انجمن سینما کلاسیک
تقسیم شادیها - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن سینما کلاسیک (http://cinemaclassic.ir)
+-- انجمن: گیشه سینما (/Forum-%DA%AF%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7)
+--- انجمن: تالار گفتگوهای عمومی (/Forum-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C)
+--- موضوع: تقسیم شادیها (/Thread-%D8%AA%D9%82%D8%B3%DB%8C%D9%85-%D8%B4%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%87%D8%A7)

تقسیم شادیها - برو بیکر - ۲۷-۱۲-۱۳۹۴ ۱۱:۴۱ عصر

[تصویر: 1458244948561.png]

باسلام
این تاپیک ، در محل تالار گفتگوها از این جهت استارت میخورد تا دوستان در صورت تمایل مناسبتهای مختلف و اعیاد را به یکدیگر تبریک بگویند و اینگونه پستها در سایر تاپیکها پراکنده نگردد.
همانطور که دوستان مستحضرند طبق قوانین این بخش،  ارسالات اعضا در این تاپیک جزو سوابقشان محسوب نمی گردد. در این تاپیک همچنین می توان از سایر روزهای مهم سال نیز یاد نمود.

موفق و پیروز باشید.

پی نویس: اگر دوستان نام بهتری برای این تاپیک بنظرشان رسید لطفا آنرا پیشنهاد دهند.

RE: تقسیم شادیها - شهرزاد - ۲۸-۱۲-۱۳۹۴ ۰۷:۱۹ عصر

نوروز یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز مردم مناطق مختلف فلات ایران نوروز را جشن می‌گیرند. زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است. نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها تعطیل رسمی است.
بنا به پیشنهاد جمهوری آذربایجان ،مجمع عمومی سازمان ملل در نشست ۴ اسفند ۱۳۸۸ (۲۳ فوریه ۲۰۱۰) ۲۱ ماه مارس را به‌عنوان روز جهانی عید نوروز، با ریشهٔ ایرانی به‌رسمیت شناخت و آن را در تقویم خود جای داد. در متن به تصویب رسیده در مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد و امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر آن را جشن می‌گیرند توصیف شده‌است.

پیش از آن در تاریخ ۸ مهر ۱۳۸۸ خورشیدی، نوروز توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، به عنوان میراث غیر ملموس جهانی، به ثبت جهانی رسیده‌بود. در ۷ فروردین ۱۳۸۹ نخستین دورهٔ جشن جهانی نوروز در تهران برگزار شد و این شهر به عنوان «دبیرخانهٔ نوروز» شناخته شد.
ابوریحان بیرونی در (التفهیم) در پاسخ به این سوال که: نـــوروز چیست؟ می نویسد: « نخستین روز است از فروردین ماه و از این جهت روز نو، نام کردند زیـرا که پیـشـانی سال نو است و آنـچه از پس اوست از این پنج روز، همه جشنهاست و ششم فروردین ماه نوروز را بزرگ دارند، زیرا که خسروان بدان پنج روز حق های خشم و گروهـان بگزاردندی و حاجت ها روا کـردنـدی، آنـگاه بدین روز ششم خلـوت کردندی، خاصگان را و اعتقاد پارسـایان اندر نـوروز نخستین آنست که اول روزی است از زمانه و بدو فلک آغازید گشتن.»
نوروز نامه منسوب به خیام آمده اســت که: « سبب نهادن نوروز آن بوده است که چـون دانستند که آفتاب را دو دور بـوده یکی آن سیصد و شست و پنج روز و ربــعی از به اول دقیـقه حمـل باز آید، بـه همان وقت هر روز که رفته بود بدین دقیـقه نتواند آمدن چـه هـر سال از مدت همی کم شود، چون جمشــید این دو را دریـافت انوروز نام نهاد و جشــن آیـین آورد. پـس ازآن پادشاهـان دیـگر مردمان بدو اقتدار کردند.»
ابوریحان در آثار الباقیه، می نویسد: « برخی از علمای ایران می گویـند: سبـب این کـه ایـن روز را نـوروز می نامند این است کـه در ایـام تهمورث صـائبه آشکار شدنـد و چون جمشید بـه پادشاهی رسید دین خود را تجدید کرد و این کار خیلی بزرگ به نظر آمد و آن روز را که روز تازهای بود، جمشید عید گرفت.»

جشن نوروز از لحظه اعتدال بهاری آغاز می‌شود. در دانش ستاره‌شناسی، اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌کره شمالی زمین به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه استوای زمین می گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود. این لحظه، لحظه اول برج حمل نامیده می‌شود، و در تقویم هجری خورشیدی با نخستین روز (هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین برابر است. نوروز در تقویم میلادی با ۲۱ یا ۲۲ مارس مطابقت دارد.
در کشورهایی مانند ایران و افغانستان که تقویم هجری شمسی به کار برده می‌شود، نوروز، روز آغاز سال نو است. اما در کشورهای آسیای میانه و قفقاز، تقویم میلادی متداول است و نوروز به عنوان آغاز فصل بهار جشن گرفته می‌شود و روز آغاز سال محسوب نمی‌شود.

منشا و زمان پیدایش نوروز، به درستی معلوم نیست. در برخی از متن‌های کهن ایران ازجمله شاهنامه فردوسی و تاریخ طبری، جمشید و در برخی دیگر از متن ها، کیومرث به‌عنوان پایه‌گذار نوروز معرفی شده است. پدید آوری نوروز در شاهنامه، بدین گونه روایت شده است که جمشید در حال گذشتن از آذربایجان، دستور داد تا در آنجا برای او تختی بگذارند و خودش با تاجی زرین بر روی تخت نشست. با رسیدن نور خورشید به تاج زرین او، جهان نورانی شد و مردم شادمانی کردند و آن روز را روز نو نامیدند.
برخی از روایت‌های تاریخی، آغاز نوروز را به بابلیان نسبت می‌دهد. بر طبق این روایت‌ها، رواج نوروز در ایران به ۵۳۸ سال قبل از میلاد یعنی زمان حمله کورش بزرگ به بابل بازمی‌گردد. همچنین در برخی از روایت‌ها، از زرتشت به‌عنوان بنیان‌گذار نوروز نام برده شده است. اما در اوستا (دست کم در گاتها) نامی از نوروز برده نشده است.

بنابراین در یک کلام:
پیشاپیش ایرانی ترین جشن ایرانیان را به تمام دوستانم تبریک عرض می نمایم.

