وب سایت سینما کلاسیک محفل عشاق دوبله و فیلم

وب سایت سینما کلاسیک محفل عشاق دوبله و فیلم

تاریخچه آنلاین دوبله و فیلم های کلاسیک

تخصصی ترین انجمن فیلم و دوبله در ایران

انجمن سینما کلاسیک مرجع دوبله
بروز ترین انجمن پارسی در زمینه دوبله

وب سایت سینما کلاسیک محفل عشاق دوبله و فیلم

وب سایت سینما کلاسیک محفل عشاق دوبله و فیلم

تاریخچه آنلاین دوبله و فیلم های کلاسیک

تخصصی ترین انجمن فیلم و دوبله در ایران

انجمن سینما کلاسیک مرجع دوبله
بروز ترین انجمن پارسی در زمینه دوبله
نام کاربری:  
رمز عبور:     کلمات کلیدی: همه, چیز, درباره, زورو,
ارسال پاسخ  ارسال موضوع 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
همه چیز درباره زورو
نویسنده پیام
بنیانگذار و مدیرکل انجمنها
*******وضعيت : آفلاین
ارسال ها:181
تاریخ ثبت نام:شهر ۱۳۹۴
گوینده موردعلاقه
دلنوشته من
شماره کاربری : 2
ارسال: #1
همه چیز درباره زورو
از آن هنگام که انسان پا به عرصه وجود نهاد بدو ظلم شد. این ظلم بیشتر از طرف هم نوعش بود تا غیر هم نوع. در آغاز فیلم ده فرمان میشنویم که : ... و بشر بر بشر مسلط شد" ، این برتری جوئی ریشه در طمع آدمی و برتری جوئی داشت. عدالت (که به غلط آنرا تساوی معنی کرده اند) در برابر ظلم قد علم کرد. ظلم هموراه تقبیح میشود چه از طرف ظالم (که حتی خود ظالم هم دوست ندارد درحقش ظلم شود) و هم از طرف مظلوم. تمامی گناهان اصلی بشر (دروغ ، دزدی ، قتل ، تجاوز) همگی شاخه های درخت ظلم هستند. به حق خود قانع نبودن ، ریشه همه گناهان انسانی بوده و هست و مذمومیت ظلم ربطی به دین یا اصول مذهبی خاصی ندارد و ریشه در وجود نوع بشر است.

سوال این بود که حق مظلوم را (که بخاطر "ضعف" در برابر "قدرت" این حق را از او میساندند) چه عاملی باید قد علم میکرد؟ در آغازین روزها، "دین" وارد گود شد. بعنوان یک هادی که "حق خود را خود بازستانید". این یک اصل کلیست . اما همیشه این ابهام بوده و هست که وقتی به کسی ظلم میشود ، مظلوم فاقد توان لازم برای ستاندن حق است و اتحاد مظلومین هم به ندرت ایجاد میگردد چراکه ظالم به اتخاذ تدابیری خاص هر اتحاد که قدرت او را تحت الشعاع قرار دهد را در نطفه خفه میکند ، پس راه چاره در چیست؟ 

و قهرمانان گام به عرصه وجود نهادند. از نوع خود بشر. آنها در چالاکی ذهن و تن از سایرین سر بودند. قدرت آنها گاه اکتسابی و گاه خدادادی بود. گاه زاده میشدند و گاه "لم یلد و لم یولد" بودند . آنها توان ستاندن حق از ظالم و رد آن به مظلوم را داشتند و ظالمین هماره در برابر آنها ناتوان. اولین قهرمانان، از نوع بشر بودند. گاه مدتها در کنار آنها زندگی کرده بودند. گاه به خود آنها هم اجحاف روا شده بود و طعم خواری را خود نیز چشیده بودند. تاریخ ادبیات بشر مملو از نقل قهرمانیهای آنهاست... برخی از این قهرمانان از نوع بشر نبودند. قدرتهای آنها ماورای قدرتهای یک انسان بود. آنها گاه به کمک ابزارهائی خاص و گاه به کمک قدرت فرازمینی پا به میدان میگذاشتند. همه آنها محبوب و تحسین شده مردم بودند. یاد و خاطره این قهرمان که در ابنای بشر بصورت داستان نقل میشد گاه با غلو و بیش افزائی ، از آنها یک اسطوره میساخت. در دوره ظلم حتی امید به حلول اسطوره بزرگترین آرزوی بشر بوده و هست. اکثر ادیان ، از تائوئیسم بگیرید تا اسلام همگی معتقد به ظهور یک ناجی هستند که در آخرالزمان بساط ظلم را برخواهد چید. آنها معتقدند ظهور قهرمانان بشری هیچگاه نتوانسته است ریشه ظلم را بشکلی اساسی بخشکاند و نیاز به قهرمانی ابدی است که به کمک آفریننده جهان بر بشر سلطه یابد و ظلم را به مفهوم حقیقی کلمه از ریشه برکند.

با پیدایش سینما ، قهرمانان از لابلای کتابها و نقل نقالان به پرده سینما و صفحه تلویزیون راه یافتند. یکی از خصائص ذهن بشری اینست که وقتی اسطوره چهره ای واقعی بخود میگیرد از آن قدرت ماورایی اش در ذهن بیننده کاسته میشود. در واقع در تقابل علم با افسانه و اسطوره ، علم موفق است. چراکه واقعیت چیزی ملموستر است. اما آنچه باعث شد اسطوره ها همان قدرت افسانه ای خود را حفظ کنند (البته در درجاتی پایین تر) قدرت سینما بود. پیشرفتهای روزافزون جلوه های ویژه در سینما توانست قدرتهای خلاقانه و فراما بشری را به نوعی باورپذیر کند و ازین روست که بتمن ، اسپایدرمن ، آیرون من ، سوپرمن امروزه بیشتر در یادها هستند تا قهرمانهائی که هنوز از لای کتابها بیرون نیامده اند. به همین خاطر است که کودکان ما علاقه دارند چهره شطرنجی مرد عنکبوتی را روی پیراهن خود داشته باشند تا چهره رستم دستان را. به همین خاطر است که برای کودکان ایرانی آراگون و گندالف ملموستر و آشناتر از  آرش و آریو برزن و سورنا و کورش است.

