انجمن سینما کلاسیک
20 اثر منتخب تاریخ سینمای ایران - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن سینما کلاسیک (http://cinemaclassic.ir)
+-- انجمن: لژ مخصوص (/Forum-%D9%84%DA%98-%D9%85%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5)
+--- انجمن: نظرسنجی ها و مسابقات (/Forum-%D9%86%D8%B8%D8%B1%D8%B3%D9%86%D8%AC%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D8%A7%D8%AA)
+---- انجمن: نظر سنجیهای سینمایی (/Forum-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D8%B3%D9%86%D8%AC%DB%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C)
+---- موضوع: 20 اثر منتخب تاریخ سینمای ایران (/Thread-20-%D8%A7%D8%AB%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A8-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86)

20 اثر منتخب تاریخ سینمای ایران - زاپاتا - ۸-۹-۱۳۹۴ ۰۴:۴۰ عصر

یکی از نظر سنجی های جالب و پرطرفدار که در سینمای دنیا سابقه ای طولانی دارد ، انتخاب بهترین فیلمهای تاریخ سینما است. در سینمای ایران هم این نظرسنجی و امتیاز دادن سابقه ای چند دهه ای دارد. بسیاری از آثار وجود دارند که در این نظرخواهی ها جایگاهشان با اختلافی ناچیز تقریبا همیشه رفیع است. با توجه به این که دوستان انجمن همگی از فیلم بین های حرفه های ( یا همان خوره فیلم !) هستند این نظرخواهی می تواند قابل توجه باشد. دوستان اگر تمایل داشته باشند می توانند در جمله ای کوتاه توضیحی نیز بدهند.انتخاب عدد 20 فیلم نیز دلیل خاصی ندارد. معمولا عدد 10 را در نظر می گیرند ، اما بنظر بنده می توان انتخابهای بیشتری داشت.( در زمانی مناسب این نظرخواهی جمع بندی خواهد شد و رتبه آثار برتر مشخص خواهد شد).

[تصویر: th?id=OIP.M9332f64e9a12e8029b7c5885d9f2f...;amp;h=300]

RE: 20 اثر منتخب تاریخ سینمای ایران - زاپاتا - ۹-۹-۱۳۹۴ ۱۰:۳۵ عصر

این 20 فیلم از میان هزاران فیلمی که از سال 1309 تا کنون ساخته شده است انتخاب کرده ام . شاید برخی از آنها متعلق به سینمای بدنه یا همان تجاری مرسوم باشند و تعدادی دیگر هم متعلق به سینمای اندیشمندانه . اما در هرصورت اینها آثاری هستند که در سینمای ایران جریان ساز بوده اند و نمی توان آنها را حذف کرد. ممکن است هریک از دوستان انتخابی متفاوت داشته باشند اما مطمئنا نگاهشان حرفه ای است.
بدون ترتیب:
1- فریاد نیمه شب ...... یکی از آثار جنایی و پر تعلیق استاد ساموئل خاچیکیان با لحظاتی نفسگیر و ساختاری بالاتر از بضاعت سینمای آن روز
2- گنج قارون .......... یک داستان هزاران بار شنیده شده ،دوست داشتنی و همیشه ماندگار مانند عشق پسر فقیر و دختر پولدار و آدمهای سیاه و سفید. گنج قارون بر گردن سینمای ایران حق بسیار دارد . با فروش خیره کننده اش نسلی از بهترین بازیگران و تکنسین ها را وارد سینما کرد و به هنر بازیگری اعتبار بسیار بخشید.
3- قیصر.......... مسعود کیمیایی جوان ، بهروز وثوقی مشتاق تحول ، ناصرملک مطیعی در حال فراموش شدن ، یک سناریوی قوی ، یک فیلمبردار توانا چون مازیار پرتو و یک تهیه کننده نوجو و طالب ریسک و بازیگری چون پوری بنایی دست به دست هم دادند و جاودانه ای را خلق کردند که نقش اول فیلمش در انتها جام می سپارد.
4- تنگنا ........ علی خوشدست تنها و سرگردان ، یک قهرمان عاصی و تنها ، با کارگردانی توانا چون امیر نادری و صدای همیشه جاودان فریدون فروغی
5- سوته دلان ........عاشقانه ترین اثر سینمای ایران ، همین عنوان برای ارزش این فیلم وجایگاه ویژه اش در سینمای کفایت می کند.
6- اجاره نشینها....... بعد از سه دهه فیلمی است که آن رامیتوان دید و از ته دل خندید ، بدون اینکه دارای سطح نازلی باشد و بخواهد با لودگی از تماشاگر خنده بگیرد.یک اثر کمدی فاخر.
7- ناخدا خورشید....... بی همتا و ناب ، اثری از استاد ناصر تقوایی
8 - کانی مانگا...... تلاقی هنر با نگاهی به گیشه ، زنده یاد سیف الله داد با هنرمندی تمام یک اثر اکشن را با پرداختی هنرمندانه ساخت و به سینمای ایران هدیه کرد.
9- هامون........ اوج عشق یک مرد و خواستن سهمش از زندگی ، حمید هامون هنوز برای نسل ما زنده است.
10- مادر........ شاید این تنها اثری باشد که در تاریخ سینمای ایران با نام مقدس مادر ساخته شده که حق مطلب را به نحو احسن اداء کرده است . مادر همیشه یگانه ماند و در قاب خاطره های ما برای همیشه جایگاه ابدی یافت.
11- دندان مار
12- عروس ....... به تمام معنا رمانتیک ، فاخر ،با بازی های بیادماندنی و پرداختی هنرمندانه و قابهای زیبای استاد نعمت حقیقی، یکی از ویژگیهای این فیلم معرفی دوسوپراستار به سینمای ایران بود که تا ابد برای ماندگاری اش کافی است.
13- از کرخه تا راین
14- کیمیا(1373)
15- سلام سینما
16- آژانس شیشه ای
17- لیلا
18-چهارشنبه سوری
19-بخاطر الی
20-ورود آقایان ممنوع
و ...
گوزن ها / آقای هالو/ خداحافظ رفیق/غزل / بی پناه / کشتی آنجلیکا/ نیاز/ صبح روزبعد/ شب یلدا/ بوی پیراهن یوسف/ آوازقو/ اعتراض/ سلطان/دلشدگان/ سارا /آخرین شناسایی/ سجاده آتش/ بازمانده/ آخرین بندر و بندرمه آلود