[تصویر: 1458316101161.jpg]

نوروز - کاربر حذف شده15 - ۲۹-۱۲-۱۳۹۴ ۰۲:۳۵ عصر

زمان گذرا است، انسان ها و خوشی و ناراحتی و خیلی چیزهای دیگر ناپایدار، ولی یاد و نام انسان ها پایدار و مانا است.
روزی می آید که دیگر نیستم، نوروزی خواهد آمد که دیگر نیستم به شما شادباش بگویم ولی تا این سایت و اینترنت برجاست این شادباش خواهد ماند.
پس همه نوروزها به ویژه نوروز 1395 خورشیدی بر همه ایرانی ها از هر قوم و هر آیینی که هستند و زیر پرچم سه رنگ سربلند ایران گرد آمده اند یا در کشورهای دیگر این کره خاکی زندگی می کنند فرخنده و پر از شادی باد.
نوروزتان پیروز     هر روزتان نوروز

RE: تقسیم شادیها - کاربر حذف شده4 - ۲۹-۱۲-۱۳۹۴ ۰۴:۵۰ عصر

یهترین اتفاق در سال 1394 برای من آشنایی با سایت سینما کلاسیک و پیدا کردن دوستان جدید مجازی بود. در این مدت کوتاه چیزهای زیادی از اینجا یاد گرفتم و از اینکه در یک جمع کوچک و خودمانی عضو هستم بسیار خوشحالم.
سال 1395 امیدوارم سال خوبی برای همه باشد. 
امیدوارم هیچکس غم نبیند
سال خوبی را برای همه شما آرزو می کنم.

کوچک همه شما
صادق کرده

RE: تقسیم شادیها - اکتورز - ۱-۱-۱۳۹۵ ۱۲:۰۵ صبح

سلام دارم خدمت همهء سینما کلاسیکی های نازنین .
سال 94 رو کمتر فرصت شد در خدمتتون باشم و اگر قسمت بشه سال نو رو امیدوارم بتونم جبران غیبت کنم .
البته میترسم بجای سال 95 سال 94s بیاد .
تصمیم داشتم برای سال نو و نوروز یک سربرگ دبش متحرک طراحی کنم که چشم و دل همهء مخاطبین رو شاد کنه ولی متاسفانه کامپیوترم به فا... رفته عجیب ضد حال زد خصوصا امشب .
الان با موبایلمم چون اینترنتم تموم شده نمیتونم وصل بشم و این ساعت دستم بجایی نمیرسید که خانمم لطف کرده موبایلش رو بهم قرض داده تا بتونم بیام و پیشاپیش سال نو رو به دوستان عزیزم تبریک بگم .
میخواستم یه ابتکاری بکنم که بیشتر بچه های سایت رو به هم نزدیک میکرد منتهی به همون دلایل فوق الذکر نشد که بشه .
خانمها و آقایان نوروزتان پیروز ، بهارتان فرخنده و سال نوتان سرشار از هرچه بهترینهاست .
ناصر رسولی / آخرین ساعات سال 1394 شمسی سر فصل سال 2716 ک .
با کلی ارادت .

RE: تقسیم شادیها - سارا - ۱-۱-۱۳۹۵ ۰۱:۲۱ صبح

[تصویر: 1458423871691.png]

سلام و شاد باش به همه دوستان تو این ساعات نزدیک تحویل سال...ان شا الله که سال جدیدی فرخنده و پر از موفقیت و شادکامی داشته باشید.

تو این اواخر بخاطر کار نقاشی که داشتم و سفارشی بود نشد زیاد فعالیت داشته باشم.. ایشالا که تو سال نو بتونم جبران کنم..برای انجمن هم سالی پربار ارزومندم

(این سفره هفت سین هم سفره عیدمونه..البته بعد اپلود متوجه شدم سیر هفت سینمون کمه)

شاد و پیروز باشید.

RE: تقسیم شادیها - جیسون بورن - ۱-۱-۱۳۹۵ ۱۱:۳۹ صبح

فرا رسیدن سال 1395 خورشیدی را نسبت به دوستان گرامی تبریک عرض می کنم.
با تشکر از بروبیکر و پدرام عزیر که نوروز امسال را برای بنده مزین به دست نوشته استاد مقامی کردند.

RE: تقسیم شادیها - برو بیکر - ۱-۱-۱۳۹۵ ۰۴:۰۳ عصر

نوبهار است .....
در آن کوش که خوشدل باشی
که بس گل بدمد باز و تو در گل باشی

من نگویم که کنون با که نشین و چه بنوش
که تو خود دانی اگر زیرک و عاقل باشی

سرانجام صبح امروز سال دیگری تحویل سال دیگر گردید. بازهم سال نو ...... و باز هم سال جدید ..... و بازهم عید.
اما در این میان سینما کلاسیک اولین نوروز خود را تجربه می کند.
سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشتیم.
شش ماه را در کنار هم و با هم گذراندیم. چه دنیای پر رمز و رازیست این فضای مجازی ...

جمع کوچک ما در این 6 ماه تجارب زیادی را اندوخت. شش ماهه راه شش ساله را رفتیم ....
تا قبل از اینکه سینما کلاسیک متولد شود، منصور و بروبیکر هرگز فکر نمی کردند یکدیگر را ببینند...
ناصر شاید هرگز فکر نمی کرد به تهران بیاید یکی از دوستان مجازیش را از نردیک ببیند ....
اسپونز نمی دانست شاید روزی در کنار سه نفر از اعضای سایت زیر یک سقف به معاشرت بپردازد ...
پدرام شاید نمی دانست روزی منصور را بعد از سالها خواندن نوشته هایش  از نردیک ببیند ....
..... و بسیاری از دوستان شاید فکرش را نمی کردند که در کنار ارسال پستهایشان می توانند با پیامهای خصوصی به تبادل افکار خود بپردازند ...
و من و پدرام و منصور شاید هرگز فکر نمی کردیم در این شش ماه کسانیکه از کودکی با صدایشان بزرگ شدیم را روزی از نزدیک ببینیم و آنقدر به آنها نردیک شویم که ما را به اسم کوچکمان صدا بزنند ....