یکی از قهرمانان قصه ها ، شخصیتی است با نام زورو  . زورو که اگر بخواهیم انرا درست تلفظ کنیم با حرف را مشدد بخوانیم و یا بنویسم "زوررو ZORRO " اساس شخصیتی غربی نیست. اگر ویکی پدیا را بخوانید می بینید که یک ایرانی نادان در ذیل توصیف این شخصیت نوشته است : "... این قصه قدیمی مکزیکی که ... " ! چنین نویسنده ای حتی نمیداند که داستان زورو برای اولین بار از شرق و از ایران به غرب رفت. مرحوم دکتر هوشنگ کاووسی که از محققین بنام تاریخ سینمای ایران و جهان است در جایی اشاره میکند که در کتاب چنگیزخان (نوشته ی واسیلی یان) که خود این کتاب در زمان دیکتاتوری کمونیستهای شوروی به رشته تحریر درآمده است، در جائی اشاره میشود که : در زمان سلطه مغولها بر شرق ایران ، سواری سیاه پوش (که هرگز هم شناخته نشد) و ایرانیان او را قره قونچر (سیاه خنجر) مینامیدند شبها به اردوگاه های مغولان میزد و تعدادی را می کشت و گاه از داشته های آنها می دزدید و به دست فقرا می رساند... همچنین در داستان حاجی مراد (نوشته ی تولستوی) آمده است که حاجی مراد رئیس قبیله ای در قفقاز بود. پدرش را رئیس دیگری که نامش اسماعیل بود به قتل رسانده و خانواده اش را به اسارت برده بود و او همواره در صدد انتقام از اسماعیل بود. او برای انتقام به سپاه روسها می پیوندد اما روسها با دیدن سرکشیهایش او را به مرزهای قفقاز میفرستند. او در انجا طاقت از کف میدهد و از اردوگاه روسها می گریزد و با چهره ای مستور به تمام حاکمین و فئودالهای حمله میکند. حمله های او سریع و برق آساست آنچنانکه کسی یارای مقاومت یا دستگیری او را ندارد... او بعدها در منطقه قفقاز به شیطان سفید مشهور شد... چنین اساطیری که ریشه در فرهنگ شرق و بخصوص ایران دارد به یکباره توسط نویسنده ای بنام جانستون مک کالی سر از غرب ، مکزیک و لوس آنجلس درمی آورد و قهرمان نقابدار شرق با عنوان جدید زورو (یا روباه) لقب میگیرد

به عینه مشخص است که زورو با تمام قهرمان غرب توفیر دارد و همین امر غیرغربی بودن او را ثابت میکند. او نه مانند سوپرمن از سیاره ای دیگر آمده است و قدرتی فرامادی دارد ، نه مانند آیرون من به قدرت سلاحهای خود متکی است و نه مثل اسپایدرمن و هالک دارای قدرتی تخیلی است. حتی مثل بتمن هم نیست (هرچند شباهت های خاصی به او دارد) . زورو  در متن جامعه عوام زندگی میکند. او یک انسان عادی بیشتر نیست. تمام هنرش مهارت در شمشیرزنی است که هر انسانی میتواند بدان دست یابد. حتی گاه به سختی از مهلکه جان سالم بدر میبرد . اما او تیزهوش است و نیروی شمشیر در کنار هوشش از او یک شکست ناپذیر می آفریند. زورو ناچار است خود را پشت یک نقاب پنهان کند تا کسی را نشناسد چراکه مخفی گاهش زندگی میان مردم است. او ناچار است که خود را در شخصیت عادی اش فردی ضعیف و کندذهن نشان دهد تا کسی به او شک نکند. او ناچار است که از عشق بگریزد چون میداند دل سپردن، به معنی نوعی در بند شدن است. او ناچار است که به نوعی در انزوا زندگی کند تا بود و نبودش را کسی متوجه نشود. 

[تصویر: 14436063191.jpg]

بیاری خدا در این تاپیک به یاد یکی از قهرمانان اسطوره ای که قهرمان محبوب ما در اوان کودکی است میپردازیم. از کلیه فیلمها و سریالهایی که به این شخصیت پرداختند صحبت خواهیم کرد و از خاطرات خود خواهیم نوشت. من مدتها قبل در کافه کلاسیک چنین موضوعی را ایجاد کردم که نیمه کار ماند و هرگز تکمیل نشد. بیاری حق در این جستار بشکل کامل در مورد زورو خواهیم گفت و خواهیم شنید. مصر هستم علاوه بر مباحث جدیدی که در سینما کلاسیک به شخصه مطرح خواهم کرد دو تاپیک زورو و فیلمهای چند دوبله ای را با ساختاری جذابتر ادامه دهم و به سرانجام برسانم. در این وادی حتما و قطعا به نوشته ها و خاطرات و اطلاعات شما نیاز است و بر تنوع کار می افزاید.

 

 

 
(آخرین ویرایش در ۷-۱-۱۳۹۵ ۰۸:۲۵ صبح توسط: منصور.)
۸-۷-۱۳۹۴ ۰۱:۱۶ عصر
مشاهده سایت این کاربر یافتن همه ی ارسالهای این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
بنیانگذار و مدیرکل انجمنها
*******وضعيت : آفلاین
ارسال ها:181
تاریخ ثبت نام:شهر ۱۳۹۴
گوینده موردعلاقه
دلنوشته من
شماره کاربری : 2
ارسال: #2
RE: همه چیز درباره زورو
[تصویر: 14455011941.jpg]

آرتور جانستن(جانستون)
مک کالی
در دوم فوریه (و بقولی در21 فوریه) سال 1883 در ایالت ایلینوی آمریکا بدنیا آمد. از دوران کودکی او اطلاع چندانی در دست نیست. در اوایل سال 1900 رسما وارد کار روزنامه نگاری شد و اوایل با عناوین مستعاری چون رلی برین ، جورج هرینگتون، فردریک، رونا رلی (که حدس میزنند این یکی نام واقعی مادر او باشد) و ... داستانهای کوتاه می نوشت. چنان که گفته میشود وی بیش از هزار داستان کوتاه و بلند دارد. مشهورترین شخصیتهائی داستانهای او عبارتند بودند از : دلقک کریمسون، توبی تام، ستاره سیاه، نجیب زاده جنایتکار و ...اما آنچه جانستن مک کالی را شهره آفاق کرد داستانی بود که در در 5 قسمت از نهم اوت تا ششم سپتامبر 1919 منتشر کرد با عنوان نفرین کاپیسترانو . این داستان که عده ای آنرا ملهم از داستان کوتاه اسکارلت پینپرنال میدانند که شرح داستان یک اشرافزاده انگلیسی است که با یک نقاب (جهت پنهان کردن عیب چشمان) دمار از روزگار فرانوسیان متجاوز در میآورد ... شباهتهای داستان نفرین کاپیسترانوی مک کالی به اسکارلت پینپرنال (که 14 سال زودتر یعنی در سال 1905) منتشر شده بود عبارتند از: قهرمان هردو داستات شخصی بنام دون دیه گوست ،هر دو ثروتمند و هردو با هویتی پنهان. شروع داستانها همانطور که اشاره شد از سال 1919 با 5 داستان اولیه و بعد دو مجموعه دیگر (اولی در 6 و دومی در4 قسمت) و سپس قریب به شصت و اندی داستان دیگر از این مجموعه که تعداد کل داستانهای زوروی مک کالی را به 79 می رساند ( گاهی از تعدادها به 77یا 65 یا ارقام دیگر نیز یاد میشود)

[تصویر: 14455012871.jpg]  [تصویر: 14455015931.jpg]