[تصویر: FullImage.aspx?PictureId=F0396A5D-F390-4...FB5D66447C]

20 اثر منتخب تاریخ سینمای ایران - زینال بندری - ۱۰-۹-۱۳۹۴ ۰۲:۴۵ صبح

با تشکر از جناب "زاپاتا" برای ایجاد این نظر سنجی
واقعا انتخاب بیست فیلم از میان فیلمهایی که دیدم بسیار سخت بود.تعدادی از فیلمهای معروف سینمای ایران رو موفق به دیدنش نشدم و تعدادی را هم در گذشته های دور دیدم و تصویر روشنی از آنها ندارم. اسامی فیلمها برمبنای سلیقه  بنده و کاملا شخصی و حسی هستش بدون توجه به جایگاه فیلمها در سینمای ایران.

بیست فیلم انتخابی بدون ترتیب :
گوزنها
کندو
تاراج
تنگنا
قیصر
مادر
ممل آمریکایی
همسفر
ناخدا خورشید
آژانس شیشه ای
برادرکشی
موسرخه
اخراجی ها (قسمت دو و سه به نظرم فاجعه بودند)
مسافران مهتاب
صمد آرتیست میشود
مارمولک
واکنش پنجم
بوی پیراهن یوسف
شب بیست و نهم
بازمانده

RE: 20 اثر منتخب تاریخ سینمای ایران - واتسون - ۱۰-۹-۱۳۹۴ ۰۲:۲۵ عصر

دوستان عزیزم سلام
تشکر فراوان از زاپاتای عزیز بابت ایجاد این نظر سنجی.
البته بسیاری از این فیلمها مربوط به خاطره ای یا هنرپیشه مورد علاقه ام می باشند و ممکن است فیلم ماندگاری نبوده باشند.

