاربر حذف شده7 - ۲۲-۲-۱۳۹۵ ۱۱:۳۵ عصر

(۲۲-۲-۱۳۹۵ ۱۱:۱۹ عصر)'جان اسنو' نوشته شده توسط:  خان مظفر عزیز مخالفت با نظر من که حق آشکار شماست و نقطه قوت این سایت هم همین نظرات متفاوته ،اما:
من یک چیز را از شما می پرسم که گناه خانم شرکت کننده ای که نقش بچه برایش انتخاب شده چیست و اگر قرار بود این امتیاز ندادن استاد نصرالله مدقالچی برای همه بی اثر باشد فقط در صورتی بود که همه خانمهای شرکت کننده یک بار در برابر ایشان بچه گویی کنند نه اینکه فقط آن تعدادی که از شانس بدشان بچه گویی نصیبشان شده از این امتیاز محروم شوند.
اگر درست یادم باشه در مسابقه جادوی صدا دیروز دو خانم بچه گویی کردند و یک نفر به این مورد برنخورد. اینجا به نظر شما یک تبعیض برای آن شخص (که البته خود آن خانم در این مورد هیچ نقشی نداشته) اعمال نشده است؟

جان اسنوی محترم:
من از اقای مدقالچی طرفداری نکردم. با سلیقه ایشان هم اصلا موافق نیستم. ایشان در مقابل دوربین به نوعی به همکارش آشکارا توهین کرد. مخالفت من با نظر شما جنبه فنی داشت. منظورم این بود که اگر قرار بود برای مرحله بعدی 6 نفر که بالاترین امتیازها را در گروهها گرفته اند انتخاب کنند حق با شما بود. آنوقت می توانستیم بگوئیم گناه این گروه چه بود که اقای مدقالچی بخاطر کج سلیقگی به ایشان امتیاز نداد. در حالیکه ممکن است اقای بهرام زند به شرکت کننده ای با همین شرایط امتیاز بدهد. من منظورم این بود که امتیازهای خانمها با یکدیگر و با همین تیم داوری  مقایسه می شوند. اقای مدقالچی همین سلیقه را قطعا برای گروه بعدی هم خواهند داشت. پس به کسی اجحاف نمی شود. در مورد سایر گفته ها با نظر سایر کاربران موافقم.

RE: مسابقه جادوی صدا - کاربر حذف شده15 - ۲۲-۲-۱۳۹۵ ۱۱:۴۱ عصر

درباره گفته خانم ملانی درباره شانس بیشتر آقایان باید بگویم به نظر شخصی من در مسابقه ای که هدف آن جلب علاقمندان و محک زدن استعدادها برای جذب نیروی جدید در دوبله است شانس چندان معنی ندارد چون شما فرض کنید من که هیچ ادعایی درباره صدا و هنر دوبلوری ندارم در این مسابقه شرکت و با شانسی شگفت انگیز در صف برندگان قرار می گرفتم.
آن وقت به جز برنده شدن در یک مسابقه تلویزیونی چه چیز دیگری برای عرضه داشتم ؟ دوبله با گوش و احساس جمعیتی به گستردگی همه فارسی زبانان جهان سر و کار دارد و اگر صدای من نتواند این مردم حساس را به خود جلب کند پس در دوبله موفق نخواهم بود.
البته باید بگویم تا کنون در آقایان دو یا سه صدای بسیار خوب دیده ام که امیدوارم از علاقمندان واقعی باشند و به این کار ادامه دهند و به دوبله بپیوندند (امیدوارم رابین ویلیامز و خان مظفر در همین گروه باشند که در نظر من است)
در خانمها هم مسابقه دیروز من را بسیار جذب کرد. هر سه شرکت کننده جای امیدواری خوبی داشتند و من اگر جای آنها بودم (حتی نفر دوم و سوم هم خوب بودند) حتما با تمرین بیشتر به این کار ادامه می دادم و نفر نخست یعنی خانم وجدانی هم واقعا شایسته آفرین بود . در مجموع من تا کنون صدای 5 خانم را پسندیده ام که دو نفر از آنها واقعا خوب بودند که باز امیدوارم ملانی و ادری هپبورن از این گروه مورد نظر من باشند.