اما واقعا چرا مک کالی مهد داستات خود را مکزیک قرار میدهد؟
در سال 1519 ژنرال فرناندو کورتز مکزیک را برای پادشاه کاتولیک اسپانیا فتح کرد. اسپانیائیها در طول 6 سال با کشتاری بی رحمانه امپراطوری آزتک این سرزمین را ریشه کن کردند چنانکه پس از آن مهاجرین اسپانیائی به سرزمین مکزیک هجوم آوردند بطوریکه امروزه قدرتمندترین مکزیکها همان بازماندگان تبار اسانیهای مهاجر این 6 قرن هستند که ثروتهائی هنگفت را از پدران خود به یادگار دارند. مابقی مکزیکیها بازماندگان آزتک و سرخ پوستان دورگه و مایاها هستند. در این سرزمین قیامهای متعددی به سبب همین طبقات مردمی درگرفته است که مشهورترینشان قیام امیلیانو زاپاتا و پانچو ویاست. پیش از این که در سینما و ادبیات ایالات متحده از مردم ستمدیده مکزیک یاد شود از مکزیکی ها مردمی قاچاقچی و دزد یاد میشد اما در اوایل قرن بیستم ورق برگشت و در حق مردم ستمدیده این سرزمین سخنها رفت. شاید به همین علت بود که جانستن مک کالی نیز در نفرین کاپیسترانو بر محوریت ظلم دست به قلم برد.

دون دیه گو دلاوگا جوانی خوش پوش و خوش قیافه است ک ظاهرا از جنگ و نزاع تنفر دارد. او نویسنده و شاعر مسلک است و اگرچه در قصر فرمانداری زندگی میکند اما به سبب همین ترس او را تحقیر می کنند که در این بین پدر او دون آلخاندرو بیشترین نقش را در این تحقیرها دارد و دیه گو نیز درتثبیت حقارت خود می کوشد تا دیگران از هویت ذاتی او بی خبر باشند. این هویت ، کسی است که شبانگاهان با نقاب و اسبی سیاه ازدل تاریکی بیرون می آید و انتقام مظلومان بی پناه و دهقانان را از مستبدین می ستاند.... این در واقع شالوده داستان زوروست. زورو در زبان اسپانیائی/مکزیکی به معنی روباه است. روباه نیز در عرف انسانی نماد حیله ذاتی است و زورو با شخصیتی زیرک که هرگز در دام گرفتار نمی آید محبوبیت می یابد.
مک کالی در 22 نوامبر ( و بقولی 23 نوامبر) 1958 رخت از جهان بست درحالیکه سریال دیزنی که در همین سالها ساخته میشد مشهورترین و محبوبترین سریال بود.

[تصویر: 14455020261.jpg]
جانستن مک کالی (نویسنده زورو) در کنار گای ویلیامز (بازیگر نقش زورو در سریال زوروی  شرکت دیزنی)
(آخرین ویرایش در ۲-۸-۱۳۹۴ ۱۲:۰۹ صبح توسط: منصور.)
۳۰-۷-۱۳۹۴ ۱۱:۵۱ صبح
مشاهده سایت این کاربر یافتن همه ی ارسالهای این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
بنیانگذار و مدیرکل انجمنها
*******وضعيت : آفلاین
ارسال ها:181
تاریخ ثبت نام:شهر ۱۳۹۴
گوینده موردعلاقه
دلنوشته من
شماره کاربری : 2
ارسال: #3
RE: همه چیز درباره زورو
اولین فیلمی که با اقتباس از داستان زوروی مک کالی ساخته شد فیلم بسیار مشهور علامت زورو (یا نشان زورو) ساخته فرد نیبلو در سال 1920 است. فرد نیبلو که از او فیلم مشهور بن هور (نسخه سال 1926) را بیاد داریم که در آن ویلیام وایلر (کارگردان بن هور نسخه 1959) دستیار او بود یکی از فیلمسازان مشهور تاریخ سینماست که مجال سخن از او را در این جستار نداریم. اما آنچه از فیلم علامت زوروی نیبلو در یادهاست همه و همه در شخصیتی با عنوان داگلاس فربنکس خلاصه میشود. فربنکس که یکی از 4 بنیانگذار شرکت فیلمسازی یونایتد آرتیست (درکنار چارلز چاپلین و دیوید وارک گریفیث و همسر فربنکس: مری پیکفورد) است یکی از مشهورترین ستارگان دوران اولیه سینماست. فربنکس در این فیلم در نقش زورو و دون دیه گو دلاوگا ظاهر شد.

فربنکس که صدای خوبی هم داشت و از سال 1920 تا 1936 همراه با مری پیکفورد یکی از مشهورترین زوجهای سینما را در خاطره ها بیادگار گذاشتند در سال 1883 در دنور آمریکا بدنیا آمد و در سال 1939 درگذشت. شاید مشهورترین نمادی که از داگلاس فربنکس در یادها ماند ، سبیل نازک وی بود که (همچون ریش ستاری ما ایرانیها) الهام بخش کسان دیگری نیز شد که مشهورترینشان کلارک گیبل و گای ویلیامز بود. فربنکس فردی شوخ طبع بود و حتی در علامت زورو نیز که قاعدتا باید فیلمی جدی می بود نتوانست شوخ طبعی خود را پنهان کند. شهرت او در دوران اولیه سینما همسنگ چارلز چاپلین و باسترکیتون بوده است اما این شهرت با گذشت زمان در  یاد عوام رنگ باخت. اما در تمامی منابع تاریخ سینما از داگلاس فربنکس بعنوان قهرمان قهرمانان سینمای صامت یاد میشود. گفتنی آنکه پسر داگلاس فربنکس با نام داگلاس فربنکس جونیور نیز یکی از بزیگران نچندان مشهور سینما بود که در سال 2000 درگذشت. فربنکس پدر آنچنان مشهور بود که به وی لقب سینیور (یا به نقلی: سر) داده بودند که تعداد کسانی که در سینما به این لقب مفتخرند بسیار اندک است: کسانی چون سر لارنس اولیویر یا سر الگ گینس و …
فیلم علامت زورو که 20 سال بعد  فیلمی با همین نام توسط روبن مامولیان ساخته شد فیلمی بود صامت حدودا 90 دقیقه (2400 متر با سرعت دستگاهای آپارات آنزمان) که به شرح مشخصات آن می پردازیم:

علامت زورو

محصول 1920 آمریکا
کارگردان : فرد نیبلو
فیلمنامه: آلتن توماس و داگلاس فربنکس (براساس داستان نفرین کاپیسترانو نوشته جانستن مک کالی)
فیلمبرداران: هاری توروپ و ویلیام مک گان
موسیقی: ویلیام پری

[تصویر: 14463705471.jpg]

بازیگران:

از راست به چپ: داگلاس فربنکس (زورو و دون دیه گو) / چارلزهیل مایلز (دون کارلوس) / رابرت مک کیم (کاپیتان رامون) / سیدنی د گری (دون الخاندرو)

[تصویر: 14463694281.jpg] [تصویر: 14463695321.jpg] [تصویر: 14463696701.jpg] [تصویر: 14463697981.jpg]