اجاره نشین ها-داریوش مهرجویی -1365......طنز تلخش یادآور زندگی هرروزه بسیاری است و با یادی از زنده یاد حسین سرشار
ای ایران-ناصر تقوایی -1368.......هر چیزی که مربوط به ماسوله است برایم زیباست و چنین فیلمی در چنین جایی...
مارمولک-کمال تبریزی-1382.......حیف چنان که باید شناخته نشد
اتوبوس - یدالله صمدی- 1364
خواستگاری -مهدی فخیم زاده-1368
دل نمک-امیر قویدل -1368...........با بازی زیبای هادی اسلامی
مادر-علی حاتمی-1368........بیشتر از توصیف زیبای زاپاتای عزیز نمی توان گفت
آوار-سیروس الوند -1364
مومیایی3-محمدرضاهنرمند-1378........فیلمی فانتزی که هر بار تلویزیون پخش می کند(هر چند که قسمتهایی حذف می شود)می بینم.
تهران روزگارنو-علی حاتمی-1378........خلاصه ای از هزاردستان جاودانه علی حاتمی
آقای هالو-داریوش مهرجویی-1349
کفشهای میرزا نوروز-محمد متوسلانی-1364
گاو-داریوش مهرجویی-1348
زیردرختان زیتون-عباس کیارستمی-1372........با اجازه دوستان خاطره ای از این فیلم دارم که خدمتتان عرض می کنم:این فیلم در منطقه رستم آباد گیلان ساخته شد.در آن سال برای مراسم ازدواج یکی از دوستانم به رستم آباد رفته بودم که دیدم یکی از افرادی که مجلس را گرم می کند بسیار آشنا است،دوستم گفت حسین رضایی است.
[تصویر: 14489513801.jpg]

بازیگر زیر درختان زیتون .نکته جالب اینکه ایشان به صورت کاملا" اتفاقی و به ناچار توسط جناب کیارستمی هنگام فیلم برداری یکی از صحنه ها و از بین مردم تماشاچی محلی برای بازی انتخاب شده بودند و بعدها به مراسم کن هم دعوت شده بود که نتوانست برود.
سلطان قلبها-محمدعلی فردین-1347
عقابها-ساموئل خاچیکیان-1363......یادش به خیر چقدر آن سالها در سینما ها برایش سوت ودست میزدند
قاعده بازی-احمدرضا معتمدی-1385........تجلیلی زیبا از تاریخ سینما
دزد عروسکها-محمدرضا هنرمند-1368......فیلمی فانتزی که دوست دارم باز هم در سینما ببینمش
شهرموشها-محمدعلی طالبی ومرضیه برومند-1364........می بخشید فقط به خاطر دوران کودکی آوردم
سلام سینما-محسن مخملباف-1373............چقدر حال مشتاقان بازیگری را زیبا توصیف می کرد.

20 اثر منتخب تاریخ سینمای ایران - هایدی - ۱۰-۹-۱۳۹۴ ۰۴:۳۰ عصر

با درود به همه دوستان و سپاس از جناب زاپاتا گرانقدر،
تا جایی که توانستم ترتیب را رعایت کردم اما می شود برخی را جابه جا کرد.
نظر شخصی: فیلم درخشان مارمولک اثرگذارترین و مهمترین فیلم سینمای ایران است. دوستانی که برنامه هفت را زمان جناب جیرانی میدیدند حتما به خاطر دارند که برخی افراد هنوز هم با اسم این فیلم مشکل دارند!
* 3 فیلم کودکی که نام بردم در سینمای ایران که برای کودکان ارزش و اهمیت چندانی قائل نیستند و هر سال در جشنواره ها فقط شعار می دهند، غنیمت هستند.
* باقی فیلم ها هم در زمان خودشان و ژانر مخصوص به خود آثار مهمی هستند.

پیش از انقلاب:

1. دختر لر

[تصویر: 1461940754811.jpg]

2. گاو

[تصویر: 1461940798171.jpg]

3. گوزن ها

[تصویر: 1461940860341.jpg]

4. قیصر

[تصویر: 1461940912641.jpg]

5. سوته دلان

[تصویر: 1461940996121.jpg]

6. گنج قارون

[تصویر: 1461941025391.jpg]

7. آقای هالو

[تصویر: 1461941055711.jpg]

8. داش آکل

[تصویر: 1461941096691.jpg]

9. سلطان قلب ها

[تصویر: 1461941142371.jpg]

پس از انقلاب:

10. مارمولک

[تصویر: 14619411951.jpg]

11. مادر

[تصویر: 146194122921.jpg]

12. کمال الملک

[تصویر: 1461941424681.jpg]

13. اجاره نشینها

[تصویر: 1461941474181.jpg]

14. کلاه قرمزی و پسرخاله

[تصویر: 1461941577831.jpg]

15. شهر موشها

[تصویر: 1461941622731.jpg]

16. گلنار

[تصویر: 1461941655031.jpg]

17. خواستگاری

[تصویر: 1461941718691.jpg]

18. دلشدگان

[تصویر: 1461941777231.jpg]

19. لیلی با من است

[تصویر: 146194182311.jpg]