نقل قول:منظورم این بود که اگر قرار بود برای مرحله بعدی 6 نفر که بالاترین امتیازها را در گروهها گرفته اند انتخاب کنند حق با شما بود. آنوقت می توانستیم بگوئیم گناه این گروه چه بود که اقای مدقالچی بخاطر کج سلیقگی به ایشان امتیاز نداد. در حالیکه ممکن است اقای بهرام زند به شرکت کننده ای با همین شرایط امتیاز بدهد. من منظورم این بود که امتیازهای خانمها با یکدیگر و با همین تیم داوری  مقایسه می شوند. اقای مدقالچی همین سلیقه را قطعا برای گروه بعدی هم خواهند داشت. پس به کسی اجحاف نمی شود
گویا خان مظفر عزیز دوباره منظور من را نگرفتید. من متوجه شدم که می گویید خانم ها با آقایان مقایسه نمی شوند پس این امتیاز ندادن استاد نصرالله مدقالچی مشکلی درست نخواهد کرد چون برای همه خانم ها یکسان خواهد بود.
اما مشکل این جاست که این امتیاز ندادن برای همه خانم ها یکسان نیست و فقط آن هایی که از بخت بد به بچه گویی برخوردند این امتیاز را نگرفتند. در پست قبلی هم گفتم گویا یکی از خانم ها اصلا به بچه گویی (یا بچه گویی به صورت انفرادی) برخورد نکرد و همین باعث نابرابری خواهد شد.
در ضمن از کجا می دانیم که همه شرکت کنندگان یک بار در برابر آقای نصرالله مدقالچی به بچه گویی می پردازند و امتیاز نمی گیرند؟ کافی است یک نفر به این مورد برخورد نکند و عدالت مسابقه جادوی صدا نقض شود (که به نظر من شده)
البته یک نکته را باید بگویم من با سخت گیری آقای نصرالله مدقالچی (به جز این مورد بچه گویی البته) در مورد شرکت کنندگان موافقم چون این افراد از دور نخست گلچین شده اند و باید دیگر استرس یا همان حکایت "ناسینک" ابتکاری خانم مریم شیرزاد را تا الان حل کرده باشند. ای کاش آقایان هم چنین داور سخت گیری داشتند

RE: مسابقه جادوی صدا - ملانی - ۲۳-۲-۱۳۹۵ ۰۶:۲۲ صبح

نه جناب ویلیامز ... حداقل این فضا و این بحث ... جای مزاح و شوخی نیست
در مورد شانس هم گفتم که منظورم در مورد تیم داوری بود
جناب آقای والی زاده و خانم رمضانی فر و تا حدودی هم خانم غزنوی
برخوردی بسیار ملایم تر نسبت به داوران دور اول خانمها داشتند
در مورد دور دوم هم ... شما خودتان قضاوت و برخورد جناب مدقالچی رو دیدید
در ضمن خانم شیرزاد رو به ما بدهید؟ ما ایشون رو هم در دور اول و هم در دور دوم داشتیم
و اینکه ... اگر منظورتان از این جمله

بزرگترین شانس خانمها همین بود که با خودشون مقایسه شدند...
این است که خانمها ضعیف تر از آقایان بودند ...
نظر بنده چنین نیست و خانمهایی هم بودند که بسیار خوب و هنرمندانه دوبله کردند.

RE: مسابقه جادوی صدا - جیسون بورن - ۲۳-۲-۱۳۹۵ ۰۹:۲۳ صبح

شایسته آن بود که یادبود بزرگمرد دوبله ایران،ایرج ناظریان در مرحله نهایی که اسماعیلی،جلیلوند و قنبری حضور دارند پخش می شد.مطمئنا این سه نفر خاطرات بیشتری از ایشان به یاد دارند.