از راست به چپ: کلر مک داول (پولیدو) / نوآ بری (گنزالس)/ اسنیتز ادواردز (آشپز) / والت دیتمن (پدر فیلیپ) / جرج پریولات (آلوارادو)

[تصویر: 14463699511.jpg] [تصویر: 14463700171.jpg] [تصویر: 14463700951.jpg] [تصویر: 14463701591.jpg]

فربنکس که به مقتضای فیلم، دست به شمشیر برد آنچنان مورد مقبولیت عامه قرار گرفت که حتی تا سالها و در فیلمهای بعدی شمشیر خود را زمین نگذاشت.
داستان فیلم علامت زوروی فرد نیبلو در لس آنجلس می گذرد (مک کالی قهرمان مکزیکی و اسپانیائی خود را به به لس آنجلس آورد تا نماد غربی بودن این اسطوره را تکمیل تر کرده باشد). دون دیه گو دلاوگا بر علیه حکومت نظامی محلی و افراد بی رحمش با لباسی مبدل شامل یک نقاب ، یک شنل و یک کلاه است . نقاب زورو در این فیلم نقابی است که چشمها و سر فربنکس را می پوشانید (یا علاوه بر سربند چشم بند هم داشت) و برخلاف سایر زوروها که بعضا بینی و دهان یا فقط چشمها یا کل صورت را شامل میشد، ابتدای کار یک نبوغ کامل در طراحی این پنهان کاری بحساب می آمد. بعدها با موافقت خود مک کالی در سریال زوروی دیزنی این نقاب، به یک چشم بند تنها تقلیل یافت اما آنتونیو باندراس در نقاب زورو در چند صحنه و یک بار دیگر این سرچشم بند را مورد استفاده قرار داد.

[تصویر: 14463705482.jpg]


3 فیلم دیگر باعنوان علامت زورو نیز وجود دارد که عبارتند از:

الف) فیلم محصول 1940 با حضور تایرون پاور و بازیل راتبون (که به تفصیل در مورد آن سخن خواهیم گفت)

ب)فیلم تلویزیونی علامت زورو به کارگردانی دان مک دوگال محصول 1974 آمریکا که در آن فرانک لانگلا در نقش زورو و دون دیه گو ظاهر شد و ریچارد مونتالبان در نقش کاپیتان استفان. این اثر 78 دقیقه ای اگرچه خوش ساخت بود اما هرگز بعنوان یک اثر بزرگ مطرح نبوده است

ج) یک فیلم انیمیشن کوتاه 5 دقیقه ای به کارگردانی هال سیگر در سال 1967 که در آن لن مکسول در نقش زورو صحبت کرد و گوینده دیگر فرانک باکستون بود. این کارتون کوتاه آنچنان محبوبیتی یافت که نه تنها در اواخر دهه 60 بلکه در دهه های 70 و 80 هم به وفور تکثیر شد اما از مرزهای آمریکا چندان فراتر نرفت


فیلم کلاسیک علامت زورو را میتوانید از لینک زیر تماشا کنید

علامت زورو
(آخرین ویرایش در ۲۲-۹-۱۳۹۴ ۰۹:۲۵ صبح توسط: منصور.)
۱۰-۸-۱۳۹۴ ۰۱:۰۸ عصر
مشاهده سایت این کاربر یافتن همه ی ارسالهای این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
بنیانگذار و مدیرکل انجمنها
*******وضعيت : آفلاین
ارسال ها:181
تاریخ ثبت نام:شهر ۱۳۹۴
گوینده موردعلاقه
دلنوشته من
شماره کاربری : 2
ارسال: #4
RE: همه چیز درباره زورو
پس از موفقیت علامت زورو ی فرد نیبلو ، 5 سال بعد در سال 1925 دونالد کریسپ فیلم نه چندان مشهور دون کیو پسر زورو را با حضور مجدد داگلاس فربنکس ساخت. این فیلم صامت که روی نسخه 16 فریم در ثانیه  کار شد با مدت زمان نسبتا طولانی(حدود 170 دقیقه و در برخی منابع 110 دقیقه) جز آنکه حوصله تماشگر را سر می برد چیزی برای عرصه نداشت. در این فیلم ، فربنکس در 2 نقش ظاهر شد: اولی در نقش دون سزار د وگا و دیگری در نقش زورو. دون سزار جوانی دانشجو در یکی از مدارس اسپانیاست که علاقه و تبحری خاص در شلاق دارد و همین امر موجبات الحاق وی به گارد ملکه میشود .... اما در نهایت این زورو(پدر او)ست که از او در جهت اهداف خود بهره میگیرد.
 
آنچه از این فیلم در یاد سینماروهای قدیمی است صحنه گیر کردن شمشیر دون دیه گو به سقف است و بس. در تمامی صحنه ها (از ابتدا تا انتهای فیلم) حتی ساده اندیش ترین بییندگان فیلم نیز میدانند که زورو کیست و نیازی به پنهان کردن هویت او هرگز احساس نمیشود و این ضعف در درجه اول نشات گرفته از فیلمنامه و در درجه دوم از ضعف کارگردانی کریسپ(که اتفاقا خود نیز در این فیلم بازی کرد) حکایت دارد. اما نام فربنکس گوئی تمامی ضعفهای فیلم را به نحوی می پوشاند و بازی سراسر شاد و سرزنده وی باز هم در آن سالها همگان را به سینمای زورو کشاند.

[تصویر: 14499836081.jpg]

دون کیو(Q) پسر زورو

محصول 1925 آمریکا
تهیه کننده: داگلاس فربنکس
کارگردان: دونالد کریسپ
نویسندگان:جک کانینگهام (براساس نوول داستان عاشقانه دون کیو نوشته کت و هسکت پریچهارد)
موسیقی:مورتیمر ویلسون
تدوین:ویلیام مولن
فیلمبرداران: ویلیام جانسن و اریکو ژان والژو
بازیگران:
داگلاس فربنکس : دون سزار د وگا / زورو  
مری آستور
: دولورس د مورو 
جک مک دونالد
: جان د مورو  
دونالد کریسپ
: دون سباستین 
استلا د لانتی
:ملکه 
وارنر اولند
: پائول 
جان هرشولت
:دون بروستا 
آلبرت مک کوآری
:کلنل ماتسادو 
لوتی پیکفورد
:لولا 
چارلز استیونس
:روبلدو 
توته د کراو: برناردو 
مارتا فرانکلین: دوئنا 
ژولیت بلانگر
: رقاصه 
روی کالسون
: استاد رقص 
انریکه آکوستا
: رومن 
جورج بلانکمن
و چارلز بایر