20. آژانس شیشه ای

[تصویر: 1461941888781.jpg]

* من بعضی از فیلم ها را بر اساس اهمیت و جریان ساز بودن در سینما انتخاب کردم نه فقط از روی علاقه (مثلا آژانس شیشه ای را دوست ندارم اما فیلم مهمی است)
فیلم های زیر را از روی علاقه شخصی اضافه میکنم؛

باشو غریبه کوچک / چند میگیری گریه کنی / مدرسه پیرمردها / بوی پیراهن یوسف / دو نفر و نصفی / الو الو من جوجوام / ستارخان

RE: 20 اثر منتخب تاریخ سینمای ایران - برو بیکر - ۱۱-۹-۱۳۹۴ ۰۷:۱۳ عصر

استارت تاپیک نظر سنجی 20 فیلم برتر سینمای ایران ایده خوبیست و معتقدم اینگونه تاپیکها نشاط و پویایی را در کنار تولید محتوا به سایت تزریق می کند و می تواند در سایر زمینه ها نیز تعمیم یابد.
نظر سنجیها معمولا به دو گونه برگزار می شوند. یا مطلق هستند یا نسبی. در نظر سنجیهای مطلق از امکانات سایت استفاده می شود و چند گزینه در اختیار کاربران قرار میگیرد و به انها پیشنهاد می شود یک یا چند گزینه را انتخاب نمایند ( مانند روشی که اغلب بنده بکار می برم)
در نظر سنجیهای نسبی (مانند آنچه در اینجا بکار رفته است) کار برای کاربران کمی مشکلتر است و بنظر من باید به آنها در انتخاب گزینه هایشان کمی کمک کرد. برای مثال ممکن است من اکنون به جمع بندی 20 فیلم مورد علاقه خود رسیده باشم اما هر روز ممکن است فیلم دیگری را بیاد بیاورم که ممکن است فراموش کرده باشم. (قطعا نفرات بعدی که شرکت می کنند کارشان راحت تر است چون می توانند از یادآوری فیلمهای نفرات قبلی بهره ببرند.)
ضمن تشکر از زاپاتای عزیز پیشنهاد شخصی من این است که در اینطور مواقع استارتر نظر سنجی به سلیقه شخصی خود لیستی از فیلمهایی که بنظر از سایر فیلمهای ایرانی برتر بنظر می آیند را در پست ابتدایی خود پیشنهاد دهد ( لیستی که می تواند حداقل شامل 100 الی 150 فیلم برتر باشد).
البته منظورم این نیست که حتما کاربران فیلمهای خود را از بین آن فیلمها انتخاب کنند. بلکه این امر صرفا جهت یادآوری انجام می شود. (جالا معیار برای این فیلمها هر چیزی میتواند باشد، از سلیقه استارتر گرفته تا فرضا فیلمهایی که در جشنواره های فجر حائز اهمیت بوده اند)
بنظر من در اینطور مواقع انتخاب برای سایر کاربران آسانتر می شود.
البته این صرفا یک پیشنهاد می باشد. وگرنه قطعا وقتی 6 یا 7 نفر در این نظر سنجی شرکت کنند انتخاب فیلم برای نفرات بعدی به مراتب آسانتر است. هر چند سلیقه های افراد با هم فرق می کند 

اما نظر شخص خود بنده تا جائیکه فراموش نکرده باشم:

1 - از کرخه تا راین ........ هنوز وقتی آنرا می بینم بغض می کنم بویژه حالا که دیگر هما روستا هم در بین ما نیست
2 - داش آکل ...... وقتی یه مرد غم داره .... یه کوه درد داره
3 غزل ....... بنظر من روانترین و بهترین فیلم کیمیایی با بازی شاهکار گونه فردین و فرامرز قریبیان و پوری بنایی
4 - سرب ...... چه کرد این هادی اسلامی با ما در این فیلم
5 - آژانس شیشه ای ....... دم حاج کاظم گرم که برای اون امنیت ملی یعنی عباس ، بی بی سی و سی ان ان هرچی دلشون میخواد بگن.
6 - سوته دلان ........ بخاطر دیالوگهای شاعرانه اش و شخصیت متفاوتی که بهروز وثوقی بازی کرد و .... همه عمر دیر رسیدیم
7 - مادر ...... مجموعه ای از بهترینها
8 - کمال الملک .......  کلکسیونی از بهترینها
9 - ساز دهنی ........ استعمار به ساده ترین روایت .... چقدر این فیلم دلنشینه
10 - تنگسیر .......  نگو زار ممد بگو شیر ممد و اینکه حق دادنی نیست گرفتنی ست ...... و نهایتا اینکه همه زار ممد تنگسیری رو دیدن، اما چشم من هنوز بدنبال اسماعیله ..
11 - طلسم ...... یک روایت افسانه ای و متفاوت آنهم در زمانیکه همه فیلمها رنگ و بوی جنگ داشتند و انقلاب
12 - بچه های آسمان ........ ساده ، بی آلایش .... عین واقعیت ..... عین بچگیمون
13 - طوقی ........ بچه حلال زاده به دائیش میره مگه نه آسید مصطفی.
14 - هامون ....... راحت بخواب حمید خان ، دیگه نمیخواد نگران حق و مال و سهمت باشی.
15 - شام آخر ..... حیف بود فریدون جیرانی در این لیست نقشی نداشته باشه
16 - شاید وقتی دیگر ...... فقط بخاطر سوسن تسلیمی
17 - همسفر ...... همینجوری .... همینکه بعد از اینهمه سال هر وقت یکی از کانالهای بشقابی نشونش میده و من دلم نمیاد کانال رو عوض کنم لابد یه چیزی داره دیگه ...
18 - توبه نصوح .... لطفا نخندید .... این فیلم تاثیرگذارترین فیلم دوران بین کودکی و نوجوانی من بود ... یادم نیست کلاس چندم راهنمایی بودم که دیدمش .... اما یادمه تا 6 ماه بعد از این فیلم حتی یکروز نمازم قضا نشد .... وسط خیابون تا یه تیکه نون میدیدم ور میداشتم میگذاشتم بغل دیوار ...... با اینکه هنوز کوچیک بودیم و عقلمون نمی رسید اما با هر خانمی که میخواستم صحبت کنم زمین رو نگاه میکردم ..... تاثیر از این بیشتر؟
19 - سفیر ..... با امکانات اونموقع ..... عجب سکانسی بود اونجا که فرامرز قریبیان شمشیر رو می چرخونه و کله یارو از رو بدنش می پرونه .... یه چیزی مثل الرساله مصطفی عقاد بود
20 - دختر شیرینی فروش ..... یه طنز شیرین .... خیلی شیرین ... هر وقت ثریا قاسمی ترش میکرد و می گفت بده او گلدونو قیافه حمید جبلی دیدنی می شد.
21 - طبیعت بیجان .....  با عرض معذرت ، بیستام تموم شد و چوب خطمون پر شد....... زاپاتا جان اگر سرپایی سوار میکنی آوار و تاراج رو هم سوار کن ....... تازه از سر لج با فراستی ناخدا خورشید هم میخواستم بنویسم ....

RE: 20 اثر منتخب تاریخ سینمای ایران - سارا - ۱۲-۹-۱۳۹۴ ۰۲:۳۲ عصر

با سلام و درود و سپاس از جناب زاپاتا برای این نظر سنجی

1. سوته دلان (تاثیرگذارترین فیلمیه که تابحال دیدم و همیشه از شنیدن جمله پایانی فیلم " همه عمر دیر رسیدیم" عصبانی شدم  چون هرگز نمیشه ظلمی که حبیب در حق مجید کرد رو بخشید)

2.گاو (شاهکار مهرجویی با رویکرد اکسپرسیونیستی)

3. هامون ( سراسر فیلم هنرنمایی همه عوامل سازندست از ایده وفکر فیلم تا تک تک بازیگران)

4. باشو غریبه ای کوچک ( فیلمی با مفهومی عمیق و با تصویری زیبا از زن...نایی جان با پرداختی کامل و با بازی شاهکار سوسن تسلیمی)

5. مسافران ( خانم بزرگ فیلم رو خیلی دوست دارم و دیالوگ اخرش رو تو فیلم ...خانم برزگ:امدند! بشما گفتم که در راهند. اون بهم قول داده بود.عروسیت مبارک دختر جان.)