RE: پاسخ موقت به موضوعات سایت (ویژه کاربران متقاضی فعالیت در سایت) - کاربر حذف شده13 - ۲۳-۲-۱۳۹۵ ۱۱:۰۶ صبح

با توجه به پخش برنامه جادوی صدا و مباحث مطرح شده نکاتی بنظرم میرسد که با عزیزان در میان میگذارم:
1- هنر دوبله هنر مهجوری است. کمتر کسانی هستند که دنبال شناختن دوبلورها، سوابق کارشان، شناسایی فیلمهای برتر در زمینه دوبله و موارد مشابه باشند. اما مخاطب ایرانی فرق دوبله خوب و بد را می فهمد. بنظر من ترجیح مخاطب بر دیدن فیلم دوبله است تا استفاده از زیرنویس. او در حالت عادی شاید زیاد پیگیر مباحث فنی نباشد اما عادت دارد فیلم را به زبان فارسی ببیند. انهم دوبله ی با کیفیت و با صداهای مسلط و خوش بیان و دلنشین. حال چگونه میتوان اورا ترغیب به اشنایی با دوبلورها کرد؟ دیده شدن دوبلورهای پیشکسوت و اساتید فن در تلویزیون و اشنایی مردم با چهره این عزیزان، امتیاز بزرگی است. انگونه که تجربه نشان داده برنامه هایی از قبیل هنر دوبله، صداهای ماندگار و یا پشت صحنه دوبله فیلمها با استقبال نسبی مخاطب مواجه شده اند. افزودن هیجان علاوه بر بحث معرفی، نکته موثری است. جادوی صدا اولین برنامه دوبله محوری است که در قالب مسابقه پخش میشود. ایده ساخت مسابقه در جلب توجه مخاطب کار بکری ست. وقتی حواس مخاطب به دنیای گمنام دوبله جلب شود اثار مثبت زیادی دارد که تاکنون مغفول بوده است. لذا نفس برگزاری مسابقه بنظرم جای تشکر و تقدیر دارد.

2- وقتی کاری تازه آغاز میشود و قبلا کمتر تجربه شده، مشاهده خطا و اشتباه دور از انتظار نیست. مخاطب دلسوز و تیزهوش با نگاهی کلی نگرانه و کاربردی سعی در شناسایی امتیازات و جمع و جور کردن اشکالات میکند. درست که جادوی صدا مسابقه است اما بخشهای تقدیر از اساتید و یاد درگذشتگان در راستای هدف اصلی ای که در بالا بدان اشاره شد موثر است. اشکالاتی درین بخش دیده میشود. مثلا اینکه به فیلمهای مشهور گوینده شاید اشاره نشود، نسخه های با کیفیتی از اثار اساتید انتخاب نشده باشد، تصاویر کم کیفیتی از گویندگان نمایش داده نشود... اما اینها حواشی کار است. چه خوبست اساتید و عزیزان انجمن ابتدا نکات ارزشمند و قابل قبول کار را مطرح کنند و بعد در کنار ان نقایص و اشکالات را مطرح فرمایند. عزیزان انجمن عاشقان و دلدادگان صدا و دوبله اند و نیک هویدا است که تحمل خالی بر چهره محبوب را ندارند. شما بزرگواران عشق و علاقه خود را در صدا میجویید. اما بهر صورت بد نیست یادمان نرود که این عشق و علاقه همه گیر نیست. فلذا ایده ال گرایی و کیفیت بالایی که مدنظر علاقمندان است شاید در گامهای اول رعایت نشود.

3- در بحث داوری، بنظرم هنوز داوری خام و اعتنای زیاد به حس و سلیقه شخصی داور دیده میشود. اینکه استادی از کسی و صدایش خوشش بیاید و همان لحظه استاد دیگری شرکت کننده را کاملا منهدم کند بنظرم روش صحیح و نتیجه بخشی نیست. اینکه توقع مان از کسی بالا باشد و چون توقع ما را براورده نکرده اصلا کارش را داوری نکنیم و همان لحظه شرکت کننده دیگری را که ضعیف است حسابی تشویق کنیم بنظرم مخرب است. خوبست دوستان گرامی با نگاهی کلی تر روی این موضوع تمرکز کنند: داوری دوبله با چه معیارها و روالی روشمند تر و مفید تر خواهد بود؟

4- اجرای آقای زینوری بنظرم از نقاط قوت مسابقه است. لحن صدا، خوشرویی، اداره خوب، برخورد یکسان با همه، احساسی عمل نکردن و اینکه مجری خودش دوبلور مسلطی است از امتیازات ایشان است. گذشته از یکی دو مورد اشتباهی که از وی دیده شد بنظرم در کل نمره خوبی می گیرند.