سینما کلاسیک بانی تمام این وقایع بود
فراز و نشیب داشت ..... اما در هر حال از باد و بوران و توفان گذشتیم و ماندیم و ریشه دواندیم
حالا دیگر هستیم
متفاوت با دیگران .... گاهی تند و گاهی آهسته
اما هستیم و خواهیم ماند

خانواده کوچکی هستیم، و همین باعث گردید تا عید را نه بر تمامی کاربران بلکه به یکایک اعضای این خانواده تبریک عرض کنم:

سال نو را ابتدا به منصور عزیز تبریک عرض می کنم. فقط یک پیامک کافی بود که ظرف سه روز ایده راه اندازی این سایت را از حرف به عمل برسانیم.
عید را به زینال بندری تبریک عرض می کنم. کسیکه با بیشترین ارسال در قید و بند آمار و عدد نیست و با تهیه فهرست دانشنامه ها شاید فقط من بدانم که چقدر زحمت کشید.
همچنین عید سعید را به سعید عزیز نیز تبریک عرض می کنم. دوستی که خارج از دوستان هم کافه ای به ما پیوست و بدون حاشیه موجب سربلندی سایت گردید.
سال نو را به ایرج عزیز تبریک عرض می کنم. علاقه و اطلاعاتش به سینمای ایران ستودنیست و حضورش موجب دلگرمی سایت است. ایرج قدیمی ترین عضو کافه بود که به سینما کلاسیک پیوست.
سال خوبی را برای محمد عزیز آرزومندم. محمد گاهی در اوج دلسردی موجب دلگرمی من می گردید و بعد از یکسال و نیم سکوت از همان روز اول به ما پیوست و بعد از ناصر(اکتورز) دومین نفری بود که با کوله باری از تجربه به سینما کلاسیک پیوست.
عید را به لوهارپر محترم نیز تبریک عرض می کنم. دیر به ما پیوست ، اما جبران کرد و روز به روز با تجربه تر می شود.
سال نو را به هایدی عزیز هم تبریک عرض می نمایم. تصاویر کمیاب هایدی زینت بخش قسمتهای مختلف سینماست و برایش ارزوی موفقیت می کنم.
نوروز را به بوگی محترم نیز تبریک می گویم. بوگی یکی از تاریخی ترین تاپیکهای سایت را بنیان نهاده است و امیدوارم بزودی آنرا ادامه دهد.
صادق کرده عزیز: علاقه شما  به سینمای فارسی موجب خرسندی ماست. از اینکه دوستان جدیدی مانند شما را داریم خوشحالم. سال خوبی داشته باشید.
مشکلات زندگی باعث گردید تا مدتی رابرت میچم عزیز انگیزه ای برای نوشتن نداشته باشد. امیدوارم سال 95 گره از مشکلات رابرت عزیز بگشاید تا مجددا شاهد ارسالات او در دانشنامه های دوبله باشیم.
سال جدید بر سید رسول آرام مبارک باد. به بودنش عادت کردیم. امیدوارم سال خوبی داشته باشد.
عید را به سارای عزیز نیز تبریک عرض می نمایم. سارا یکی از مبلغین سینما کلاسیک است و حضورش بسیار موثر است.
جان اسنوی عزیز هم از دوستان تازه ماست که دیگر جزئی از ما شده است. امیدوارم در سال جدید با فعالیت مضاعف بزودی جزو کاربران فعال سایت گردد. عید شما هم مبارک.
سال نو را به دوست ارجمندم آمادئوس محترم نیز تبریک عرض می کنم. امیدوارم در هر کجا که هست موفق باشد.
جای دارد سال جدید را به شهرزاد عزیز هم تبریک عرض نمایم. امیدوارم در سال جدید وقت بیشتری به ما بدهد و بیشتر بنویسد.
عید را به پدرام عزیز نیز تبریک می گویم. پدرام یکی از پشتوانه های سایت است. امیدوارم بیشتر حوصله نوشتن داشته باشد.
سال خوبی را برای یکی از با نشان ترین کاربران سایت آرزومندم. رهگذر بی نشان دیگر خیلی هم بی نشان نیست.
سال پر رونقی برای اسپونز محترم آرزومندم. داندانهای خراب همشهریانم ما را از ارسالات اسپونز محروم نموده است.
همچنین نوروز بر جیسون بورن عزیز نیر مبارک باشد. وقتی کلیپ جیسون عزیز بدست اقای توکلی (کارگردان مستند زندگینامه استاد مقامی) رسید مسیر ساخت این مستند تغییر کرد و ایشان فرمودند با دیدن این کلیپ روی دیگری از قابلیتهای استاد را دیدند. جیسون عزیز در سال 95 علاوه بر این تبریک، تبریک جلال مقامی را نیز با یک کارت پستال که مزین به دستخط ایشان است ، با خود دارند.
سالی شاد و موسیقیایی برای دوست عزیزم بولیت آرزومندم. امیدوارم همیشه پر نشاط باشد و برای ما هم بخواند و هم بنوازد.
سال 1395 بر بن وید عزیز نیز مبارک باشد و همچنان امیدوارم با رفع مشکلاتش باز در کنار ما باشد.
سال گرمی را برای ناصر عزیز در سرمای غرب ایران آرزو دارم. باشد تا بیشتر از وجودش بهره مند شویم
عید نوروز را به واتسون عزیز نیز تبریک عرض می کنم. واتسون عزیز در سال گذشته گاهی با ارسالات خود همه ما را غافلگیر نمود.
در سال جدید امیدوارم سروان رت باتلر نیز از قید کدورتها رها گردد و مشکل وبلاگش بزودی برطرف گردد.
سال خوبی را برای ادیب سینما، پرشیای عزیز آرزومندم. امیدوارم در سال جدید بیشتر به سینما بیاید
همچنین سال پر احساسی برای هانا اشمیت محترم، از خداوند متعال خواهانم.
سال جدید بر سارتانای عزیز نیز مبارک باشد. سال خوبی برایش آرزو می کنم.
ضمن آرزوی سالی خوب برای بهزاد ستوده عزیز، امیدوارم در سال 1395 با اشتیاق بیشتری در کنار ما باشد.
سال نو بر هایائو میازاکی نیز مبارک باشد. منتظرش هستیم.
نوروز مریم محترم نیز پیروز. امیدوارم سال خوبی داشته باشد.
در سال جدید امیدوارم برت گوردون عزیز دست از قمار بردارد و بیشتر به سینما بیاید. برتی عزیز، عیدت مبارک
همچنین در سال 1395 منتظر اولین ارسال ترینیتی محترم می مانیم.
برای کورت اشتاینر عزیز نیز آرزوی سلامتی می کنم و امیدوارم سال خوبی داشته باشد.
سال 1395 را به دوستانی که رفتند نیز تبریک عرض می کنم. امیدوارم زاپاتا و سرهنگ دکس هم سال خوبی داشته باشند.
همچنین حلول سال جدید بر تمام دوستان کافه نشینمان نیز مبارک باشد.
سال 1395 بر کاربران در انتظار تایید آبی پوش سینما کلاسیک نیز مبارک باشد.

