وب سایت سینما کلاسیک محفل عشاق دوبله و فیلم

تاریخچه آنلاین دوبله و فیلم های کلاسیک

تخصصی ترین انجمن فیلم و دوبله در ایران

انجمن سینما کلاسیک مرجع دوبله
بروز ترین انجمن پارسی در زمینه دوبله

تاریخچه آنلاین دوبله و فیلم های کلاسیک

تخصصی ترین انجمن فیلم و دوبله در ایران

انجمن سینما کلاسیک مرجع دوبله
بروز ترین انجمن پارسی در زمینه دوبله
نام کاربری:  
رمز عبور:     

ارسال پاسخ  ارسال موضوع 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چشم شب روشن با محمد صالح علاء
نویسنده پیام
در انتظار تایید

وضعيت : آفلاین
تاریخ ثبت نام:ارد ۱۳۹۵
گوینده موردعلاقه سعید مظفری+منوچهروالیزاده
دلنوشته من
شماره کاربری : 118
ارسال: #1
چشم شب روشن با محمد صالح علاء
[تصویر: 1485035926351.jpg]

هموطنان جان
وقتی همدیگر را دوست داریم گندمهایمان پربارترند ........

بینندگان جان:
سپاسگزارم که داریم بپای هم پیر میشیم ........

سپاسگزارم که از ابتدای برنامه تا دقیقه اکنون ما را نظاره کردید .....

اینهمه احساس رو محمد صالح علاء چجوری به ذهنش میرسه و با اون کلام شیرینش بیان میکنه.

اگر موافق باشید دیالوگهای شیرین و اتفاقات جالب این برنامه که یادآور دو قدم مانده به صبح صالح علاست رو در اینجا ثبت کنیم.

محمد صالح علاء دو قدم مانده به صبح رفت اما  ما تا خود صبح به انتظارش نشستیم و نیومد تا شب شد........

چشم شب روشن .....

میریم و بر میگردیم.

۳-۱۱-۱۳۹۵ ۰۱:۴۰ صبح
یافتن همه ی ارسالهای این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
در انتظار تایید

تاریخ ثبت نام:ارد ۱۳۹۵
گوینده موردعلاقه سعید مظفری
دلنوشته من
شماره کاربری : 120
ارسال: #2
RE: چشم شب روشن با محمد صالح علاء
عوام محمد صالح علاء را بعنوان یک مجری متفاوت میشناسند. اما ایشون یک ترانه سرای بسیار خوبی هستند و ترانه هایشان با زبان ساده بسیار دلنشین است. خوب است بدانید که یکی از معروفترین ترانه (والبته پر حاشیه) ستار توسط همین مجری معروف تلویزیون سروده شده است. ترانه شازده خانم:

دو تا دستام مرکبی
تموم شعرام خط خطی
پیش شما شازده خانوم
منم فقیر پا پتی
غرور رو بردار و ببر
دلم میگه دلم میگه
غلامی رو به جون بخر
دلم میگه دلم میگه
شازده خانوم قابل باشم
باید بگم به شعر من
خوش آمدی خوش آمدی خوش آمدی
شازده خانوم چه خاکی و چه بی ریا
به منزل خود آمدی خود آمدی خود آمدی
عجب عجب چه رند و چه بلا شده دل پدر سوخته ام
باور کنید زشوقتون اشکی شده چشم به در دوخته ام
فرصت بدین عاشقیمو خدمتتون عرض می کنم
واسه فرار از خودم دو پا دارم دوپا دیگه قرض می کنم
شازده خانوم قابل باشم
باید بگم به شعر من
خوش آمدی خوش آمدی خوش آمدی
شازده خانوم چه خاکی و چه بی ریا
به منزل خود آمدی خود آمدی خود آمدی

یکی دیگر از ترانه های پر حاشیه ایشون ترانه کنیز  یا همان حضرت عشق بود که  خانم گوگوش آنرا خواندند. برای این ترانه هم در زمان خود شایعات زیادی ساخته شد اما خود صالح علاء که امضای خود را پای تمام ترانه ها بنام محمد علایی ثبت میکرد آنرا تکذیب نمود و گفت این ترانه را از زبان مادرش برای پدرش نوشته است!!!!!!