[تصویر: 14499848491.jpg] [تصویر: 14499848492.jpg] [تصویر: 14499848493.jpg] [تصویر: 14499850741.jpg]
(آخرین ویرایش در ۳-۱۰-۱۳۹۴ ۰۹:۴۷ صبح توسط: منصور.)
۲۲-۹-۱۳۹۴ ۰۹:۲۰ صبح
مشاهده سایت این کاربر یافتن همه ی ارسالهای این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
بنیانگذار و مدیرکل انجمنها
*******وضعيت : آفلاین
ارسال ها:181
تاریخ ثبت نام:شهر ۱۳۹۴
گوینده موردعلاقه
دلنوشته من
شماره کاربری : 2
ارسال: #5
RE: همه چیز درباره زورو
سومین فیلم از مجموعه زورو  ، فیلمی بود با نام کابالرو یا کابالروی رنگین. این فیلم در سال 1936 ساخته و اکران شد.این فیلم که در واقع اولین فیلم ناطق زورو در تاریخ سینماست با بازی رابرت لیوینگستون در نقش دون دیه گو دلاوگا . در این فیلم زورو دستگیر و به اعدام محکوم میشود که در نهایت زورو به کمک یک بومی موفق به فرار میشود. دختر فرماندار (ایزابلا) بین ازدواج با زورو و فرمانده (که اعتقاد دارد دون دیگه گو همان زوروست) مردد است. از آنسو فرمانده اهالی را به تحویل زورو ترغیب میکند و در عوض قول میدهد تا یکسال ، مردم از مالیات معاف شوند. در این فیلم دون دیه گو مجبور به شرکت در یک مسابقه گاوبازی میشود و گاو را در حضور فرمانده و بومیهای تماشاگر از پای می اندازد. ایزابلا که مبهوت مهارت و شجاعت دون دیه گوست او را از دام فرمانده (که پی برده است دیه گو همان زوروست) فراری میدهد و به تپه ای که پدری روحانی در آنجا زندگی میکند راهنمائی میکند. ایزابلا که دیگر علاقه ای به فرمانده ندارد با اجبار او او حاضر به ازدواج نمیشود  و زندانی میگردد. او را تا سر حد مرگ شکنجه کرده و شلاق میزنند . دیه گو در هیبت زورو باز میگردد و پس از نجات ایزابلا به کمک علامت  Z که بر بدن فرمانده است ثابت میکند فرماندار (پدر ایرابلا) را فرمانده کشته است. در نبردی سهمگین فرمانده کشته میشود و ایزابلا و دیه گو ازدواج میکنند و این درحالیست که فقط او میداند زورو همان دون دیگه گوست

[تصویر: 14509362068.jpg] [تصویر: 14509362069.jpg]


کابالرو

[تصویر: 14509371041.jpg]


محصول 1936 آمریکا
کارگردان : روت ولز

بازیگران :
رابرت لیوینگستون / دون دیه گو دلاوگا + زورو
هٍدر آنجل
/ لیدی ایزابلا پالما

سیگ رومن / فرمانده
ایان وولف / کشیش
رابرت وارویک / فرماندار پالما
امیلی فیت زوری  / مستخدمه ی ایزابلا
چارلز استیونس / کاپیتان و ارگاس
والتر لانگ / نگهبان
و فردیناند مونیر ، کریس پین مارتین ، کارلو د والدز ، سوله داد خیمه نز

[تصویر: 14509362061.jpg] [تصویر: 14509362062.jpg] [تصویر: 14509362063.jpg] [تصویر: 14509362064.jpg]

بترتیب از راست: رابرت لیوینگستون ، سیگ رومن ، رابرت وارویک و هدر آنجلبرای این فیلم 67 دقیقه ای که 25 دقیقه از آن که برخی روابط زورو و ایزابلا را نشان میداد هنگام اکران سانسور شد ، 100 هزار دلار هزینه ساخت منظور شد تا دوره ای که فیلمها بشکل سیاه و سفید تهیه میشدند ، یک فیلم رنگی باشد. ناطق بودن فیلم و رنگی بودنش چنین هزینه ای را بر تهیه کننده تحمیل کرد. فیلم چندان فروش نکرد و حتی در تاریخ سینما هم شهرتی از آن برجای نماند.

(آخرین ویرایش در ۳-۱۰-۱۳۹۴ ۰۹:۴۵ صبح توسط: منصور.)
۳-۱۰-۱۳۹۴ ۰۹:۳۶ صبح
مشاهده سایت این کاربر یافتن همه ی ارسالهای این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
بنیانگذار و مدیرکل انجمنها
*******وضعيت : آفلاین
ارسال ها:181
تاریخ ثبت نام:شهر ۱۳۹۴
گوینده موردعلاقه
دلنوشته من
شماره کاربری : 2
ارسال: #6
RE: همه چیز درباره زورو
شبح سانتافه

یکی از گمنام ترین فیلمهای تاریخ سینما که به نوعی به زورو مرتبط است فیلم "شبح سانتافه" است. این فیلم که محصول1936 و به قولی 1937 آمریکاست (که برخی تاریخ ساخت این فیلم را 1931 میدانند که به نوعی نمایش آن به تعویق افتاد) یکی از اولین وسترنهای رنگی سینماست که برخورد شخصی بنام هاک و دستبردهای وی به موجدین راه آهن سانتافه و کمک به فقرا را روایت میکند. دراین فیلم ، نورمن کری نقش مایک موراگو (مشهور به هاک) را بازی میکند و کارگردانی آنرا جاکوز جاکارد برعهده دارد. از دیگر بازیگران این فیلم میتوان به بازیگران زیر که عمدتا از بازیگران مشهور دهه 20 و 30 بودند و اکنون نامی از آنها نیست اشاره کرد:

نینا کوارترو / ترزا والاردی
فرانک مایو / استیو گایت
تام اوبراین / کلبین
جاک هابر / کاپیتان روبیو
مریل مک کورمیکواکوئرو
 
برخی ، طول نگاتیو این فیلم را که آنزمان معیاری برای محاسبه مدت فیلم بود 75 متر میدانند که به نسبت، فیلم کوتاهی است.


---------------------------------------------------------------


زورو دوباره می تازد

محصول 1937 آمریکا
کارگردانان : جان انگلیش و ویلیام ویتنی
نویسندگان : باری شیپرمن و جان راتمل و فرانک آدرئون و رونالد دیویدسون و مورگان کاکس


بازیگران:
جان کارول / جیمز وگا (زورو)
هلن کریستین / جویس اندروز
رید هوز فیلیپ اندروز
دانکن رینولدز رینالدو
نوآ بری مارسدن
ریچارد الکساندر /  ال لوبوی شیطان
نایجل برولیر / دون مانوئل وگا
باب کورتمن کورتمن
 

[تصویر: 14524141751.jpg] [تصویر: 14524141752.jpg] [تصویر: 14524141753.jpg] [تصویر: 14524141754.jpg] [تصویر: 14524141755.jpg] [تصویر: 14524141756.jpg]

بترتیب از راست به چپ و از بالا : جان کارول ، نوآ بری ، ریچارد الکساندر ، دانکن رنالدو ، هلن کریستین و ریدهوز