امیدوارم در سال 1395 کدورتی بین دوستان نباشد و همگی شاد و سلامت باشند ........

RE: تقسیم شادیها - سروان رت باتلر - ۲-۱-۱۳۹۵ ۰۶:۴۹ عصر

آورده اند که در زمان حضرت رسول (ص) در نوروز جامی سیمین که پر از حلوا بود برای پیغمبر هدیه آوردند و آن حضرت پرسید که این چیست؟ گفتند که امروز نوروز است. پرسید که نوروز چیست؟ گفتند عید بزرگ ایرانیان. فرمود: آری، در این روز بود که خداوند عسکره را زنده کرد. پرسیدند عسکره چیست؟ فرمود عسکره هزاران مردمی بودند که از ترس مرگ ترک دیار کرده و سر به بیابان نهادند و خداوند به آنان گفت بمیرید و مردند. سپس آنان را زنده کرد وابرها را فرمود که به آنان ببارند از این روست که پاشیدن آب در این روز رسم شده. سپس از آن حلوا تناول کرد و جام را میان اصحاب خود قسمت کرده و گفت کاش هر روزی بر ما نوروز بود.

و نیز حدیثی است از معلی بن خنیس که گفت: روز نوروز بر حضرت جعفر بن محمد صادق در آمدم گفت آیا این روز را می شناسی؟ گفتم این روزی است که ایرانیان آن را بزرگ می دارند و به یکدیگر هدیه می دهند. پس حضرت صادق گفت سوگند به خداوند که این بزرگداشت نوروز به علت امری کهن است که برایت بازگو می کنم تا آن را دریابی. پس گفت: ای معلی ، روز نوروز روزی است که خداوند از بندگان خود پیمان گرفت که او را بپرستند و او را شریک و انبازی نگیرند و به پیامبران و راهنمایان او بگروند. همان روزی است که آفتاب در آن طلوع کرد و بادها وزیدن گرفت و زمین در آن شکوفا و درخشان شد. همان روزی است که کشتی نوح در کوه آرام گرفت. همان روزی است که پیامبر خدا، امیر المومنین علی (ع) را بر دوش خود گرفت تا بت های قریش را از کعبه به زیر افکند. چنان که ابراهیم نیز این کار را کرد. همان روزی است که خداوند به یاران خود فرمود تا با علی (ع) به عنوان امیر المومنین بیعت کنند. همان روزی است که قائم آل محمد (ص) و اولیای امر در آن ظهور می کنند و همان روزی است که قائم بر دجال پیروز می شود و او را در کنار کوفه بر دار می کشد و هیچ نوروزی نیست که ما در آن متوقع گشایش و فرجی نباشیم، زیرا نوروز از روزهای ما و شیعیان ماست.

نوروز به عنوان یک میراث فرهنگی در دوران معاصر همواره مورد توجه مردم قرار داشته و هر ساله برگزار می‌شود. البته برگزاری جشن نوروز به صورت آشکار در برخی از کشورها توسط برخی حکومت‌ها برای مدت زمانی ممنوع بوده است. حکومت شوروی برگزاری جشن نوروز را در برخی از کشورهای آسیای میانه مانند ترکمنستان، قرقیزستان و تاجیکستان ممنوع کرده بود و این ممنوعیت تا زمان میخائیل گورباچف ادامه داشت. با این وجود، مردم این مناطق نوروز را به‌گونهٔ پنهانی و یا در روستاها جشن می‌گرفته‌اند.
همچنین برخی از مردم این مناطق برای جلب موافقت مقامات محلی نام دیگری بر روی نوروز می‌گذاشتند؛ به‌طور مثال در تاجیکستان، مردم با اتلاق جشن لاله یا جشن ۸ مارس سعی می‌کردند که آیین‌های نوروز را بی مخالفت مقامات دولتی به جای آورند. همچنین در افغانستان، در دوران حکومت طالبان، برگزاری جشن نوروز ممنوع بود و این حکومت تنها تقویم هجری قمری را به رسمیت می‌شناخت.
منطقه‌ای که در آن جشن نوروز برگزار می‌شد، امروزه شامل چند کشور می‌شود و همچنان در این کشورها جشن گرفته می‌شود. برخی آیین‌های نوروز در این کشورها با هم متفاوت‌اند. مثلاً در افغانستان سفره هفت‌میوه می‌چینند؛ اما در ایران سفره هفت سین می‌اندازند.

جغرافیای نوروز با نام نوروز یا مشابه آن، سراسر خاورمیانه، بالکان، قزاقستان، تاتارستان، در آسیای میانه چین شرقی (ترکستان چین)، سودان، زنگبار، در آسیای کوچک سراسر قفقاز تا آستراخان و نیز آمریکای شمالی، هندوستان، پاکستان، بنگلادش، بوتان، نپال و تبت را شامل می‌شود. همچنین کشورهایی مانند مصر و چین جزو سرزمین‌هایی نیستند که در آنها نوروز جشن گرفته می‌شد، اما امروزه جشن‌هایی مشابه جشن نوروز در این کشورها برگزار می‌شود.
در تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۰۹(۱۰ فروردین ۱۳۸۸)، پارلمان فدرال کانادا، اولین روز بهار هر سال را به عنوان نوروز (Nowruz Day)، عید ملی ایرانیان و بسیاری اقوام دیگر نامگذاری کرد.
 در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۱۰ سازمان ملل متحد با تصویب یک قطعنامه در مقر سازمان در نیویورک، عید نوروز را به عنوان روز بین‌المللی نوروز و فرهنگ صلح در جهان به رسمیت شناخت.  