آقا خوبه ، آقا جونه ، آقای گل ، آقا جون
این کمینه رو همیشه زیردست خود بدون
آقای خوب و عزیزم عمر و عزتت زیاد
الهی بدی و ذلت سر دشمنت بیاد

من یه عمر آزگاره زیر سایه تون نشستم
من کنیز زنگی ام که دستامو به سینه بستم

آقا تو حضرت عشقی ، از ملائک بهشتی
تو با دستای مبارک سرنوشتمو نوشتی

من پیش رو آینه از بی کسی شکستم
دست شکستگان گیر، مهر تو بسته دستم

من پیش روی آینه از بی کسی شکستم
دست شکستگان گیر، مهر تو بسته دستم

من ذره ذره گشتم تا تو مرا نبینی
آقا شما بزرگی ، با من چرا نشینی
من ذره ذره گشتم تا تو مرا نبینی
آقا شما بزرگی ، با من چرا نشینی

من یه عمر آزگاره زیر سایه تون نشستم
واسه عرض بندگی ها دستامو به سینه بستم

تو ولی نعمت عشقی ، از ملائک بهشتی
تو با دستای مبارک سرنوشتمو نوشتی
الهی بدی و ذلت سر دشمنت بیاد …

پس دور از ذهن نیست که ترانه سرایی با چنین رزومه ای هنگام اجرای برنامه چشم شب روشن کلامش به شعر آغشته شود. او این اواخر هم همکاری نزدیکی با مهرداد آسمانی داشته است. حتی میگویند لقب آسمانی به پیشنهاد صالح علا به مهرداد داده شده است. اینهم یکی از ترانه های مهرداد که توسط محمد صالح علاء سروده شده است: 

اگر می ترسم از دنیا یه دشمن دارم ایشونه
یه دشمن دارم عین گرگ که زلفاشون پریشونه

اگر میل حرم دارم یه یار محترم دارم
شکستم شیشه غم رو خودم بابا کرم دارم

به یاد قد رعناشون ، بلند میشم جلو پاشون
چه آسون می کشد ما را ، فدای قد و بالاشون

سراسر با دل تنگم یه جنگ تن به تن دارم
نه در غربت دلم شاد و نه جایی در وطن دارم

صالح اعلاء زندگی پرفراز و نشیبی داشته است. مجری با احساس دو قدم مانده به صبح و چشم شب روشن روزگاری همسر شورانگیز طباطبائی بوده است. او  اغلب عرصه های هنری را امتحان کرده است. شعر میگوید - ترانه میسراید - فیلم بازی میکند - فیلمنامه مینویسد - کتاب مینویسد - مجری گری میکند ......
او در دوازده فیلم بعنوان هنرپیشه حضور داشته است. تیغ و ابریشم ، دادستان ، شوکران، عقرب ، دوستان ، تیغ آفتاب و ........    که در تیغ آفتاب جلال مقامی بجای ایشان گویندگی می کنند.

ضمن تشکر از دوست ارجمندم رابین ویلیامز بخاطر ایجاد این موضوع بنظر منهم اینجا میتواند مجال خوبی باشد برای پرداختن به دیالوگهای شیرین محمد صالح علا در چشم شب روشن. البته بنظر من اگر به دیگر جهات این برنامه هم پرداخته شود بد نیست. هنرمندان زیادی در آینده به این برنامه دعوت میشوند. اگر برنامه به حاشیه کشیده نشود و دوباره این مجری با احساس ممنوع التصویر نشود میتوان بعد از سالها هر شب شاهد یک گفتگوی خوب باشیم.

۴-۱۱-۱۳۹۵ ۰۷:۴۴ عصر
مدیر بازنشسته سایت

تاریخ ثبت نام:شهر ۱۳۹۴
گوینده موردعلاقه زوج جلال مقامی و همسرش+همه
دلنوشته من به کسی که غواصی آموختم ، عاقبت مرا غرق کرد
شماره کاربری : 3
ارسال: #3
RE: چشم شب روشن با محمد صالح علاء
[تصویر: 1485960159581.jpg]

برنامه دیشب چشم شب روشن یک میهمان ویژه داشت. حمید شاهنگیان مرد بزرگی که ابداع کننده سرودهای انقلابی در طوفانی ترین روزهای انقلاب بود. سرودهای انقلابی نقش بزرگ و پنهانی در پیروزی انقلاب داشت. رد پای مثلث شاهنگیان - راغب و فریدون خشنود تقریبا در بیش از 90 درصد سرودهای معروف وجود دارد. اما حمید شاهنگیان در راس این مثلث قرار دارد.