این سریال که در واقع اولین سریال تلویزیونی از داستان زوروست با پخش یک قسمت آزمایشی در 20 نوامبر 1937 آغاز شد و پس از چند هفته وقفه در پخش ادامه آن در 11 قسمت هفده دقیقه ای دیگر ادامه یافت و کلا با 212 دقیقه به انتها رسید. یکی از 2 کارگردان سریال زوزو دوباره می تازد که به طریقه سیاه و سفید فیلمبرداری شده بود ویلیام ویتنی است که خود در ساخت سریال زوروی دیزنی بهمراه نورمن فاستر نقشی اساس داشت. در این سریال جان کارول که با صوتی پوشیده از بینی به پائین (ودر برخی صحنه ها با یک نقاب چشمی مضاعف و همینطور یک چکمه بسیار بلند که تا بالای زانو میرسید و یک شلوار منقش)  در نقش زورو ظاهر میشود نقشی دیگر با عنوان جیمز وگا را نیز ایفا کرد که قطاری را از سرقت یک گروه حرفه ای راهزن که در ایجاد رعب و وحشت تخصص دارند مراقبت میکند.سرکرده راهزنان ریچارد الکساندر در نقش ال لوبوست اما مغز متفکر این گروه یک بازرگان ثروتمند است که نوآ بری مشهور نقش آنرا ایفا میکند.

[تصویر: 14524221131.jpg]


در این سریال شاهد تیراندازی ،شمشیر بازی و حتی حرکات رزمی به شیوه ای خاص نیز هستیم که یادآور حرکات قهرمانان امروزی سینمای آمریکاست.


[تصویر: 14524222751.png]

عناوین 12 قسمت این سریال عبارتند از :

1) مرگی از آسمان / 2)لحظه مهلک / 3) نیروی ویران کننده  / 4) بدون نقاب
5) دزدان آسمان 6) چشم انداز مرگبار / 7) سوزاندن امبرس  / 8) پرش 
9) تونل وحشت  / 10 ) گرفتار   /  11) درراه خدا  / 12) قصاص

22سال بعد در سال 1959 یک فیلم 69 دقیقه ای از این سریال تدوین شد و در سینماهای جهان با همین عنوان اکران گردید که برخلاف سریالش بیننده چندانی نداشت. شاید به این دلیل که آنزمان، مردم به سریال زوروی دیزنی دل بسته بودند و به زوروهای قبل فکر نمیکردند.

امکان دانلود این سریال در نت میسر است و از سایتهائی مانند سایت زیر (یا سایتهای مشابه) قابل دریافت است

زورو دوباره می تازد
(آخرین ویرایش در ۲۷-۱۰-۱۳۹۴ ۱۰:۲۵ صبح توسط: منصور.)
۲۰-۱۰-۱۳۹۴ ۱۲:۰۵ عصر
مشاهده سایت این کاربر یافتن همه ی ارسالهای این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
بنیانگذار و مدیرکل انجمنها
*******وضعيت : آفلاین
ارسال ها:181
تاریخ ثبت نام:شهر ۱۳۹۴
گوینده موردعلاقه
دلنوشته من
شماره کاربری : 2
ارسال: #7
RE: همه چیز درباره زورو
لژیون مبارز زورو

محصول 1939
کارگردانان : جان انگلیش و ویلیام ویتنی
نویسندگان : رونالد دیویدسون و فرانکلین آدرئون

[تصویر: 1457943884991.jpg]

بازیگران :
رید هَدلی به نقش دون دیه گو دلاوگا / زورو
ویلیام کارسون در نقش رومن
لاندر د کوردووا در نقش فلیپ
ادموند کاب در نقش گونزالس
جان مرتون در نقش مانوئل
سی. مونتاگ شو در نقش پابلو
بود باستر در نقش جان
جیمز پیرس در نقش مورنو
شیلا دارسی در نقش وولیتا
هلن میچل در نقش دونا ماریا
کارلتون یانگ در نقش بنیتو سوارز
گای دنری در نقش فرانسیسکو

[تصویر: 1457943797321.jpg]

یکی از مهمترین و اولین  سریالها با موضوعیت زورو ، سریال لژیون مبارز زورو بود که در سال 1939 در 12 قسمت روی آنتن رفت. عناوین این 12 قسمت عبارت بودند از:
خدای طلائی / Z شعله ور / افول رستاخیز / پلی خطرناک / دام / زورو بسوی نجات / فراری / مرگی آسوده / علامت طلائی / واگن قطار / رو در رو / بدون نقاب


[تصویر: 145794415031.jpg]

در این سریال (که مجموع آن 3 ساعت و نیم بود و در قسمتهای 15 تا 25 دقیقه ای پخش میشد) زورو با نقابی که چشمها و بینی او را می پوشاند ظاهر شد . در این سریال اسب زورو سفید رنگ بود و در قسمتهای آخر یکی از شخصیتهای منفی فیلم در هیئت یک آدم آهنی ظاهر میشد که توانی مضاعف داشت و زورو در مبارزه با او دچار مشکلات عدیده ای میشد. یکی از باشکوه ترین لحظات این فیلم لحظه ایست که زورو در زیر اسبهای درحال حرکت با چالاکی خاصی خود را می رهاند. صحنه ای که بعدها در فیلم دلیجان جان فورد و بن هور ویلیام وایلر تقلید شد بدون اینکه نامی از این سریال و این صحنه برده شود.

[تصویر: 1457944090811.jpg]

خصومتها در این سریال عمدتا بر سر معادن طلا بود و مردم شهر بخاطر چنین موضوعی از طرف یک گروه خبیث و زراندوز مورد تهاجم و ظلم قرار می گرفتند. با توجه به اینکه یکی از دو کارگردان این سریال ویلیام ویتنی بود که بعدها یکی از کارگردانان زوروی معروفی دیزنی شد ، انتخاب گای ویلیامز برای زوروی دیزنی ریشه در شباهت ویلیامز با زوری این سریال (یعنی رید هدلی) داشت. رید هدلی هرگز چنانکه شایسته اش بود مشهور نشد اما اساس کار او و توانائیهای منحصر به فردش بود که بعدها توسط زوروهای دیگر مورد تقلید قرار گرفت. در این سریال ، زورو ، لژیونی متشکل از شمشیرزنان خبره برای خود ساخت که همگی آنها نقاب میزدند و تشخیص زوروی واقعی از دیگران صرفا به کمک کلاه و لباس مشکی اش میسر بود. توجه شود تا این زمان هنوز زورو شنل به تن نکرده بود. در این سریال ، سلاحهای زورو عبارت بودند از شمشیر ، اسلحه کمری و شلاق.