امیدوارم در نوروز فقط روزمان نو نگردد بلکه دلهایمان نیز نو گردد.
در نوروز سکه و اسکناس به یکدیگر عیدی ندهید، عشق و محبت و گذشت به یکدیگر عیدی دهید.
در بهار برفها آب می شوند، یخهای دلتان را آب کنید
سال نو 
مبارک

RE: تقسیم شادیها - کاربر حذف شده15 - ۲-۱-۱۳۹۵ ۰۹:۳۵ عصر

سپاسگزارم از بروبیکر عزیز با متن زیبا و دلنشینی که نوشته و دوستی ها را استوارتر کرده

RE: تقسیم شادیها - منصور - ۶-۱-۱۳۹۵ ۰۲:۱۹ عصر

سلام ای سال نو
ای وامدار لحظه های روشن فردا
خداحافظ ترا ای کهنه سال ،
ای خاطرات شاد و نازیبا

سلام ای سبزی و آب زلال و سایه های بید
هلا ای آفتاب پاک پرامید
خداحافظ ترا یلدا و شبهای زمستانی
طراوت پیشه پاک اهورائی ،
بهار سبز رویائی

چه سرمستم که می آیی ...
خدایا باور افسردگان را چون بهاران زندگانی ده
و روح خستگان را هم خروشی جاودانی ده
کویر قلب تنهایان به مهری آبیاری کن
به کوی بی کسان یک مهربانی ،آشنایی را تو راهی کن
هر آن کس را که با هجر عزیزی امتحان کردی
به یاد خاطراتش ، عاشقانه زندگی کردن تلافی کن
بکوبان با سرانگشتان مهرت ، کوبه ی درهای غربت را
بسوزان ریشه های کین و نفرت را
حبیبا سال نو راسال نور و عاشقی فرما...
فهیم ارزش هر لحظه ام گردان
بدانم خنده در آیینه بس زیباست
بفهمم بغض در آدینه ، دست ماست
بخوانم با قناریها : خدا اینجاست
بجویم من خدایم ، چونکه حق زیباست
عزیزا هفت سین عیدمان راسایه سار سبز سیمای سحرخیزان سرواندیش ساعی مرحمت فرما
خدایا باور تقدیر را
این کیمیا درس بهاران را
در اعماق قلوب یخ زده
گرم و شکوفا کن
تو خار هر کدورت رابه گلبرگ گذشتی ،
بی اثر گردان

چکاوک را تو یاری کن...

به نوبه خود (هرچند دیر ) آغاز دیگر بر بهار طبیعت را بر همه سروران و دوستان گرامی ام در سینما کلاسیک تبریک و تهنیت عرض نموده ، آرزوی سعادت ، سلامت ، شادکامی ، همراه با موفقیت و بهروزی را آرزو میکنم. باشد که آغاز سال نو ، آغاز فصلی نو در زندگی همه ما باشد.

RE: تقسیم شادیها - شهرزاد - ۱۴-۱-۱۳۹۵ ۰۳:۳۸ عصر

امروز چهاردهم فروردین است. اولین روز کاری در سال 1395.
عید با تمام خوبیها و بدیهایش تموم شد. نمیدونم شما هم مثل من بودید یا نه؟ منکه مثل قدیمها، چیزی از عید نفهمیدم. اصلا انگار نه انگار عید بود. از هرکس هم می پرسم همینو میگه. پس راستی کیا امثال عید رو فهمیدند؟
بچه که بودیم بهترین روزهای عمرمون تویه عید سپری میشد. دیدو بازدیدها و دیدن فامیلها و اقوام دور و نردیک. و از همه مهمتر گرفتن عیدی. روز آخر عید همش مشغول شمردن عیدی هام بودم. امثال حتی آسمون و هوا هم یاری نکرد تا آخرین روز عید رو ، یعنی 13 بدر -  همه بجای رفتن به دامن طبیعت مثل عصر های غمگین جمعه تویه خونهاشون بشینن و سیزدشون رو بدر کنن.

میگن سالی که نکوست از بهارش پیداست .....
اگر این ضرب المثل حقیقت داشته باشه پس وای به حال امسال ....

اما یه موضوعی هم بود که میخواستم با اعضای سایت در میون بگذارم.
نمیدونم چرا ارسالات اعضا اینقدر نوسان داره. گاهی بعضی از اعضا اونقدر پست ارسال میکنن که من از خوندشون عقب میوفتم و گاهی انقدر اینجا سوت و کور میشه که ادم دلش میگیره. یاد این شعر زیبا افتادم:

رهرو آن نیست که گاه تند و گهی خسته رود
رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود.....

البته ایام پیش از عید و حتی ایام عید همه یا مشغول استراحت بودند و یا در مسافرت و یا در حال دید و بازدید. من به نوبه خودم بدجوری به محیط اینجا عادت کردم و سینما کلاسیک رو مثل یک عضو خانوده ام پذیرفتم. گاهی از اتفاقاتی که بین اعضا می افتد بی خبرم. از طرفی از مدیران هم گله مندم. وقتی جناب بروبیکر و منصور خودشان گاهی هستند و گاهی نیستند دیگر نمی شود توقعی از دیگران داشت.

با اینحال امیدوارم همه اینها بخاطر مشغله های کاری باشد وگرنه دو روز دنیا ارزش اینقدر نوسان و کدورت را ندارد. از صمیم قلب آرزو می کنم همه دوستان در سلامت باشند و در سال جدید تمام مشکلاتشون برطرف شده باشد و با روحیه و انرژِی بالاتری در کنار یکدیگر باشیم. امیدوارم جسارت من را ببخشید فقط خواستم چیزیکه ته دلم بود را بگم وگرنه در مقابل بزرگان سایت من حرفی برای گفتن ندارم. اینجا محیط زیبا و قشنگیه و بخاطر تعداد اعضایش فضای کوچک و خودمونی ای داره. بنابراین حیفه که نسبت به آن بی تفاوت باشیم و هرکس به امید دیگری باشد. وقتی بزرگان سایت پستی ارسال نمی کنند خودبخود انگیزه ای برای من و امثال من نمی مونه.

یه صحبتی هم با اعضای متقاضی و منتظر تایید داشتم. هر روز افراد زیادی آنلاین می شوند و از مطالب سایت استفاده می کنند. آیا بهتر نیست این عده هم با بقیه اعضا مشارکت داشته باشند؟ 

انشاالله سال جدید سال پرباری باشد و همه با هم بتوانیم با گذشت و فداکاری ، درکنار زندگی روزمره خود، این محیط مجازی و آرام را با سعی خود حفظ کنیم و از اطلاعات یکدیگر استفاده نمائیم.