6. بن بست ( شاهکار پرویز صیاد.. فیلمی پر از خلوتهای دخترانه..بازی فوق العاده مری اپیک و پرویز بهادر)

7.مرگ یزدگرد (عاشق تک تک دیالوگهای این فیلم تئاترم..بی نظیره استاد متفکر سینما)

8.کلاغ ( حکایت فراموش شدن و از یاد رفتن..ایران از یاد رفته)

9.گوزنها (فیلم پر از استعارست.. از نام فیلم تا تک تک کاراکترها و حتا اسم اشخاص)

10.قیصر ( بدون شرح )

11.ناصرالدین شاه اکتور سینما ( فیلمی بسیار دلنشین از مخملباف..کسی که زبان کوچک و بزرگ رو خیلی خوب میفهمید)

12.تنگنا ( "دیوار تنگنا را دست بلند حادثه می سازد و حادثه، چیزی جز اراده ی انسان نیست. انسان، که سلول دیوارهای زندان تنگ خویش است".)

13.اقای هالو (موضوعی که هرگز کهنه نمیشه و امروزه مفهومش بیشتر برای ادم معنی پیدا میکنه.)

14.خط قرمز( حیف که با کیفیت پایین دیدمش و شنیدن اینکه فیلم درحال ترمیمه بسیار جای خوشحالی داره...بازی سعید راد بی نقصه)

15.مارمولک ( اقتباسی زیبا از فیلم ما فرشته نیستیم...البته بسیار جسورانه تر)

16.تنگسیر

17. اجاره نشینها( حتا اگر هرروز هم پخش بشه حتما به تماشاش میشینم)

18.چریکه تارا( چون رگبار رو ندیدم جاش چریکه تارا تو این لیسته..ربطی ندارن بهم فقط عرض ارادتیه به استاد بیضایی[تصویر: heart.gif])

19. بچه های اسمان ( معصومیت کودکی )

20.کندو /جدایی نادر از سیمین / خواستگاری / دایره مینا / ساز دهنی / گبه / مادر / سگ کشی / اینجا بدون من / تنها دوبار زندگی میکنیم / مشق شب / ساحره / ادم برفی / بوی پیراهن یوسف / ای ایران / درباره الی/ فرستاده

RE: 20 اثر منتخب تاریخ سینمای ایران - کاربر حذف شده8 - ۱۳-۹-۱۳۹۴ ۰۱:۴۲ صبح

درود خدمت سروران و تشکر از جناب "زاپاتا " جهت ایجاد این تایپیک
انتخاب بیست فیلم از میان فیلمهایی که دیده ام واقعا سخت هست
نظر شخصی : فیلم های گوزنها و کندو رو شاخص ترین فیلمهای ایرانی تاریخ سینمای ایران میدانم

1- گوزنها
2- کندو
3- ناخداخورشید
4- مارمولک
5- درامتدادشب
6-  قیصر
7- هامون
8- ارتفاع پست
9-  دوزن
10-  گاو
11-  سوته دلان
12-  مسافران مهتاب
13-  اجاره نشینها
14-  جدایی نادر از سیمین
15-  شهرزیبا
16-داش آکل
17-
سازدهنی
18-بچه های آسمان
19-   آفساید
 20- سگ کشی

RE: 20 اثر منتخب تاریخ سینمای ایران - کاربر حذف شده4 - ۱۳-۹-۱۳۹۴ ۰۳:۲۴ عصر

من فیلمای بعداز انقلاب را فقط تو دهه 60 دیدم. بجای فیلمای جدید ایرانی ترجیح میدم فیلمای قدیمی رو دوباره ببینم. سلیقه همه هم برایم محترمه اما اینها انتخاب منه :
(البته منظورم این نیست که فیلمای بعد انقلاب بده ، با سلیقه من جور در نمیاد ولی چندتا از خوبهاشو نوشتم)

1 - قیصر
2 - بت
3 - بیتا
4 - خداحافظ رفیق
5 - گوزنها
6 - دنیای پر امید
7 - همسفر
8 - پنجره
9 - کوچه مردها
10 - بی حجاب
11 - رضا موتوری
12 - همسفر
13 - گنج قارون

بعد انقلاب:
14 - تاتوره
15 - بازرس ویژه
16 - برزخیها
17 - پرونده
18 - برنجهای خونین
19 - مسافران مهتاب
20 - بایکوت

RE: 20 اثر منتخب تاریخ سینمای ایران - اکتورز - ۱۵-۹-۱۳۹۴ ۱۱:۲۸ عصر

نظر سنجیهای جناب زاپاتا تکیه بر عدد بیست دارد و دلیلش فکر کنم همینه که ایشان خودش :
تو خودت نمرهء بیستی / تو مثل هیچ کسی نیستی .