[تصویر: 1457944249281.jpg]


برای این سریال در دهه 90 (درکنار برخی از آثار بزرگ تاریخ سینما) نسخه رنگ آمیزی شده ای نیز ارائه شد

[تصویر: 1457944191661.jpg]

 

 

 

 

 

 

 

 
(آخرین ویرایش در ۲۴-۱۲-۱۳۹۴ ۱۲:۱۴ عصر توسط: منصور.)
۲۴-۱۲-۱۳۹۴ ۱۲:۰۱ عصر
مشاهده سایت این کاربر یافتن همه ی ارسالهای این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
بنیانگذار و مدیرکل انجمنها
*******وضعيت : آفلاین
ارسال ها:181
تاریخ ثبت نام:شهر ۱۳۹۴
گوینده موردعلاقه
دلنوشته من
شماره کاربری : 2
ارسال: #8
RE: همه چیز درباره زورو
علامت زورو

[تصویر: 1460176979555.jpg]
محصول1940
کارگردان : روبن مامولیان
موزیک : آلفرد نیومن
نویسنده : جان تینتور فود (براساس داستانی از جانستون مک کالی)

بازیگران
تایرون پاور در نقش دون دیگه گو دلاوگا / زورو
بازیل راتبون در نقش کاپیتان استفان اسکوآل
لیندا دارنل در نقش لولیتا کوئین ترو
جیل سوندرگارد در نقش اینز کوئین ترو
ایگوئن پالت در نقش پدر روحانی
ج. ادوارد برومبرگ در نقش دون لوئیس کوئین ترو
مونتاگو لاو در نقش دون آلخاندرو دلاوگا
ژانت بچر در نقش سنیوریتا دلاوگا
جورج رگاس در نقش سروان گونزالس
رابرت لاوری در نقش رودریگو
بل میشل در نقش ماریا
جان بلیفر در نقش پدرو
کریس پین مارتین در نقش تورن کی

[تصویر: 1460174111721.jpg]
بازیگران اصلی فیلم در دو نسخه اصلی و رنگی شده بترتیب از راست به چپ:
تایرون پاور / بازیل راتبون / لیندا دارنل / ایگوئن پالت / ج. ادوارد برومبرگ / جیل سوندرگراد /  موناتگو لاو
 
داستان فیلم :

دون دیه گو پس از بازگشت به کالیفرنیا متوجه میشود دون لوئیس کوئین ترو ، پدر دون آلخاندرو دلاوگا را از سمت دولتی برکنار کرده است و همراه با دستیار خود کاپیتان اسکوال حکومت ظالمانه ای را علیه مرد شهر و منطقه به راه انداخته اند چنانکه کسی را یارای مقابله با ایشان یا اعتراض نیست. دیه گو تنها راه را مبارزه در چهره ای نقابدار و مخفی و تحت عنوان زورو می بیند و دست به شمشیر می برد ...

[تصویر: 1460176978991.jpg]

این فیلم از فیلمهای مشهور و ماندگار تاریخ سینماست که دو تن از بزرگترین ستارگان آن دوران (تایرون پاور و بازیل راتبون) حضور داشتند یکی از چندین فیلمی است که نامش علامت زوروست. با نام علامت زورو تاکنون چندین فیلم و سریال ساخته شده است که به یکی از آنها که پیش از این ساخته شده بود و داگلاس فربنکس در نقش زورو ظاهر شده شده بود اشاره کردیم و به عناوین دیگر به مرور خواهیم پرداخت . این فیلم در واقع بازسازی علامت زوروی 1920 به کارگردانی فرد نیبلو بود و به نوعی دهان کج کردن شرکت فیلمسازی فاکس قرن نوزدهم به شرکت برادران وانر که همواره (چه در آن سالها و چه در حال حاضر) به نوعی در رقابت نزدیک هستند.

[تصویر: 1460176979223.jpg]

در این فیلم که برخلاف داستان اصلی جانستن مک کالی (خالق زورو) شروع میشود ، دون دیه گو در اسپانیا و در کلاسهای آموزشی درس و شمشیر دیده میشود . سوارکاری و شمشیرزنی او از همان آغاز فیلم به رخ همگان کشیده میشود و در نهایت با درخواست پدر و با اکراه به وطن خود کالیفرنیا بازمیگردد و آغازگر راهی میشود که مبارزه با ظلم شالوده آنست. مهارت شمشیرزنی پاور و بخصوص راتبون از نکات برجسته فیلم است. بازیل راتبون در همان اوان در فیلم ماجراهای رابین هود در نقش داروغه گیتزبورگ بهترین شمشیرزنی تاریخ سینما را (با ارول فلین در نقش رابین هود) به نمایش گذاشت. از سوی دیگر بازیهای خیره کننده وی در سری فیلمهای شرلوک هلمز و در نقش هلمز که شخصیتی درون گرا و باهوش را به نمایش میگذاشت از قدرت بازیگری او هم حکایت داشت که همگی را در این این فیلم یکجا به نمایش میگذارد.

 [تصویر: 1460176979364.jpg]

[تصویر: 1460177585051.jpg]
 
این فیلم در ایران دوبله شده است و خوشبختانه نسخ اصلی و دوبله آن (بشکل رنگی شده و نسخه اصلی) به فروش میرسد که میتواند مورد توجه علاقمندان به زورو و کسانی که تاریخچه آنرا دنبال میکنند قرار گیرد

نسخه دوبله فیلم:

جلال مقامی بجای تایرون پاور در نقش دون دیه گو دلاوگا / زورو
حسین معمارزاده بجای بازیل راتبون  در نقش استفان اسکوآل
نیکو خردمند بجای لیندا دارنل در نقش لولیتا کوئین ترو
جواد (مازیار) بازیاران بجای ایگوئن پالت در نقش پدر روحانی
ایران بزرگمهر بجای جیل سوندرگارد در نقش اینز کوئین ترو
خسرو شایگان بجای ج. ادوارد برومبرگ در نقش دون لوئیس کوئین ترو
و محمدعلی دیباج ، عباس سلطانی ، ژاله علو و ...

دوبله این فیلم در سطح قابل قبولی است.

 

 

 
(آخرین ویرایش در ۲۱-۱-۱۳۹۵ ۰۸:۵۱ صبح توسط: منصور.)
۲۱-۱-۱۳۹۵ ۰۸:۲۳ صبح
مشاهده سایت این کاربر یافتن همه ی ارسالهای این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
بنیانگذار و مدیرکل انجمنها
*******وضعيت : آفلاین
ارسال ها:181
تاریخ ثبت نام:شهر ۱۳۹۴
گوینده موردعلاقه
دلنوشته من
شماره کاربری : 2
ارسال: #9
RE: همه چیز درباره زورو
شلاق سیاه زورو

[تصویر: 1466924028671.jpg]

محصول 1944 آمریکا
سریال 12 قسمتی (کلا 3 ساعت و نیم)
کارگردنان : اسپنسر بنت و والاس گریزل
نویسندگان : بازیل دیکی ، جس دافی


[تصویر: 1466924028742.jpg]

بازیگران:
جورج ج. لوئیس / ویک گوردون
لیندا استرلینگ / باربارا مردیت
لوسین لیتل فیلد / تن پوئینت جکسون
فرانسیسمک دونالد / دان هاموند
هال تالی فرو / باکستر
جان مرتون / اد هریس
تام چاترتون / شهردار
تان لندن / کمیسر جیمز بردلی
جک کرک / کلانتر ودربی
جی کربی / راندولف مردیت
سی جنکس / زک هیدن
استنلی پرایس / دستیار هاموند
تام استیل / ای. دی
داک گرین / ایوانز