همیشه سبز و با نشاط باشید
عضو کوچک سایت
شهرزاد

RE: تقسیم شادیها - منصور - ۵-۱-۱۳۹۶ ۰۹:۴۰ صبح

آغاز سال نو و بهار طبیعت در سال 1396 را به همه دوستان قدیم و جدید این محفل و دوستان قدیمی هنردوست کافه کلاسیک ، پرشن تولز ، گفتمان و هر محفل دیگری که با من و سایر دوستان آشنائی دارند ، و همچنین به هنرمندان عزیز بویژه سروران گرامی گوینده فیلم و سایر کسانی که گذرشان به این محفل می افتد تبریک و تحنیت عرض میکنم. ابتدائا دست همه کسانی که از من دلخوری دارند میفشارم و روی اخم آلود آنها را می بوسم. هیچ کس بی عیب نیست. من هم یکی از این کسان. در سال 95 دل آزردگی برخی از دوستان ناخواسته حادث شد که روی من در مقابل تک تک آنها سیاه است. نمیگویم روسفیدم چون اقرار به خطا ، اقرار به کاستیها ، اقرار به ندانم کاری ، اقرار به دل شکستن، خود به نوعی تزکیه است که زین پس انسان خود را مهیای رفتاری بهتر و کرداری صحیح تر کند و راز تحویل و تحول سال اگر در همین تغییرات درونی آدمها نباشد و صرفا در طبیعت شاهد تغییرات باشیم هیچ ارزشی برای آدمی نخواهد داشت... اگر میخواهید ببینید چقدر بین دوستان خود محبوب هستید یک سال در ایام نوروز ، به کسی تبریک عید نگوئید و بنشینید و بگذارید دیگران به شما تبریک بگویند و بشمارید چه کسانی ابتدای کار برای شما تبریک ارسال میکنند. آنها بی شک کسانی هستند که بیاد شمایند و شما را از ته دل دوست دارند. اگر دیدید کسی برای شما تبریکی ارسال نکرد (و یا اینکه او هم مثل شما منتظر تبریک شماست) باید ضعف را در خود ببینید که نتوانسته اید دلی را آنقدر گرم کنید یا گرم نگه دارید که بیاد شما بجوشد...

سال 95 سال خوبی نبود. چرایش را خود بهتر میدانید. از تصادف قطار در محور سمنان-دامغان با 47 کشته و 103 زخمی بگیرید تا آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو و مرگ عده ای از آتش نشانان غیرتمند تا سیل و آبگرفتگی ناشی از بارندگیهای انتهای سال در مناطق جنوب و جنوب شرق کشور و زحمت گرد و غبار برای هموطنان جنوب و جنوب غرب کشور که معضلاتی را برای هموطنان بوجود آورد. در سال گذشته 125 نفر از مشهورترین افراد جامعه هنری ، اجتماعی ، فرهنگی ، ورزشی و سیاسی فوت شدند که اقلا 30 نفر از آنها از اهالی سینما بودند که یک رکورد در طی 10 سال اخیر است. که من به ریز به همه آنها با قید تاریخ وفات اشاره میکنم تا ببینیم مرگ چقدر به تک تک ما نزدیک است و جوان و پیر نمی شناسد. آیا تک تک ما سال 97 و درچنین ایامی حاضر هستیم؟ چه کسی میتواند تضمین کند که من هستم یا شما یا دیگری که با من و شما قهر است؟ هیچ کس از مرگ در امان نیست و اینکه میگوئیم " چو بر قبرم بخواهی بوسه دادن / رخم را بوسه ده اکنون همانیم" گواه رفاقتها پیش از دیر شدن است. در این دنیا همه چیز زود دیر میشود... و چقدر خوب گفت سهراب که : مرگ در سایه نشسته است و به ما می نگرد ...

(درگذشتگان دست اندکار در سینما یا کسانی که به نوعی با سینما هم در ارتباط بوده اند به رنگ متمایز مشخص شده اند)