او شعارهای مردمی را که از دل ملت بیرون آمده بود را میگرفت و پالایش میکرد و در فرمت سرود مجدا آنرا به مردم هدیه میکرد. اوج خدمت شاهنگیان درست به 38 سال و یکروز پیش برمیگردد. جائیکه با تشکیل یک گروه سرود کاملا حرفه ای در صبح روز 12 بهمن سرود خمینی ای امام را در فرودگاه مهرآباد در مقابل بنیانگذار جمهوری اسلامی اجرا نمود و چند ساعت بعد نیز سرود برخیزید را در بهشت زهرا اجرا نمودند.

بد نیست بدانید که اغلب اعضای این گروه سرود تاریخساز بعدها به جایگاههای بالایی رسیدند. از محمد اصفهانی (خواننده) و محمد گلریز(خواننده) گرفته تا محمدرضا شریفی نیا (بازیگر) و حسین صبحدل و فریدون شهبازیان و حسین شمسایی و  ......  البته برخی دیگر از عوامل و ابداع کنندگان این سرودها هم نتوانستند در کشوری که خود در تغییر نظام حکومتی اش نقش بزرگی داشتند به نان و نوایی برسند و نهایتا ترک دیار کردند. مانند اسفندیار منفرد زاده و منصور تهرانی و فرامرز اصلانی و هاتف . معروفترین اثر اسفندیار منفرد زاده سرود بهاران خجسته باد بود و معروفترین اثر منصور تهرانی  یار دبستانی من  و معروف ترین اثر  فرامرز اصلانی سرود (دوست میدارم تو را هموطن ، دوست میدارم تو را ای چو من ...... گذشت آنزمانی که آنسان گذشت ... ) و هاتف نیز معروفترین اثرش سرود (همه جا کفر و دروغ ، همه جا ظلم و ستم ، چهره مردم شهر همگی آیه غم .... الله الله تو پناهی بر ضعیفان یا الله) بود.

در این میان رضا رویگری به لطف سرود معرف ایران ایران ایران رگبار مسلسلهای فریدون خشنود از بازمانده های جریان سازی است که اگر چه ترک وطن نکرد اما در عرصه هنرپیشگی هم نتوانست به جایگاه کسی مانند شریفی نیا دست پیدا کند و اینروزها هم بشدت درگیر بیماری خود است و مدتهاست که خانه نشین شده است.

حمید شاهنگیان در برنامه چشم شب روشن دیگر از خاطرات معروف خود زیاد حرف نمیزد. او بیشتر در تلاش بود تا اثبات کند که هنوز سرود و سرودخوانی میتواند نقش مهمی در جامعه داشته باشد اما او نیز اعتراف نمود که با پایان یافتن جنگ و ورود به دهه هفتاد ذائقه نسل جدید تغییر پیدا کرد و ترانه های پاپ مجاز جایگزین سرودهای دلنشین دهه پنجاه و شصت گردیدند و تکخوانی جای همخوانی را گرفت .  اما جدای از اهداف و نقش این سرودها اغلب مردم با شنیدن این سرودها بیاد خاطرات سالهای دور خود می افتند و بیاد عزیزانی که آنروزها در میان خانواده هایشان حضور داشتند و امروز نیستند.

حمید شاهنگیان بعضی از آثار ماندگار خود را به تنهایی در کوران انقلاب تولید و بدست مردم میرساند. تنها ابزار او دو ضبط صوت قدیمی بود. سرودهای تاثیر برانگیز زندانی و 17 شهریور را او به تنهایی خودش میخواند و ضبط میکند. سپس با ضبط صوت آنرا پخش میکند و یکبار دیگر خودش با صدای پخش شده از ضبط صوت همخوانی میکند و مجددا با ضبط صوت دوم آنرا ضبط میکند. او این عمل را چندین بار تکرار میکند و حاصل آن سرودی میشود که گوئی توسط چند نفر اجرا شده است.