و اما بعد :
مادر
گوزنها
قیصر
سوت دلان
اجاره نشینها
روز فرشته
آدم برفی
مسافران مهتاب
تشریفات
کندو
سگ کشی
هنرپیشه
شمعی در باد
دستهای آلوده
در امتداد شب
آقا یوسف
داش آکل
مرسدس
پارک وی
همهء ساخته های آقای کاهانی .

RE: 20 اثر منتخب تاریخ سینمای ایران - کاربر حذف شده13 - ۲۵-۵-۱۳۹۵ ۰۶:۴۲ عصر

از اخر:

20) تاراج: اکشن مهیج. فیلم گیشه پسند و خوش ساخت با نقشهای بیاد ماندنی. مخصوصا کله زینال بندری
(دیالوگ برگزیده)
مام تو کارمون قانون داریم: اول دنیا پر نامرده. دوم جز خودت کسی رو دوست نداشته باش. سوم برادرت اولین دشمنته رفیقت دومیش

19) عروس: درام اجتماعی خوش ساخت. بهترین بازی ابوالفضل پور عرب.
(دیالوگ برگزیده)
- چقدر طول کشید مرگ زنتو فراموش کنی؟
- هیچوقت فراموشم نشد.
- منظورم اینه که چقدر طول کشید بتونی بدون اون زندگی کنی؟
- درست از لحطه ای که مرد. خب ادم زنده باید زندگی کنه!

18) روسری آبی: احساس قشنگ انسانی. بازی خوب خانم معتمد اریا. و یک بازی بیاد ماندنی از اصلانی عزیز
(دیالوگ برگزیده)
- اسمت چیه؟
- نوبر. نوبر کردانی!

17) درباره الی: دروغ مصلحتی و غیر مصلحتی. عواقب کارهای معمولی که از ابتدا اصلا معلوم نیست انقدر هولناک باشد.
(دیالوگ برگزیده)
یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی بی پایانه

16) سلام سینما: نگاهی جدید به سینما. و در حاشیه: قلقلک احساسات و خواستهای انسانی. حضور جالب کارگردان در جلوی دوربین و دیالوگهای عمیق و فکر شده
(دیالوگ برگزیده)
مخملباف: پشت میز بودی چه حسی داشتی؟ دختر: اول فکر کردم نتونم ازشون بپرسم. ولی یواش یواش دیدم میتونم!

15) بوی پیراهن یوسف: قصه ادمها و عزیزان گمشده. وقتی نقطه اشتراک (انتظار)، باعث نزدیکی ادمهایی با دیدگاههای متفاوت میشود. بازی عالی استاد نصیریان و موسیقی عالی جناب انتظامی
(دیالوگ برگزیده)
من این حرفامو به کی بگم یوسف؟ این انصافه؟! خودتو به من نشون بده! من که میدونم این تو نیستی. تو کجایی؟ من با این دل چه کنم؟ دیگه وقتشه بخوابونم تو گوشت پسر...

14) پرده اخر: نامعلوم بودن مرز واقعیت و نمایش. با تعلیقی ملایم
(دیالوگ برگزیده)
- به موتون قسم جناب کمیسر به ما حقه زدن مام تا فهمیدیم بازیمونو نیمه تموم گذاشتیم
- بازی هنوز تموم نشده! برمیگردیم.
- به اون دیونه خونه؟
- به نمایش.. شایدم زندون!

13) کاغذ بی خط: درد زن بودن
(دیالوگ برگزیده)
- فال راست و درست اگه میخوای برو سراغ یه فالگیر غریب؛ نه دوست و اشنا
- تو زندگی هرکسی یه چیزایی هست که خودشم ازش بیخبره چه برسه به دوست و اشنا

12) بچه های اسمان: دغدغه های زیبای کودکی. تلاش برای هدف
(دیالوگ برگزیده)
- زهرا جان قندون رو نیاوردی!
- خب اینهمه قند؟
- اینا مال مسجده. مال مردمه. پیش ما امانته!

11) مهاجر: بیان روان درباره حال و هوای جنگ. تلاش برای نزدیک شدن به احوال بچه های جنگ
(دیالوگ برگزیده)
- حاجی خودتی؟ چی فکر میکنی؟
- اقا محمود حالا دیگه وقت ذکره نه فکر!