فروردین
  • ۱۳ فروردین - قاسم هاشمی‌نژاد، نویسنده و روزنامه‌نگار ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۹)
  • ۱۵ فروردین - حمیدرضا گنگوزهی، معلم ایرانی اهل خاش
  • ۱۶ فروردین - فرشید رمزی، تهیه‌کننده ایرانی شوی موسیقی (زادهٔ ۱۳۲۰)
  • ۱۷ فروردین - حسن نجفی، شاعر و مترجم ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۲)
  • ۱۷ فروردین - جواد لشکری، موسیقیدان و نوازنده ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۲)
  • ۱۷ فروردین - محمدرضا غیاث آبادی، بازیگر ایرانی
  • ۱۸ فروردین - محمود بقال‌ زاده، فوتبالیست ایرانی
  • ۲۰ فروردین - ثریا حکمت ، بازیگر ایرانی سینما و تلویزیون (زادهٔ ۱۳۳۲)
  • ۲۰ فروردین - منوچهر ستوده، ایران‌شناس و جغرافی‌دان ایرانی (زادهٔ ۱۲۹۲)
  • ۲۵ فروردین - محمد موسوی نژاد، روحانی شیعه ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۰)
  • ۲۸ فروردین - حمید خادمی، مترجم و ویراستار ایرانی (زادهٔ ۱۳۴۰)
  • ۲۸ فروردین - جابر عناصری، شاهنامه‌پژوه و ایران‌شناس ایرانی (زادهٔ ۱۳۲۴)
  • ۳۱ فروردین - مهرداد اولادی، فوتبالیست ایرانی (زادهٔ ۱۳۶۴)
اردیبهشت
  • ۱۱ اردیبهشت - ناصرالدین شاه‌حسینی، داستان‌نویس ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۳)
  • ۱۴ اردیبهشت - فرید کشن‌فلاح، چهره‌پرداز ایرانی (زادهٔ ۱۳۳۹)
  • ۱۵ اردیبهشت - سهراب طاهر، شاعر ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۵)
  • ۱۶ اردیبهشت - غلامحسین شکوهی، پدر علم تعلیم و تربیت ایران (زادهٔ ۱۳۰۵)
  • ۱۷ اردیبهشت - علی بیک محمدنژاد، کشتی‌گیر ایرانی (زادهٔ ۱۳۶۵)
  • ۱۸ اردیبهشت - محمدعلی حسین‌زاده، نمایندهٔ مراغه در مجلس ایران(زادهٔ ۱۳۵۶)
  • ۲۱ اردیبهشت - سهراب قربانف، نقاش تاجیک (زادهٔ ۱۳۲۵)
  • ۲۲ اردیبهشت - محمد ناظری، فرمانده نظامی ایرانی (زادهٔ ۱۳۳۴)
  • ۲۵ اردیبهشت - علیرضا نیکورفتار راد، مربی ایرانی بسکتبال (زادهٔ ۱۳۵۱)
  • ۲۵ اردیبهشت - نورالدین طاهری شیرازی، روحانی شیعه ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۲)
  • ۲۸ اردیبهشت - بهمن بهلولی، داور بین‌المللی فوتبال، اهل ایران
  • ۳۱ اردیبهشت - پرویز کلانتری، طراح و نویسنده ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۰)
خرداد
  • ۷ خرداد - فضل‌الله علیپور، جنگلبان ایرانی
  • ۷ خرداد - هادی پاکزاد، خواننده و آهنگ‌ساز ایرانی سبک راک (زادهٔ ۱۳۶۱)
  • ۷ خرداد - محمدکاظم سیفیان، پنجمین شهردار تهران (زادهٔ ۱۳۱۴)
  • ۱۶ خرداد - محمدعلی مولوی، پدر علم ژنتیک ایران (زادهٔ ۱۳۰۰)
  • ۱۸ خرداد - کامران باختر ، بازیگر ایرانی سینما (زادهٔ ۱۳۲۵)
  • ۱۹ خرداد - سعید خلخالی، بسکتبالیست ایرانی (زادهٔ ۱۳۲۳)
  • ۲۱ خرداد - حبیب محبیان، خواننده، آهنگساز، نوازنده و ترانه‌سرای ایرانی (زادهٔ ۱۳۲۶)
  • ۲۲ خرداد - اصغر بیچاره ، عکاس ، بازیگر و کارگردان ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۶)
  • ۲۲ خرداد - حمید سبزواری، شاعر ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۴)
  • ۲۶ خرداد - عباس شفیعی، پدر داروسازی نوین ایران (زادهٔ ۱۳۱۶)
  • ۲۷ خرداد - امیر عشیری، نویسنده ایرانی داستان‌های پلیسی (زادهٔ ۱۳۰۳)
تیر
  • ۲ تیر - مصطفی کمال پورتراب، آهنگ‌ساز ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۳)
  • ۳ تیر - محمدرفیع ضیایی، کاریکاتوریست ایرانی (زادهٔ ۱۳۲۷)
  • ۷ تیر - علی دادمان، فعال اقتصادی و سیاستمدار ایرانی (زادهٔ ؟)
  • ۱۰ تیر - زینت‌السادات علویه همایونی، فقیه و مجتهد شیعه (زادهٔ ۱۲۹۶)
  • ۱۲ تیر - نظام عامری، معمار و طراح ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۵)
  • ۱۳ تیر - رحیم مسلمانیان، ادیب تاجیک (زادهٔ ۱۳۱۴)
  • ۱۴ تیر - عباس کیارستمی، کارگردان ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۹)
  • ۱۵ تیر - سید حسین انوری، سیاستمدار افغانی (زادهٔ ۱۳۳۵)
  • ۱۵ تیر - ناصر برهان آزاد، مدیر تولید سینما، اهل ایران
  • ۱۶ تیر - ملیحه نیکجومند ، بازیگر ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۲)
  • ۱۷ تیر - بهمن زرین‌پور ، بازیگر ایرانی (زادهٔ ۱۳۲۰)
  • ۱۸ تیر - جواد شهرستانی، مهندس و سیاستمدار ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۳)
  • ۱۹ تیر - مهدیه الهی قمشه‌ای، شاعر، محقق و مولوی‌پژوه ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۶)
  • ۱۹ تیر - ایرج خدری، بسکتبالیست ایرانی (زادهٔ ۱۳۵۰)
  • ۲۳ تیر - جمشید ارجمند ، مترجم و منتقد سینما اهل ایران (زادهٔ ۱۳۱۸)
  • ۲۷ تیر - رسول ده‌بزرگی، کشتی‌گیر ایرانی (زادهٔ ۱۳۴۸)
  • ۲۸ تیر - احد برنجی، ورزشکار ایرانی دو و میدانی (زادهٔ ۱۳۲۰)
  • ۳۰ تیر - علی‌اکبر ترابی، نویسنده و جامعه‌شناس ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۵)
مرداد
  • ۱۰ مرداد - پرویز صبری ، کارگردان و بازیگر ایرانی (زادهٔ ۱۳۲۹)
  • ۱۶ مرداد - پرویز شاهین‌خو ، بازیگر ایرانی (زادهٔ ۱۲۹۴)
  • ۱۶ مرداد - محمدحسین جزیره‌ای، جنگل‌شناس ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۱)
  • ۱۸ مرداد - عادل تاروردی پوررضایی، سفالگر ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۰)
  • ۲۱ مرداد - مجید نجاحی، نوازندهٔ سنتور اهل ایران (زادهٔ ۱۳۱۳)
  • ۲۲ مرداد - ضیاءالدین جاوید، نقاش و معمار ایرانی (زادهٔ ۱۳۲۲)
  • ۳۱ مرداد - مسعود زنگنه، نوازندهٔ فلوت و مدرس موسیقی اهل ایران (زادهٔ ۱۳۲۶)
شهریور
  • ۲ شهریور - علی‌اصغر شعرباف، معمار ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۰)
  • ۳ شهریور - محمد حیدری، ردیف‌دان و آهنگ‌ساز ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۶)
  • ۵ شهریور - داوود رشیدی ، بازیگر تئاتر ، سینما و تلویزیون اهل ایران (زادهٔ ۱۳۱۲)