ای که پرپر کنی جوانه ها - میزنی آتشی به خانه ها ---- میکشی خلق مسلم خدا - تا که خود پر کنی خزانه ها ---- 17 شهرور  روز ننگ تو، 17 شهرور افتخار ما. یقیقنا وقتی کاست این سرود دست بدست مردم در پائیز سال 57 رد و بدل میگردید بسیاری را متاثر می نمود و هر شنونده ای را با موج انقلاب همراه مینمود. همانطور که عرض کردم من شخصا معتقدم کار حمید شاهنگیان از حیث هنری واقعا قابل تحسین است. حال اینکه اهداف این سرودها و میزان تاثیر گذاری آنها در تحولات انقلاب و نقش آنها در همراه کردن مردم چه بوده است در مجال حرفهای من نمی گنجد.

او حتی پس از پیروزی انقلاب نیز با ساخت سرودهای دیگری نقش بزرگی در ثبات انقلاب داشت. سرودهایی مانند نصر و من الله جاودان نقش لوای تو - انا فتح نا ضامن ارج و بقای تو - ای دین انسان ساز ایزدی - دور از تو هر زشتی و هر بدی  و یا سرود انقلاب : بکف مسلسلم عزم همچو آهنم در کمین دشمنم تا که ریشه اش ز بن کنم - روزها کوشم و شب نخوابم - پاس میدارم از انقلابم. اینها سرودهایی بودند که بعد از پیروزی انقلاب تولید شد و بارها و بارها از رادیو و تلویزیون پخش گردید.

در سالهای اولیه انقلاب بچه های انقلاب بارها و بارها با تشکیل گروهای سرود محلی در مساجد و یا گروههای سرود در مدارس سرودهای حمید شاهنگیان را بازخوانی میکردند بدون آنکه بدانند مفهوم این سرودها چیست و یا چه کسی آنرا ساخته است. در این میان نقش حمید سبزواری شاعر این سرودها نیز انکار ناپذیر است اما این حمید شاهنگیان بود که به واژگان حمید سبزواری روی کاغذ جان میبخشید و آنرا روی زبان مردم جاری میساخت. محمد صالح علا نیز خبر دعوت از احمد علی راغب را در هفته آینده داد. راغب نیز با خلق سرود بابا خون داد اثری را در انقلاب جاودانه نمود که هیچوقت کهنه نمیشود. آنروزها شاید هیچکس بدنبال این نبود که بداند این آثار چگونه و توسط چه کسانی خلق میگردد و اینکه رسانه ملی اینروزها به بهانه سالگرد پیروزی انقلاب از این هنرمندان یاد میکند خود جای تقدیر دارد.

اگر چنین برنامه هایی نباشد معلوم نیست نسلهای بعدی بتوانند خالق این آثار را پیدا کنند و ای خود سرآغاز انواع تحریف ها و شناسنامه های کذبی میگردد که هیچ سند و مدرکی برای اثباتشان بجای نمی گذارند. متاسفانه ما هیچ مرجع یا سازمانی نداریم که شناسنامه آثار ماندگار را جمع آوری نماید که اگر داشتیم امروز بر سر آنکه چه کسی اولین بار ترانه خاطره انگیز تولدت مبارک را خلق نمود بین انوشیروان روحانی و برادرش اختلاف نمی افتاد تا هریک ادعای ساخت این اثر را داشته باشند.

امضای برو بیکر :

خوبی که از حد بگذرد                   نادان خیال بَد کند ........

۱۳-۱۱-۱۳۹۵ ۰۶:۴۵ عصر
ارسال پاسخ  ارسال موضوع 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

شبکه های اجتماعیدرباره مادوستان ما

تمامی حقوق محصولات و امکانات این سایت برای سینما کلاسیک محفوظ است
وهرگونه کپی برداری و سو استفاده پیگرد قانونی دارد

پشتیبانی توسط : گروه سایت سازان برتر
MyBB © MyBB Group
دانلود آهنگ جدید
تبلیغات متنی