[تصویر: 1466922620761.jpg]
 
در سریالی با عنوان شلاق سیاه زورو که در سال 1944 در آمریکا روی آنتن رفت شاهد یک زوروی زن هستیم که البته نامش زورو نیست و او را شلاق سیاه می نامند که با همان شکل و شمایل زورو درصد نتقام گیری از قاتلان برادر خود و ستاندن حق فقرا و مستمندان از دارو دسته هاموند است. در این سریال که البته ممکن است عده ای آنرا در ردیف زوروهای سینما جای ندهند (و من بخاطر بخاطر شباهتهای زیاد در این سری جا دادم ) بازیگری مثل جورج جی لوئیس بازی میکند که بعدها در سریال مشهور زوروی دیزنی در نقش دون الخاندرو دلاوگا (پدر زورو) ظاهر شد و در این سریال در نقش ویک گوردون بازی میکند. داستان سریال از سال 1889 آغاز میشود. جائی که هاموند با طرحی قبلی (ایجاد راه آهن) ، راهزنیهای تصنعی راه میاندازد که وانمود کند منطقه ناامن است و نیاز به قطار اجتنباب ناپذیر. در این گیرودار یک روزنامه نگار که به نیات اصلی هاموند پی برده است کشته میشود. خواهر او باربارا دست به شمیر می برد و با نقاب و شلاق و شمشیری که از او برجای مانده چهره عوض میکند و بجان افراد هاموند می افتد

[تصویر: 1466924028823.jpg]  [تصویر: 1466924028894.jpg]

این سریال در زمان خود چندان محبوبیت نیافت. شاید بخاطر آنکه آن چهره با صلابت و تنومند و تروفرزی که مردم از شخصیت زورو انتظار داشتند در بازی یک زن ندیدند. شاید به این خاطر که این سریال چیز جدیدی برای عرضه نداشت. و شاید به این خاطر که دارو دسته هاموند آنچنان که باید منفی نبودند. سرنوشت هاموند ماندن زیر لگدهای اسب شلاق سیاه بود و تمام افرادش به نوعی از پای درآمدند... داستان این سریال در منطقه آیداهوی آمریکا شکل می گیرد. در یک صحنه از این سریال روایت میشود که شلاق و نقاب و شمشیر متعلق به زوروست که اجداد باربارا آنرا محافظت کرده اند.

 

 
(آخرین ویرایش در ۶-۴-۱۳۹۵ ۱۰:۳۶ صبح توسط: منصور.)
۶-۴-۱۳۹۵ ۱۰:۲۵ صبح
مشاهده سایت این کاربر یافتن همه ی ارسالهای این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
بنیانگذار و مدیرکل انجمنها
*******وضعيت : آفلاین
ارسال ها:181
تاریخ ثبت نام:شهر ۱۳۹۴
گوینده موردعلاقه
دلنوشته من
شماره کاربری : 2
ارسال: #10
RE: همه چیز درباره زورو
پسر زورو

[تصویر: 1471505504641.jpg]

محصول 1947 آمریکا
سریال : 13 قسمتی
کارگردان : اسپنسر گوردون بنت
و فرد س. بارنون
نویسنده : فرانکلین آدرئون
و بازیل دیکی
بازیگران :

جورج ترنر / جف استوارت (زورو)
پگی استوارت / کت ولز
اد کاسیدی / کلانتر مودی
ارنی آدامز / قاضی هاید
روی بارکرافت / بوید
استنلی پرایس / پانچو
ادموند کاب / استاکتون
کن ترل / کلارک توماس
تام لندن / مارک دانیلز
ویتون چمبرز / کالب بالدوین

فرد گراهام / برده
ادی پارکر / ملتون
س جنکز / فرد
جک اُ ش آ / برده
جک کرک / چارلی گریمز
تام استیل / برده

[تصویر: 1471503264271.jpg]


در سال 1947 یک سریال 13 قسمتی در آمریکا ساخته شد که عنوان " پسر زورو" را یدک می کشید. قهرمان این فیلم (با بازی جورج ترنر) در نقش جف استوارت از نوادگان زورو بود که پس از اتمام جنگهای داخلی آمریکا (در سال 1869) در نقش یک سرباز به وطن خود باز میگردد و متوجه فساد و ظلم بر مردم شهر میشود. در واقع در بحبوحه جنگهای داخلی شمال و جنوب ، عده ای به پول و قدرت رسیده بودند و از این راه بر زیردستان خود و زمینها و املاک آنها چیره شده بودند. مالیات ناعادلانه می گرفتند و هرکس را که بر این اوضاع اعتراض داشت با تهدید ، ارعاب و قتل از پیش روی برمیداشتند.
جف استوارت قهرمان جنگهای داخلی و نوه زوروست و این حقیقت را فقط پانچو (مزرعه دارش) و کیت (کارمند اداره پست که با استوارت رفاقت دارد) میدانند. استوارت برای برقراری عدالت با تجهیزات بازمانده از پدربزرگش (زورو) مانند شمشیر و نقاب و کفش و کلاه خود را مسلح و قیام میکند و کار را بر ظالمینی چون قاضی هاید و کلانتر مودی سخت میکند ...

این سریال که از محبوبترین سریالهای زمان خود بود پیش از آن بشکل تئاتر در برادوی روی صحنه رفته بود و بعدها اسپنسر بنت آنرا به این سریال تبدیل کرد. صحنه های اسب سواری خانم پگی استوارت (که خود از قهارترین سوارکاران بود) هنوز در یاد قدیمی هاست که این سریال را بیاد دارند و به خاطر نوع ساختش که بخشی از تاریخ آمریکا را با شیوه ای نوآورانه به تصویر می کشد عشق می ورزند

این سریال در 13 قسمت (با مدت زمانهای کوتاه) با عناوین زیر ساخته شد:
کشور یاغی/ سنگ آسیاب مرگبار / فرار از عدالت / تله ی آب / دره مرگ / سو سابقه / درجه سه / شلیک مرگبار / دن وحشی / تله ی شیطان / دیوار آتشین / کیش و مات

بعدها در دهه 80 دو سریال دیگر بنامهای پسر زورو ساخته شد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.
از این سریال در دهه 90 میلادی نسخه رنگی ارائه شد.
 
[تصویر: 1471505616871.jpg]
 

 

 

 

 
(آخرین ویرایش در ۲۸-۵-۱۳۹۵ ۱۱:۴۶ صبح توسط: منصور.)
۲۸-۵-۱۳۹۵ ۱۱:۰۴ صبح
مشاهده سایت این کاربر یافتن همه ی ارسالهای این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ  ارسال موضوع 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

شبکه های اجتماعیدرباره مادوستان ما
   
 
تمامی حقوق محصولات و امکانات این سایت برای سینما کلاسیک محفوظ است
وهرگونه کپی برداری و سو استفاده پیگرد قانونی دارد

پشتیبانی توسط : گروه سایت سازان برتر
MyBB © MyBB Group
دانلود آهنگ جدید
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی
تبلیغات متنی