  • ۵ شهریور - علی والیان، مینیاتوریست ایرانی (زادهٔ ۱۳۲۲)
  • ۱۰ شهریور - نیلوفر خرم‌نیک، بازیگر ایرانی
  • ۱۱ شهریور - حمید یزدان‌پناه، شاعر و مترجم ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۷)
  • ۱۱ شهریور - منصور شمسا، پزشک و پژوهشگر ایرانی رئیس انیستیتو پاستور (زادهٔ ۱۳۰۱)
  • ۱۱ شهریور - نشان تانیک، مجسمه‌ساز ایرانی ارمنی‌تبار (زادهٔ ۱۳۲۸)
  • ۱۷ شهریور - فرهنگ شریف، نوازندهٔ تار اهل ایران (زادهٔ ۱۳۱۰)
  • ۱۹ شهریور - دریادار غلامرضا شیرانی، فرمانده منطقه دوم دریایی ایران
  • ۲۲ شهریور - علی جوان فیزیک‌دان ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۵)
  • ۲۷ شهریور - بهمن گلبارنژاد، دوچرخه‌سوار تیم ملی معلولین ایران (زادهٔ ۱۳۴۷)
مهر
  • ۶ مهر - جمشید آموزگار، سیاستمدار ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۲)
  • ۲۲ مهر - سیف‌الدین نجم‌آبادی، استاد ایرانی رشتهٔ ایران‌شناسی (زادهٔ ۱۳۰۱)
  • ۲۳ مهر - کمال‌الدین میرحبیب‌اللهی، فرمانده نظامی ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۸)
  • ۲۴ مهر - سعید کشن‌فلاح ، کارگردان و بازیگر تئاتر و سینما اهل ایران (زادهٔ ۱۳۳۵)
آبان
  • ۶ آبان - سید تقی طباطبایی قمی، روحانی شیعه ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۱)
  • ۱۲ آبان - علی‌اکبر گودرزی ، شاعر و صداپیشهٔ ایرانی (زادهٔ ۱۳۳۳)
  • ۱۳ آبان - فریدون نوزاد ، شاعر ، نویسنده و بازیگر ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۱)
  • ۱۴ آبان - منصور پورحیدری، بازیکن و سرمربی فوتبال اهل ایران (زادهٔ ۱۳۲۴)
  • ۱۴ آبان - محسن سیف ، منتقد سینما اهل ایران (زادهٔ ۱۳۲۴)
  • ۱۶ آبان - جعفر شجونی، روحانی شیعه و سیاستمدار ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۱)
  • ۱۸ آبان - توران میرهادی، نویسنده ادبیات کودک اهل ایران (زادهٔ ۱۳۰۶)
  • ۲۲ آبان - محمدابراهیم شریف‌زاده، خواننده و آهنگساز موسیقی سنتی خراسان اهل ایران
  • ۲۵ آبان - سیروس نیرو، شاعر، نویسنده و منتقد ادبی ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۹)
  • ۲۷ آبان - طاهره دباغ، مبارز انقلابی و سیاستمدار ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۸)
  • ۲۹ آبان - مهدی حبیبی، ورزشکار ایرانی (زادهٔ ۱۳۵۷)
  • ۲۹ آبان - حسن شایانفر، روزنامه‌نگار ایرانی (زادهٔ ۱۳۳۵)
آذر
  • ۲ آذر - سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی، مداح ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۵)
  • ۳ آذر - سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، روحانی شیعه و سیاستمدار ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۴)
  • ۶ آذر - محمد فاضل استرآبادی، روحانی شیعه و سیاستمدار ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۴)
  • ۸ آذر - محمد زرین‌دست ، سینماگر ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۳)
  • ۱۵ آذر - حسین کمایی، فوتبالیست ایرانی (زادهٔ ۱۳۲۳)
  • ۱۹ آذر - علی باقرزاده، شاعر، نویسنده و بازرگان ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۸)
  • ۲۳ آذر - ابراهیم اسرافیلیان، سیاستمدار ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۴)
  • ۲۷ آذر - جعفر والی ، سینماگر ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۲)
  • ۲۸ آذر - محمد واعظ‌زاده خراسانی، روحانی شیعه و مدرس علوم دینی اهل ایران (زادهٔ ۱۳۰۴)
دی
  • ۸ دی - دنیا فنی‌زاده ، عروسک‌گردان و بازیگر ایرانی (زادهٔ ۱۳۴۶)
  • ۹ دی - پوران فرخزاد، شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۱)
  • ۱۸ دی - منصور عبائی، حشره‌شناس ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۸)
  • ۱۹ دی - کاظم سیدعلیخانی، بازیکن فوتبال ایرانی (زادهٔ ۱۳۳۳)
  • ۱۹ دی - اکبر هاشمی رفسنجانی، سیاست‌مدار ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۳)
  • ۲۰ دی - علی شریعتمداری، نویسنده و وزیر سابق فرهنگ ایران (زادهٔ ۱۳۰۲)
  • ۲۱ دی - عباس ماهیار، خاقانی‌شناس و پژوهشگر ادبی اهل ایران (زادهٔ ۱۳۱۶)
  • 24 دی - جمشید ارجمند ، منتقد سینما اهل ایران ( زاده 1318)
  • ۲۶ دی - رکن‌الدین خسروی ، نویسنده، مترجم و کارگردان تئاتر اهل ایران (زادهٔ ۱۳۰۸)
  • ۳۰ دی - کسری حاج سیدجوادی، نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار ایرانی (زادهٔ ۱۳۲۳)
بهمن
  • ۲ بهمن – ابراهیم خسروشاهی، روحانی شیعه و انقلابی ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۳)
  • ۲ بهمن – علی‌اکبر صارمی، معمار ایرانی (زادهٔ ۱۳۲۲)
  • ۵ بهمن – جمشید گیوناشویلی، ایران‌شناس و دیپلمات گرجی (زادهٔ ۱۳۱۰)
  • ۹ بهمن – کاظم افرندنیا ، بازیگر ایرانی (زادهٔ ۱۳۲۴)
  • ۱۵ بهمن – حسن جوهرچی ، بازیگر ایرانی (زادهٔ ۱۳۴۷)
  • ۲۳ بهمن – بارق شفیعی، سیاستمدار افغانی (زادهٔ ۱۳۱۰)
اسفند
  • ۲ اسفند – ایران بزرگمهری راد ، دوبلور ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۸)
  • ۵ اسفند – اشرف بهادرزاده، نیکوکار ایرانی (زادهٔ ۱۳۰۴)
  • ۱۲ اسفند – مهین کسمایی ، دوبلور ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۷)
  • ۱۶ اسفند – احمد عزیزی، شاعر ایرانی (زادۀ ۱۳۳۷)
  • ۲۳ اسفند – علی معلم ، نویسنده و سینماگر ایرانی (زادۀ ۱۳۴۱)
  • ۲۴ اسفند – خسرو شجاع‌زاده ، بازیگر ایرانی (زادهٔ ۱۳۲۴)
  • ۲۵ اسفند – افشین یداللهی ، ترانه‌سرای ایرانی  (زادهٔ ۱۳۴۷)
  • ۲۹ اسفند – پرویز بشردوست ، بازیگر و کارگردان تئاتر اهل ایران (زادهٔ ۱۳۲۹)

RE: تقسیم شادیها - کاربر حذف شده15 - ۷-۱-۱۳۹۶ ۰۶:۲۰ عصر

سال نوی ایرانی و بهار طبیعت بر همه اعضای سینما کلاسیک خجسته و فرخنده باد