5- نمیشود مسابقه ای درباره دوبله ساخت و در ان تشخیص صدا را نگنجاند. واقعا هم بخش جذابی ست. اما درین بخش، بنظرم عوامل مسابقه تا حدی کم کاری کرده اند. بطور مثال شرکت کننده ای قسمتی از فیلم را میبیند و از بین دو صدا باید حتما هردو را شناسایی کند. حال انکه یکی اصلا شناخته شده نیست و شاید خود داوران هم نامش را ندانند. همان لحظه شرکت کننده دیگر فیلمی را میبنید با 4 صدا که باز باید دونفر را شناسایی کند. گاه میبینیم برای یک نفر اساتید مشهور و معروف می افتد و برای کسی دیگر گویندگان جوان و کم نام و نشان. این روال کاملا دور از عدالت است. این توجیه که مسابقه است و عنصر شانس دخیل است و... قابل قبول نیست. بنظرم نقصی که ذکر شد از عوامل مسابقه می اید. خیلی راحت میشد گویدنگان را دسته بندی کرد و سعی نمود صداها عادلانه تر تقسیم شود. براحتی میشد تعداد گوینده ها را برای همه مساوی در نظر گرفت، مثلا سه یا چهار شخصیت و بعد از بین انها دو صدا شناسایی شود.

6- هربار که شرکت کننده نقشی میگوید و بعد مورد نقد اساتید قرار میگیرد نکات اموزنده زیادی مطرح میشود. اینکه یک استاد با زبان ساده و در حد فهم من مخاطب عام، نکات و مخاطرات و ریزه کاریها را بیان میکند به زعم من بسیار جذاب است. اینکه صدای خامی روی فیلمی معروف می شنوم و انرا با دوبله استادی کارکشته مقایسه میکنم اثر عمیقی در ذهنم میگذارد و ارزش دوبله را ده چندان میکند. اینجاست که میفهمم دوبله چه ارزش و قدرتی در بیان احساس دارد. نتیجه ای که شاید در برنامه های عادی دوبله محور قابل حصول نبود.

7- نکته ای که در طراحی مسابقه نقطه ضعف به حساب میاید امتیاز دهی است. مثلا در برنامه ای شخص الف با 60 امتیاز اول میشود و به مرحله بعد میرود. در برنامه ای دیگر شخص ب با 80 امتیاز دوم شده و از ادامه باز می ماند. این طراحی غلط، بی عدالتی مشهودی را بر شرکت کننده تحمیل میکند. بهتر بود بالاترین امتیازگیرندگان به مرحله دوم میرفتند نه فقط نفرات اول هر برنامه...

8- کشف گویندگان جوان و خوش صدا از نکات مثبت و جذاب جادوی صداست. شخصا از شنیدن صدا و دیدن تسلط افرادی همچون اقای فتوحی، اقای کجوری و دونفر از خانمها واقعا سرشوق امدم. جایی که عزیزان به درستی صدای گوینده ها را تشخیص میدهند یک علاقمند دوبله را بسیار کیفور میکند. نمیدانم مخاطب عادی ازین بخش چقدر لذت میبرد.

در پایان از عوامل انجمن سینما کلاسیک در خصوص ارتباط با شرکت کنندگان مسابقه تشکر میکنم. البته توقع میرود با همدلی بیشتر با این عزیزان مواجهه شود. امیدواریم علاقمندان و عاشقان دوبله با کمک به رشد این عزیزان زمینه را برای ظهور و بروز اساتید آینده این هنر مهیاتر کنند.