[تصویر: 02.jpg]

10) سلطان: عشق، غیرت، مرگ.. شخصیت پردازی خوب و دیالوگهای قشنگ از زبان ادمهای پایین شهر. از اخرین کارهای خوب کیمیایی
(دیالوگ برگزیده)
من واسه این کارای جدی، عین شوخیم. زندگی من مث تام و جری ه....
[عشقت] یه جورایی داره بیخمو میگیره. حواسمون دیگه مال خودمون نی.. تا همینجاشم از قد ما بلندتره!...خوب بود. خیلی خوب بود. کوتاه بود اما خیلی خوب بود

9) جدایی نادر از سیمین: بیان قشنگی درباره دوپارگی، راستی و دروغ، تفاوت نگاه، وجدان و اعتقاد و درد بزرگ شدن. فیلمبرداری عالی. مروج فیلمبرداری روی دست!
(دیالوگ برگزیده)
این بار نمیذارم. اینبار ازین خبرا نیس حاج اقا.. من چیزی واسه باختن ندارم. مشکل اینه که من نمیتونم مث این اقا حرف بزنم. سریع جوش میارم.

8) یه حبه قند: نمایشی روان از خانواده ایرانی. ارامش و سادگی و رنگهای زیبا و حس قشنگی از مرگ و زندگی

7) سرب: مثالی خوب از هنر متعهد. یکی از بازیگران محبوبم مرحوم هادی اسلامی در این فیلم عالی ظاهر شده. دوبله عالی.
(دیالوگ برگزیده)
- ادم فقط برادر توئه؟
- اره. ادم فقط برادر من ه و عین اون.. من سیاستو نمیشناسم اما برادرمو خوب میشناسم. مطمئنم اون دروغ نمیگه

6) کانی مانگا: از بهترینهای سینمای جنگی با دوبله عالی و داستان مهیج
(دیالوگ برگزیده)
- جناب سروان من هیچ از حرفاتون سر در نمیارم.
- نمیتونی هم سر در بیاری. پیش نیومده کسی که برات هم برادر بوده هم پدر. هم معلم بوده هم رفیق. کسی که تو رو بزرگت کرده. کسی که تو رو به همه جا رسونده. یهو گم بشه. مث اب تو زمین فرو بره... تو نبایدم بفهمی!

5) لیلی با من است: بهترین فیلم کمدی. ترکیب جالب طنز و جنگ. مشکل بتوان نقش را به کسی غیر از پرستویی داد
(دیالوگ برگزیده)
- تو جبهه چیکار میکردی؟
- پی ار جی میزدم. تانک میترکوندم!

4) بازمانده: داستان مهیج، بازی های خوب و دوبله عالی. بهترین فیلم درباره فلسطین.
(دیالوگ برگزیده)
- منم شمعون. منو میشناسی؟
- بهتر از مادرت میشناسمت
- اخرین عضو خانواده
- اخرینش نیستم شمعون!

3) اژانس شیشه ای: با بغض حاج کاظم بغض کرده ام و با خنده اش خندیده ام. بهترین مثال برای اینکه میتوان به عقیده ای ایمان نداشت اما مومنینش را دوست داشت و درک کرد
(دیالوگ برگزیده)
- حسین جون بلیطای مارو باطل کردی رفت؟ معرفت اون اجنبی از توی هموطن بیشتره
- مگه واسه اون هشت سال جنگ از من اجازه گرفتی که حقتو از من میخوای؟ برو از همونایی بخواه که بهت تکلیف کردن!

2) ناخدا خورشید: مجمع خوبی و حسن. داستان عالی، بازی عالی، دوبله عالی، فیلمبرداری عالی. برای انتخاب اول و دوم در نوسانم. چند سال پیش برایم بهترین فیلم بود
(دیالوگ برگزیده)
-این گدا گشنه ها؟!
-کی تا حالا تو جزو گدا گشنه ها نیستی؟
-از دفعه اولی که شکمم سیر شد

ما نمیدونوم قانونو کی نوشته. ولی میدونوم هیچ جای دنیا هیچ قانونی نی که ادمیزادو گشنه بخواد. ما به تو بگوم، تا وقتی زن و بچه خواجه ماجد تو این ولایت نون میخورن، زن و بچه مام باید بخورن!

1) هامون: سالی یکبار این فیلم را میبینم. هر چه سن وسال زیادتر میشود درک و دریافتم از فیلم بیشتر میشود. بعد از تاهل به شاهکار بودن این فیلم مومن شدم
(دیالوگ برگزیده)
-زندگیت روبراهه؟
-نه! زنم طلاق میخواد. ازم بدش میاد!
-توچی؟
-نه!
-آی آی آی آی قلبت شکسته. آخ آخ آخ آخ ... تنها موندی. غمخواری نداری...

[تصویر: 01.jpg]